İÇMELER

Bir gizli cennet; İçmeler

Deniz, kum ve güneş… Yeşil ve mavi… Çepeçevre çam ormanları ile kaplı dağların arasına gizlenmiş bir cennet… Kıyıda tropikal iklim özelliğini yansıtan palmiye ağaçlarının çevrelediği bir kumsal… Mavinin en güzel tonlarını kucaklayan pırıl pırıl bir deniz… Ege’nin Akdeniz’le buluştuğu Marmaris Körfezi’nin en güzel koyu… İşte İçmeler; mavi bayraklı muhteşem denizi, eşsiz kumsalı, lüks veya mütevazı konaklama tesisleri, restoranları, eğlence hayatı ve alışveriş imkânları ile unutamayacağınız bir tatil cenneti…

Marmaris’i çam ormanlarının arasında geride bıraktığınızda, İçmeler’de yine çam ormanları ile kaplı dağların yeşili, sapsarı kumsalla öpüşen denizin mavisi karşılar sizi. O kumsal, güzel bir gecenin sonunda, güneşin doğuşunu tüm ihtişamıyla seyredebileceğiniz nadir kumsallardan biridir.

İçmeler’de deniz ve plaj keyfinin yanında, tatilinize heyecan ve eğlence katacak çok sayıda aktivite yaşamanız mümkün. Çünkü İçmeler; mavi yolculuk turları, günübirlik tekne turları, cip safari turları, yakın çevrede yürüyüş olanakları, tarihi yerlere yapılacak geziler, alışveriş ve eğlence hayatı ile güzel, şirin ve renkli bir tatil beldesi.

Sahip olduğu doğal güzellikler yanında, İçmeler size irili-ufaklı çok sayıda konaklama tesisi seçeneği sunar. Yeşilin ve mavinin koynunda gündüz güneşin, kumun ve denizin tadını doyasıya çıkarabilir, gece ise dünya mutfaklarından leziz tatları deneyebileceğiniz restoranlarda müzik ve mum ışığı eşliğinde yemeğinizi yiyebilir, ardından gönlünüzce eğlenebileceğiniz gecelere kendinizi bırakabilir, animasyon gösterileriyle gecenizi renklendirebilirsiniz.

İçmeler’de zakkum ağaçlarıyla çevrelenmiş kanallardan denize akan tatlı suyun çevresindeki kafeler ve barlar da ilginizi çekecektir. Kanalların çevresine konuşlandırılmış tezgâhlarda ise bin bir çeşit hediyelik eşyalar, el yapımı yöresel çalışmalar ilginize sunulmaktadır.

İçmeler adını şifalı kaynak suyundan aldı

İçmeler’e adını veren şifalı kaynak suyu, İçmeler’ den denize bakış yönünde, koyun sağ köşesinde sahile yakın bir yerde bulunuyordu. Bu şirin tatil beldesinin 15. ve 16. yüzyıllarda ilk olarak ‘Gölenye’ ismini aldığı biliniyor. 1963 yılında beldenin ‘Gölenye’ olan adı, bu şifalı sudan dolayı 1963 yılında “İçmeler” olarak değiştirildi. İçmeler’de şifalı kaynak suyunun aktığı bilinen eskinin ‘Gölenye Çeşmesi’  bugün Belediye yat limanı giriş bölümündeki yerinde görülebilir. Bu şifalı kaynak suyu klorür, sülfat anyonu, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Eski Marmarisliler yılda bir defa buraya kür almaya gelir, aç karına bu sudan 5-10 bardak içerek sindirim sistemini tamamen temizlerlerdi. Bu temizlenme sonrasında sıcak bir çorba içilmesiyle kür tamamlanır, yaya olarak veya sandallarla Marmaris’e dönerlerdi. O zaman Gölenye’ye araçla gidilecek kara yolu yoktu.

Dilediğinizde “huzur ve sakinlik”, dilediğinizde “hareket ve heyecan” İçmeler’de

Doğal dokusunu kaybetmemiş ve altyapısı tamamlanmış olan İçmeler çağdaş tesislerinin yanında, her bütçeye uygun konaklama imkânlarıyla da tatilinizi geçirebileceğiniz bir tatil beldesi. Türkiye’nin en değerli turizm merkezlerinden birisi olan beldede beş yıldızlı otellerin ve tatil köylerinin yanında, uygun fiyatla kaliteli hizmet veren çok sayıda otel, apart otel ve pansiyon gibi konaklama tesisi bulunuyor.

İçmeler;  Marmaris Körfezi’nin palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş 8 kilometrelik sahili, Marmaris’e kadar uzanan yöredeki en uzun yaya ve koşu yoluyla, pırıl pırıl denizi ve tertemiz kumuyla sarmalanmış plajı ile tatilciye kucak açar. Çam ağaçlarıyla kaplı dağların eteğinde yer alan plajı başlı başına ilgi odağıdır. Sapsarı kumları, tertemiz denizi ve nezih ortamı nedeniyle gerek yerli, gerekse yabancı turistlerin tercihidir. Temiz denizi ve onu çevreleyen sahili, mavi bayrak ödülleri alan plajı ile bu ilgiyi hak ediyor İçmeler… Gün içinde kumsalda güneşlenip, bedeninizi denizin kollarına bırakırken, kumsalı çevreleyen kafe ve restoranlar her türlü yiyecek ve içecek hizmeti veriyor.

Tatilinizde aradığınız huzuru ve sakinliği yaşarken, aynı zamanda tatilinizi hareketlendirecek, heyecanlandıracak aktiviteler de hemen yanı başınızda. İster kumsalda dingin tatil saatleri geçirin ve mavi sulara bırakın bedeninizi… Odanıza çekilip yorgunluğunuzu atın… İsterseniz sakin bir restoranda dünya mutfaklarının tadına bakın… Ya da hareketli ve eğlenceli bir tatil günü için kolları sıvayın… Su sporları yapın, tekne, dalış ve cip safari turlarına katılın, su parklarında eğlencenin doruğuna varın, yemyeşil çam ormanlarında keşif yürüyüşleri yapın…

İçmeler’de doğal yaşam ve çağdaş yaşam iç içe… İçmeler’in dağ yamacına yakın olan tarafları doğa ve eski köy yaşamı tutkunları için değişik seçenekler sunuyor. Halen köy yaşamının sürdüğü iç kesimler, kıyı kesimine göre oldukça farklı bir yaşam tarzı sergiliyor. İçmeler bu yönüyle de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Köy içine yürüyüşler yapabilir, yerel lezzetlerin tadına varabilirsiniz.

Ayrıca, Avrupa’nın engellilere uygun en büyük oteli de İçmeler’in en güzel manzaralı yerinde… Bu otel huzurlu ve sakin bir ortamda dinlenebileceğiniz özel bir tesis olarak hizmet veriyor. İçmeler’in hemen arkasındaki tepede çam ormanları içinde yer alan bu otel, engelliler için özel tasarlanan odaları ve havuzuyla her yıl yüzlerce engelliyi ağırlıyor.

Çam dokulu dağların eteğindeki İçmeler’in Marmaris’e yalnızca 8 kilometre uzaklıkta olması en büyük avantajlarından birisi. Gece-gündüz sık aralıklarla hizmet veren toplu taşıma araçlarıyla Marmaris’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İçmeler, yat tutkunları için Belediye tarafından işletilen küçük bir marinaya da sahip.