BELDİBİ

Yeşilin yedi tonuna sahip bir belde; BELDİBİ

Yeşil, yemyeşil… Yeşilin koynunda… Çam ormanlarıyla kaplı dağların kucağında… Sakin ve huzurlu, kuş sesleriyle yankılanan bir cennet… Şehrin oksijen kaynağı… Geçmişten günümüze özelliği bozulmayan köy evlerinin yanında, doğal yüzünü bozmadan gelişen ve modern yapılaşmasıyla dikkat çeken bir kasaba… Ege ve Akdeniz’in kavuşma noktasında önemli bir turizm ve sahil kenti olan Marmaris’e bağlı şirin mi şirin, yeşilin yedi tonuna sahip bir belde Beldibi…

Marmaris’e girerken tepeden bakıldığında vadi boyunca uzanan Beldibi, hızla büyüyen bir belde. Modern yapılarla bezeli yeni yüzünün arkasında, doğal yapısı içinde süregelen köy yaşamı dikkat çekiyor. Daha eski tarihlerde sebze ve meyve yetiştiriciliğiyle geçinen köylülerin bir bölümü halen hayvancılık ve arıcılık yapıyor.

Beldibi 1995 yılından itibaren hızla gelişti. 1999 yılında Belediye oldu ve günümüzde tercih edilen konutların bulunduğu bir belde haline geldi. Beldibi’nde yaz kış oturan yerleşik halkın yanında, yeni kurulan sitelerde yalnızca yaz aylarında ikamet eden yazlıkçılar da bulunuyor.

Yüksek kesimlerindeki Seki ve Gökbel mevkilerinde de yerleşim alanı mevcut. Beldenin kuzeyindeki tepede bulunan Gökbel’de körfez manzarasına hâkim villalar yer alıyor. Bu bölgelerden Marmaris körfezini en güzel açılardan seyredip, fotoğraflayabilirsiniz.

Beldibi yöresel yemekler ve köy yaşantısını yaşamak için de uygun. Doğal güzellikleriyle şehir merkezinin kıyısında farklı bir seçenek. Özellikle kış ve bahar aylarında dağlardan süzülen yağmur sularının, küçük bir şelale oluşturarak dereye kavuşması görülmeye değer.

Beldibi, deniz seviyesinden yaklaşık 100 metre yükseklikte çevresini saran çam ormanları ile doğal bir park görüntüsü verir. Yakın çevresindeki Marmaris şehir merkezine, Yat Limanına, Gümrük ve Limana, Günnücek Parkına sadece bin beş yüz metre uzaklıktadır. Eski Marmaris’in (Physkos) şehir surları Beldibi’nin batısındaki Asartepe’de olup, 3000 yıllık eski yerleşim yeriyle yeni Beldibi Beldesi neredeyse birleşmiştir. Batısındaki Reşadiye Yarımadasına uzanan asfalt yol ile Beldibi’den Datça’ya, tarihi Knidos kalıntılarına, gulet yapım atölyelerinin bulunduğu Bozburun’a, İçmeler üzerinden Turunç, Kumlubük gibi sahil bölgelerine ve bal üretim merkezleri olan Osmaniye, Bayır, Turgut, Selimiye gibi köylere buradan kolayca ulaşılabilir.