TURUNÇ

Çam ağaçlarıyla çevrelenmiş dağ yollarında, kıvrılarak giderken masmavi bir ufukla karşılaşacağınızı düşünebilir misiniz? Bu dağlara yolunuz Turunç’a gitmek için düştüyse buna şaşırmayın. Çam ormanlarını geride bıraktığınızda sizi kollarına alan güzelliğe, gözlerinizin önüne serilen maviliğe inanamayacaksınız. Marmaris körfezinin çıkışında Ege ve Akdeniz’in kucaklaştığı noktada özel bir koy… Mavi bayraklı plajı, pırıl pırıl kumları, masmavi denizi ile cennetten bir köşe… Yemyeşil dağların eteğinde doğanın sunduğu güzellik ve huzur içinde şirin bir tatil beldesi… Doğanın kucağında konforu da yaşayabileceğiniz ender tatil beldelerinden biri Turunç…

Turunç’ta kıyıdaki tesislerde veya Turunç koyuna tepeden bakan sayısız güzel tesiste koyun doyumsuz manzarası eşliğinde konaklayarak tadı damağınızda kalacak bir tatil geçireceksiniz. Bu doğa harikası beldede güneşin benzersiz doğuşuna, mehtabın gümüş ışıklarıyla denizi kucaklayışına tanık olacaksınız. Yeşilin ve mavinin tüm tonlarıyla huzur içinde buluşacağınız Turunç’ta kendinizi cennette hissedeceksiniz.

Turunç’un tertemiz mavi bayraklı plajında güneşlenip, denizin keyfini çıkarırken kıyı boyunca uzanan sayısız kafe ve restorandan her türlü yiyecek ve içeceğinizi temin edebilirsiniz. Bu arada unutmayın; bu tesislerde sizlere sunulan sebze ve meyvelerin çoğu köy üreticilerinden temin edilen doğal ürünler. Dilediğiniz gibi geçirdiğiniz bir günün ardından, keyifli bir akşam yemeği için dünya mutfaklarından veya Türk mutfağından Ege lezzetleri sunan birçok restoran var.

Bu cennette, köy yaşamıyla modern turizm anlayışı ve tarihle doğa iç içe… Çünkü Turunç gerek tarihi, gerekse doğası ile çok zengin. Turunç koyu ve çevre koylar su altı bitki varlığı bakımından benzersiz güzellikler sunuyor. Bu koylar dalış tutkunlarının tercihi. Ya Turunç’u çevreleyen dağları keşfe ne dersiniz?.. Patikalar ve keçi yollarıyla örülü, çam ormanlarıyla kaplı dağlar yürüyüş ve dağcılık tutkunları için çok uygun. Turunç’un bulunduğu Loryma (Bozburun) yarımadası, antik çağ medeniyetlerinden Karyalıların ilk yerleşim yeri. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu bölgede tarihi de keşfe hazır olun. Hemen yanıbaşında bulunan antik Amos kenti kalıntıları bölgenin en dikkat çeken tarihi değeri.

Turunç'ta geçireceğiniz tatilinizin başka bir güzel yanı da buraya oldukça yakın olan koylara ve küçük tatil beldelerine yapabileceğiniz geziler. Turunç’a 4 kilometre uzaklıktaki Kumlubük, tertemiz düzenli kumsalı, pırıl pırıl denizi ile görülmesi gereken güzel koylardan biri. Bu gezileri karadan yapabileceğiniz gibi, isterseniz Ege-Akdeniz’in eşsiz maviliklerinde süzülerek bir tekne ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin endemik ağaç türlerinden birisi olan Günlük Ağaçlarının (Liquidamber Orientalis) bulunduğu Marmaris’e karadan ve denizden ulaşımı bulunan Turunç Beldesi her iki giriş yönünde enfes doğal güzellikleriyle kucaklar sizi. Bu cennet turizm beldesinin içinden akan dere ve yol kenarları botanik bahçesini andırır. Ağaçlar ve çiçekler arasında adım başı rastlayacağınız çeşitli sanatçılar tarafından yapılan heykeller ise beldenin en büyük özelliklerinden biridir. Sokakları ve meydanları bir sanat galerisi gibidir. Bu da bölgenin eski uygarlığının yeni yerleşiklere bıraktığı miras ve geleneğin devam ettirildiğinin bir kanıtıdır.

Turunç, eşsiz doğası, mavi yolculuk rotasında demirleme, yüzme, su sporları ve şnorkelle dalma,  günübirlik tekne ve cip safari turları, yakın çevrede yürüyüş, tırmanma, dağcılık, tarihi yerlere yapılacak geziler, alışveriş ve eğlence hayatı gibi çeşitli ve renkli seçeneklerle bir tatilciyi tatmin ve mutlu edecek tüm olanaklara sahip bir beldedir. Marmaris’e karadan 21 kilometre, deniz yoluyla 5 mil (8 km) uzaklıkta bulunan Turunç tatilciler tarafından ‘Marmaris’ denilince ilk akla gelen yerlerden biridir.