750 milyar ABD Dolarını aşan dış ticaret hacmiyle Hollanda Pazarı 2009 Araştırması

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından yaptırılan bir araştırma ile Hollanda pazarındaki son durum Türk turizmcilerin bilgisine sunuldu. Federasyonun yayınladığı derginin son sayısında yer verilen araştırma turizm sektörümüz için önemli bir pazar niteliği taşıyan Hollanda'nın istatistik sonuçlarını ortaya koyuyor. 2010 Hollanda Utrecht/Vacantabeurs Turizm Fuarı'na ön hazırlık olması amacıyla da sunulan bilgilerin elde edilmesinde Hollanda Lahey Başkonsolosluğu da önemli bir katkı sağlamış.

MARTAB üyesi turizmcilerin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu önemli araştırmayı sizlerle paylaşıyoruz.

Genel Bilgi 
Başkent > Amsterdam 
Resmi dil > Hollandaca 
Toplam nüfus > 16.312.421 

Nüfusun Yaş Gruplarına Göre Dağılımı 
0-20 yaş > %24 
20-40 yaş > %27 
40-65 yaş ve üstü > %34 
65 yaş üstü >  

Hollanda pazarının % 27'sini 20-40 yaş profili oluştururken toplam nüfus üzerinden pazarın % 34'ünde 40-65 yaş arası bir kitle bulunması dikkat çekiyor. 

Kişi Başına Ortalama Gelir 
Hollanda, yaklaşık 650 milyar ABD Doları gayri safi milli hasılası, 35.000 ABD Doları kişi başına milli geliri, 750 milyar ABD Dolarını aşan dış ticaret hacmiyle dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almaktadır. 
Ticaret Müşavirliği Raporu’na göre 2006 yılı büyüme hızı ise %3. 

Yurt Dışından Aldığı Turist Sayısı 
Hollanda'nın 2006 yılı itibariyle yurtdışından aldığı turist sayısı 10.738.000 olarak açıklanmıştır. Hollanda'yı tatil için tercih eden turistler İsviçre, Rusya, Polonya, ABD ve İspanya vatandaşları olup, Hollanda içinde en çok tercih edilen turistik kentler ise Amsterdam, Utrecht ve Maastricht’tir.

Yurtdışına Çıkan Turist Sayısı 
Organize paket tur sayısı 16.1 milyon 
Hollanda'da 2006 yılı itibariyle satışı yapılan toplam organize paket tur sayısı 16,1 milyon olarak açıklanmıştır. En çok tercih edilen üç destinasyon sırasıyla Fransa, İspanya ve Türkiye'dir 
(Kaynak: NBTC)

Tatil için karar alma ve rezervasyon süreçleri 
Satış Yoğunluğu Ocak ve Şubat aylarında 
Rezervasyon ve kesin satış tarihleriyle tatile çıkış tarihleri incelendiğinde Türkiye tatili satın alan Hollandalı turistlerin %50'sinin tatile çıkmadan 3 ila 6 ay öncesinden rezervasyon ve satın alma işlemlerini yaptırdıkları görülmekte. En çok tatile çıkılan dönemin ilk ve orta öğretim okullarının tatil olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları olduğu gözönüne alındığında rezervasyon ve satış işlemlerinin en çok Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştiği anlaşılmaktadır. 
(Kaynak: CVO)

Tercih Ettikleri Rezervasyon Türü 
Seyahat acenteleri ve internet


Tercih Ettikleri Konaklama Türü
 
Paket turlar ve her şey dahil sistemini tercih etmektedirler. Ancak bağımsız olarak organize edilen tatillerde de artış eğilimi gözlenmekte. 

Seyahat Motivasyonları 
Hollandalı turist profilini bir seyahat noktasına doğru harekete geçiren unsurların başında güneşli ve güzel havalar gelmekte. Fiyatların uygunluğu da bu unsuru takip ediyor. Her şey dahil sistem ise sanılanın aksine bu pazarda çok etkin bir motivasyon aracı değil. Seyahat motivasyonları istatistiklerinde sadece %3' lük bir paya sahip. Hollandalıların seyahat seçimlerinde kültürün ve lezzetli yiyeceklerin de çok fazla hareket ettirici bir güce sahip olmadığı görülmekte. Sıcak insanlar, deniz ve kumsal lezzetli yiyeceklere ve kültüre göre daha önemli bir etken oluyor. 

CVO istatistiklerine göre seyahat motivasyon unsurları şu şekilde sıralanıyor: 

Güneş / Güzel hava (%39), 
Uygun fiyatlar (% 15), 
Sıcak insanlar (), 
Deniz/kumsal (), 
Lezzetli yiyecekler (%5), 
Kültür (%4), 
Herşey dahil sistem (%3), 
Diğer (% 10). 

Çıkış Yapan Turistin Tercih Ettiği Dönem 
Hollandalılar daha çok okul tatillerini içeren Temmuz ve Ağustos aylarını turistik destinasyonlara seyahat süreci olarak kullanmakta. Ayrıca, 22 Aralık-10 Ocak arası Noel Tatili dönemi ve Nisan ayı sonunda Paskalya dönemi kısa tatil dönemlerini oluşturmakta. 

Ülkemizde Tercih Edilen Destinasyonlar 
Ülkemizde tatil yapmak için daha çok Alanya' yi tercih eden Hollandalılar için ülkemizdeki 5 destinasyondan Bodrum ve Marmaris en az tercih ettikleri destinasyon noktası. Alanya' yi Side ve Antalya izlemekte. Bu sıralamanın oranları şöyle: Alanya (%32), Side (%22), Antalya (%21), Bodrum (), Marmaris () 

Ülkemizin ve rakip ülkelerin pazar payları 
Turizme ilişkin rakamları kapsayan 2008 yılı istatistik raporuna ancak satınalma yoluyla ulaşılabilmektedir. Hollanda tatil sayılarına ilişkin bilgiler aşağıdaki şekildedir;
Hollanda toplam yurtiçi ve yurtdışı tatil sayısı: 35,9 milyon

Hollanda yurtdışı tatil sayısı: 18,5 milyondur. 

Hollanda pazarında Türkiye rakibi Yunanistan'ın önünden giderken İspanya'nın oldukça gerisinde kalmakta. 

2008 yılında Hollanda’dan Türkiye' ye gelen yolcu sayısı 781.000 iken Yunanistan’a 731 bin ve İspanya' ya 1 miyon 847 bin turist göndermiş.


En Etkin Reklâm Türleri ve Dönemleri: Ocak-Nisan Ayları 
Hollanda pazarında rezervasyonların çok erken yapıldığı gözönünde bulundurulduğunda en iyi reklâm döneminin Ocak-Nisan ayları arasında olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca Türkiye'nin güçlü olduğu "kış güneşi" kavramına yönelik olmak üzere Ağustos, Eylül, Ekim aylarında, kış turizmi içinse Ekim, Kasım ve Aralık aylarında reklâmlar sürdürülmelidir.

Türkiye reklâmları en çok dergilerde fark ediliyor 
Lahey müşavirliğince yaptırılan pazar araştırmasının sonucuna göre yıl boyunca genel olarak yurtdışına seyahat etmiş Hollandalılar’ın %38'i Türkiye reklâmlarını görmüştür. Bu oran Türkiye'ye seyahat edenler arasında %55'tir. Tüketicilerin Türkiye reklâmını en çok dergilerde görmüş olması dikkat çekicidir. 
Televizyon, broşürler ve diğer medya reklâmların en çok görüldüğü diğer mecralardır.

Tatil Çeşitleri 
Paket turları revaçta 
Tüm Akdeniz destinasyonları için geçerli olmak üzere en çok paket turların tercih edildiği dikkat çekmekte olup Türkiye tatillerinin % 93'ünün paket tatil olarak satın alındığı görülmektedir. Ayrıca tatil çeşitleri bakımında tercihler incelendiğinde özellikle diğer Akdeniz ülkeleriyle karşılaştırılırsa Türkiye destinasyonun "her şey dahil" tesislerde deniz tatilleri için tercih edildiği anlaşılmaktadır. 

Hollanda'nın Önemli TV Kanalları 
•NED1 
•NED2 
•NED3 
•NET 5 
•SBS6 
•RTL4, 5, 7 
Hollanda'nın Önemli Gazeteleri 
• De Telegraaf
• NRC
• Algemen Dagblad
• Trouvv
• Volkskrant

Hollanda'nın Önemli Sektör Dergileri 
• Reisbureau Actueel (Traj: 5100)
• Travelution 
• Reisrevue (Traj: 8097) 

Hollanda'dan Türkiye'ye uçuşu bulunan firmalar 
THY, KLM, Corendon, Sunexpres, Onur Air, Transavia, Interairlines


Tur Operatörleri 
Corendon 
Oad Reizen
TUI Nederland 
Kras Ster Vakanties 
Thomas Cook 
Neckerman
Jiba

Galeri