MARTAB Hız Kesmiyor

20-22 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenen Danimarka Seyahat ve Turizm Fuarı Ferie for Alle bu yıl bir kez daha gelen ziyaretçilerinin tatillerini satın alabilmek için uzun kuyruklar oluşturduğu bir fuar oldu. İskandinav ülkeleri arasındaki en büyük turizm etkinliği olarak bilinen fuara 2015 yılında Türkiye ve Yunanistan damgasını vurdu. 65.000 ziyaretçinin ziyaret ettiği fuar alanında ülkemiz Kopenhag Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından hazırlanan stant ile temsil edildi. Stantta başta Türk Hava Yolları olmak üzere Danimarkalı turistlerin büyük bir ilgi gösterdiği Türkiye’nin ünlü turistik yerlerinden tanıtım ofislerinin yanı sıra Muğla bölgesinin 3 önemli ilçesi Marmaris-Köyceğiz ve Datça’da MARTAB (Marmaris-Köyceğiz-Datça Turizm Birliği) tanıtma masasında Danimarkalı ziyaretçilere tanıtıldı. MARTAB (Marmaris-Köyceğiz-Datça Turizm Birliği) dünyada ve Avrupa’da alternatif turizm dallarına gösterilen ilginin bilincinde olarak bu yıl düzenlenen fuarda Marmaris Bisiklet Rotaları tanıtım materyallerini de gelen ziyaretçilerinin beğenisine sundu.

Fuarla ilgili olarak Kopenhag Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hasan Sarıtepeci Danimarkalıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını söyledi. Danimarka’da her yıl ülkenin önde gelen 2 turizm fuarına da katıldıklarını söyleyen Sarıtepeci “Geçtiğimiz yıl yaklaşık 420 bin Danimarkalı turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu yıl bu rakamı 500 bine çıkarmaya hedefliyoruz” dedi.

Danimarkalı turistlerin özellikle son yıllarda Türkiye’de spor turizmi, termal turizm, kültür turizmi gibi farklı alanlara da yönelmeye başladığını belirten Sarıtepeci, “Son iki yılın istatistiklerine baktığımızda turist sayısının hem yılın tamamına yayıldığını hem de turizm çeşidi olarak bir yayılmanın olduğunu görüyoruz. Bu çeşitlilik ülkemiz turizmi için önemli bir kazanç oluyor.” dedi. 

 

Galeri