Marmaris Bisiklet Festivali'ne Hazırlanıyor

Turizmin göz bebeği Marmaris, 28 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Marmaris Bisiklet Festivali kapsamında bisiklet severleri ağırlayacak. Bisiklet tutkunları 5 gün boyunca Marmaris ve çevresindeki, tarih ve doğa güzelliklerini keşfetmek için birlikte pedal çevirecek. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’nın katkılarıyla Marmaris Belediyesi ve MARTAB (Marmaris-Köyceğiz-Datça Turizm Birliği) tarafından düzenlenen festivalin destekçileri arasında Marmaris Bisiklet Derneği, GETOB, TÜRSAB ve Marmaris Gençlik Spor Kulübü de bulunuyor. Festivalin genel amacı Bisiklet farkındalığının arttırılarak Marmaris’in marka değerinin yükseltilmesi. Diğer yandan Marmaris’te bisiklet kullanımının arttırılmasını, Marmaris Bisiklet Rotaları projesinin tanıtılması, bisiklet sporunun gelişmesi, yurtiçinden ve yurt dışından gelecek olan bisikletçilere Marmaris’in tarihi değerlerini, coğrafyasını, kültürünün tanıtılması ve turizme katkı sağlanması da festivalin hedefleri arasında. Festival, 26 Nisan- 3 Mayıs tarihleri arasında 51.si düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 29 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek Fethiye - Marmaris Etabını da programı kapsamına alıyor.
Festival programı
Tam 5 gün sürecek festivalin ilk etkinliği açılış yürüyüşü olacak. Sergi, çocuklara ve Marmaris yaşayanlarına yönelik yarışmalar ve bisiklet rotalarına gerçekleştirilecek turların dışında bir de “Kadına Şiddete Hayır” sloganıyla bisiklet turu düzenlenecek.
Marmaris Bisiklet Rotaları Projesi hakkında
Marmaris Bisiklet Derneği’nin tarafından altyapı çalışmalarına 2005 yılında başlanan Marmaris Bisiklet Rotaları projesi, Marmaris Belediyesi’ nin proje sahipliğinde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) sunularak %75 mali destek kazandı.
Projenin resmi açılış toplantısı 22 Ocak 2014 tarihinde Marmaris’ te yapıldı. 14 aylık sürede tamamlanması planlanan proje ile Marmaris ve çevresinin alternatif turizm alanında da markalaşması ve mevcut turizm olanaklarının çeşitlendirilmesi amaçlanıyor.
14 aylık süre sonunda Marmaris Bisiklet Festivali ile bisiklet severlere teslim edilecek proje, Marmaris ilçe sınırlarındaki, orman, milli park, karayolları ve köy yollarından oluşan yaklaşık 700 km yolun bisikletçilere özel tabelalar ile işaretlenmesini, kurulacak web sitesi ile Marmaris’ e gelen bisiklet severlerin kendi rotalarını çizebilmelerini ve analizlerini yapabilmelerini, kaybolmadan Marmaris’ in doğasına girebilmelerini amaçlıyor. Proje dahilinde şehir içi merkezi noktalara yerleştirilen bisiklet park yerleri ile şehir içi bisiklet kullanımının özendirilmesi ve desteklenmesi, motorlu taşıt trafiği olan yollara konulacak “bisikletli çıkabilir” trafik levhası ile de trafikteki bisikletlilerin daha güvenli sürüş yapmaları amaçlanmakta.
Proje tamamlandığında Marmaris’ e gelen bir bisiklet sever, şehir içinde ve şehir dışında bulunan bilgilendirme panolarından, web sitesinden, broşür ve kitapçıklardan “Marmaris Bisiklet Rotaları” nın haritalarına ulaşabilecek. Bisiklet sever, ilçe sınırları içine dağılmış 300 kavşak noktası ve 800 yönlendirme tabelası ile yönünü kaybetmeden gezisini ve antrenmanını yapabilecek. Yönlendirme tabelalarına eklenecek QR kod sistemi ile web sitesi entegre edilecek, cep telefonuna yüklenen uygulama ile bisikletçi bulunduğu noktadaki QR kodu okutarak en yakın hastane, Marmaris’e en kısa yol, en yakın market gibi bilgilere de ulaşabilecek.
Ayrıca proje kapsamında “Bisiklet Dostu Tesis” ler oluşturulacak. Belirlenen kriterlere uyan ve eğitimlere katılan otel, kamp yeri, restaurant, market, bisiklet teknik servisi gibi işletmelere “Bisiklet Dostu Tesis” unvanı verilerek, bölgeye gelen bisiklet severin daha problemsiz ve kolay seyahat etmesi planlanıyor.

Galeri