2015 İçin Karamsar Olunmamalı

2015 İÇİN KARAMSAR OLUNMAMALI

Marmaris'e daha fazla yerli turist çekebilmek amacıyla Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) tarafından "İç Pazar Turizm Şöleni" düzenlendi. Muğla Valisi Amir Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Zekeriya Bingöl'ün de katıldığı şölende, seyahat acenteleri, otelciler ile havayolu ulaşım firmalarının temsilcileri bir araya geldi.
Etkinliğin açılış programında konuşan GETOB Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüloğlu, ilçeye gelen yerli turist sayısının artırabilmek amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

HEDEF YARIM MİLYON YERLİ TURİST

“Marmaris’e her yıl yaklaşık 1,5 milyon turist geliyor. Bunların 1 milyonu İngiliz. İç pazardan ise sadece yüzde 8 pay alıyoruz. Yerli turist sayısı 100-150 bin civarında. Bu sayıyı 500 bine çıkarmayı istiyoruz. Marmaris İngiltere’de marka ama 80 milyonluk Türkiye’de yeterince tanınmıyor. Bu durum belki de bizlerden kaynaklanıyor. Dünyanın incisi olarak değerlendirdiğimiz farklı bir bölgede yaşıyoruz. Marmaris'i iyi tanıtamıyoruz, ambalajı iyi hazırlayamıyoruz. Bu şölenle bunun başlangıcını yapmamız lazım. Yaz kış buraya misafirlerimizi getirebilmemiz gerekiyor. Bodrum ve Antalya gibi diğer büyük oyunculara baktığımızda, Türkiye'nin birçok yerinden uçak var. Marmaris'e gelmek isteyenler uçak sorunu nedeniyle gelemiyor. Bu kadar güzelliğin içinde neden cazibe merkezi olamadığımızı anlamakta güçlük çekiyoruz. Gazeteleri açtığınızda Bodrum ve Antalya’daki onlarca otelin tatil reklamı giriyor. Ancak Marmaris’ten ya bir ya da iki tane otelin tatil programı oluyor. Bu sayıyı da artırmak istiyoruz. Hedefimiz Marmaris’i turizm anlamında daha fazla ön plana çıkarmak”

BUTİK TURİZM ÖN PLANDA

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da şölende bir konuşma yaptı. Başlangıçta iç pazarla hayat bulan Marmaris'in, paket turizmle bir noktaya geldiğini anlattı. Büyümenin sadece yatak kapasitesiyle orantılı olmasının sorunları beraberinde getirdiğini ifade eden Acar, şunları söyledi:

"Aşırı yapılaşma ve göç, arz talep dengesini iflas ettirdi. Son 10 yılda Antalya gibi bir destinasyon karşısında sayısal olarak rekabet şansımız kalmadı. Yatak kapasitesi sınırlı olan ancak doğal güzellikleri iyi olan Marmaris'i butik turizmin ön planda olduğu bir bölge yapmaya çalışıyoruz. İyileştirmelerle son 5 yıldır bunun karşılığını almaya başladık."

2015 İÇİN KARAMSAR OLUNMAMALI

Konuşmalarda, 2015 turizmine yönelik beklentiler de dile getirildi. Bazı turizmciler, başta Rusya olmak üzere yurt dışındaki kargaşalardan ötürü sezona yönelik beklentilerin iyi olmadığını dile getirirken, karamsar olunmaması gerektiği üzerinde tüm konuşmacılar hemfikirdi. Belediye Başkanı Acar, “Karamsar olmak doğru değil. Sadece bu yıl değil, geleceği de düşünerek yol haritamızı çizmemiz gerekir” derken Bakan Yardımcısı Arıcı, şöyle konuştu: “2015’in 2014’ten daha kötü olacağına inanmıyorum. Çünkü rakamlar bunu işaret ediyor. İstanbul’a gelen turist sayısında geçen yıla oranlar yüzde 9,75 artış var. Bu artışı, Muğla’da Antalya’da diğer kentlerde de yaşayacağımıza inanıyoruz. Karamsar olmayacağız. Önümüze bakacağız.”

Galeri