Ege'de Deniz, A Kalite

EGE'DE yaz sıcaklarının artmasıyla birlikte plajlar her geçen gün dolarken; 565 plajdan 552'sinin deniz suyunun 'A kalite', yani mükemmel derecede temiz olduğu ortaya çıktı. 13 plajın sularının ise 'B' kalite olduğu ve herhangi bir sorun yaratmadığı vurgulandı. İzmir'de yerli ve yabancı tatilcilerin akın ettiği başta Çeşme olmak üzere Seferihisar ve Foça'da ilçelerde plajlarda son olarak 94 noktadan ölçüm yapıldı. Kentteki plajların tamamının 'A' kalite olduğu ve kolibasili oranının O'a yakın olduğu açıklandı. İzmir Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Nil Hıdır, "2015 Mart ayından itibaren yapıyoruz. Şu ana kadar aldığımız verilerin hiçbirinde kolibasili değimiz zararlı bakteriye rastlanmadı. Yerli ve yabancı turistlerimiz, plajlarda rahatlıkla denize girebilir. Tabi ki ölçümlerimiz sürecek" dedi. 

Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Dalaman, Köyceğiz'in de aralarında bulunduğu ilçelerindeki 193 noktada deniz suyun kalitesinin belirlenmesi amacıyla kontroller yapıldı. Geçen 25 Mavıs'taki ölçüm sonuçlarına göre kontrol edilen, noktaların tamamının 'A kalite' yani mükemmel olduğu belirlendi. Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından 15 Haziran 2015 tarihinde turistik ilçeler Kuşadası ve Didim'de denize girilen 166 noktadan aldığı örneklerde 162 noktanın 'A' kalite deniz suyu temizliğine sahip olduğu belirlendi. 
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin Deniz Suyu Takip Sistemi için 90 noktada yaptıkları ölçümlerde, Balıkesir plajlarının temiz olduğu belirlendi. 

Galeri