Marmaris ve Çevresi Manchester ve Utrecht Fuarı'nda

Bu kapsamda MARTAB Ocak ayında aynı anda gerçekleşen Utrecht (Hollanda) ve Manchester (İngiltere) fuarlarında 2 ayrı ekiple yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor.

Fuarda yeralan birçok tatil yöresinin de bölgelerini farklı turizm seçenekleri (alternatif turizm olanakları) ile tanıtmaya çalışması gözlerden kaçmıyor. Örneğin Fransa elişi, resim ve heykel kurslarının da pakete dahil edildiği tatil seçeneğini öne çıkarırken, Azor Adaları kraterlere ve sıcak su kaynaklarına düzenlenen turları tanıtıyor.

Birlik üyesi Marmaris, Armutalan, İçmeler, Beldibi, Akyaka, Gökova, Bozburun ve Turunç ile 15 bölge köyünün resimleriyle dekore edilen stand alanını bölgemizde sık sık tatil yapan İngilizler de ziyaret ederek özlemlerini gideriyorlar.

Londra Fuarında olduğu gibi Gökova’nın en önemli koylarından sayılan ve İngiliz savaş gemilerinin 2. Dünya Savaşında sık kullanmasından dolayı bugün de “İngiliz Limanı” adını taşıyan koyun posterleri de İngilizler tarafından büyük talep görüyor.

MARTAB tanıtım alanında Akyaka’dan Datça’ya kadar tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihi değerlerinin yanısıra farklı turizm olanaklarının sunulduğu rehber, broşür, cd çalışmaları 7’den 70’e tüm Britanyalıların ilgisini çekiyor.

15-17 Ocak’ta Manchester Central isimli fuar merkezinde 18. kez düzenlenen fuarın açılış günü Manchester halkının Marmaris standına ilgisi büyük oldu. Bu yıl ilk kez Manchester Fuarında yer alan Marmaris ve çevresi 14 metrekarelik küçük bir alanda tanıtım çalışması yapmasına rağmen yarattığı etki beklenenin üstünde gerçekleşiyor. Cumartesi ve Pazar günleri Birlik Başkanı Ali Acar da tur operatörleri ve diğer sektör temsilcileri ile görüşmeler yapmak üzere Manchester’a gelecek. Acar’ın 2010 yılında ortalama yüzde 15 artış beklenen İngiliz pazarında yapacağı görüşmeler gelecek yıllara ait planlamalar açısından önem taşıyor. Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye tatile gelenlerin en çok Marmaris ve çevresini tercih ettiğine dikkat çeken İngiliz fuar yetkilileri de önümüzdeki yıllarda bu payın artmasının beklendiğine dikkat çekiyor.

İngiltere Pazarı’nda yüzde 15 artış bekleniyor

Utrecht’te daha çok profesyonel sektör temsilcilerine yönelik hazırlanan fuarının tersine Manchester’da halkın ilgisi göze çarpıyor. Avustralya’dan Kuzey Kıbrıs’a farklı ülkelerden yüzlerce tatil bölgesinin tanıtıldığı fuarda ülkemiz Marmaris Turizm Birliği ile Muğla’daki diğer turizm birliklerinin hazırladığı standlarla yeralıyor.

12-17 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Utrecht kentinde düzenlenen ve daha çok sektör temsilcilerinin katıldığı “Vakantie Beuerse”  turizm fuarında birliğimiz bakanlık standı içerisinde yer alıyor. Fuara katılan TÜRSAB Marmaris BYK Başkanı İsmail Özbozdağ, “Hollanda pazarında Marmaris için henüz bir şeyler söylemek adına çok erken ancak olumlu gelişmeler de var. Bazı tur operatörleri artış kaydederken bazıları da geçen yıla göre artış olmadığını ifade ettiklerini”, söyledi. Fuara bölgemizden çok sayıda turizm temsilcisinin yanı sıra, Armutalan Belediye Başkanı ve Martab Encümen Üyesi Muhammet Ünlü ile İlçe Turizm Danışma Müdürü ve Martab Koordinasyon Kurulu Üyesi Burhan Çoşkun da katılıyor.

Hollanda Pazarı’nda Marmaris için bir şeyler söylemek adına çok erken ancak olumlu gelişmeler var

Sezon sonuyla birlikte tanıtım atağına kalkan Marmaris Turizm Birliği bir yandan uzun vadeli planlama çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan da kış döneminin önemli turizm fuarlarında tanıtım yapıyor.


Galeri