Marmaris ve Çevresi Kuzey Avrupa Pazarı İçin Helsinki Fuarı'nda

 

Ana konusu “kültür” olan Helsinki Matka Fuarı’ndan açılış günü notları…

Kuzey Avrupa’nın en önemli fuarlarından birisi olan “Matka Nordic Travel Fair” Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de kapılarını ziyaretçilere açtı. İlk gün yalnızca turizm sektörü temsilcilerini kabul eden fuar, 21-24 Ocak tarihleri arasında gerçekleşiyor. Fuarda bu yıl 70 ülkeden 1200 katılımcı yeralıyor.

 

Türkiye, Helsinki Kültür ve Turizm Müşavirliğimiz tarafından hazırlanan 164 metrekarelik alanda farklı bölgelerden gelen sektör temsilcilerini ağırlıyor. Kültür ve Turizm Müşavirliğimiz’in verdiği bilgilere göre Türkiye açısından 2009 yılında, 2008 yılına göre yüzde 35 oranında bir artışın yaşandığı Fin pazarında ülkemizin ana konuları “İstanbul 2010 – Avrupa Kültür Başkenti”, “Formula İstanbul 2010” ve yine İstanbul’da düzenlenecek olan “2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası”. Türkiye standının önemli bölümünü kullanan THY’nin de “Kevin Costner” imajlı tanıtımını fuar giriş alanına taşıyan reklamı da dikkatlerden kaçmıyor.

 

Fuarda Marmaris ve çevresi Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) tarafından tanıtılıyor. Bölgemizi tanıtan Fince yayınlar, cd ve posterler Fince ve İngilizce konuşan MARTAB görevlileri tarafından binlerce ziyaretçiye ulaştırılıyor. Birlik Başkanı Ali Acar da fuarın ilk günü Büyükelçiliğimiz tarafından verilen kokteyle katılarak Büyükelçi Osman Korutürk ve Müşavir Ahmet Kaplan ile İskandinav pazarına yönelik görüşmelerde bulunacak.

 

MARTAB FİN PAZARI İÇİN MÜŞAVİRLİĞİMİZ İLE İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR

 

Stand alanının hazırlanmasında yoğun emek harcayan ve Türkiye’den gelen katılımcılarla yakından ilgilenen Kültür ve Turizm Müşaviri Ahmet Kaplan, Fin pazarında 2009 yılında yaşanan artışın devamı için tur operatörleri ve acenteleri ile sürekli, görüşme halinde olduklarını söyledi. Özellikle Finlandiyalı basın mensuplarını ve acente temsilcilerini ülkemizde ağırlayarak “yerinde tanıtım” yapmak isteğini dile getiren Kaplan’a MARTAB’ın da destek olması Başkan Acar ile yapılacak görüşmelerde ele alınacak konulardan birisi olacak.

 

TUR OPERATÖRLERİNE “YABANCI PERSONEL” MÜJDESİ

 

Bu arada turizm sektörünü, özellikle de seyahat acentelerimizi ve tur operatörlerini yakından ilgilendiren “yabancı personel çalıştırma” konusunda bir müjde de fuarda bulunan İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü tarafından verildi. Bir önceki görev yeri Muğla olan Süslü’nün MARTAB’a verdiği bilgiye göre turizm işletmelerinin önemli sorunlarından olan “yabancı personel” konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özarslan’ın girişimleriyle yönetmelik değişikliğine gidildi. 21 Ocak 2010 Perşembe tarihli ve 27469 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ HAKKINDA KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” ile “Görev süresi sekiz ayı geçmemek kaydıyla Türkiye’ye gelen tur operatörü temsilcisi yabancıların” çalışma izni almalarına gerek kalmayacak.

 

Marmaris ve benzer turizm yörelerinde faaliyette bulunan yabancı tur operatörlerinin en büyük sorunlarından birisi olan bu konuda yapılan yönetmelik değişikliğinin yabancı tur operatörlerinin Türkiye’den uzaklaşmaması yönünde atılan bir adım olarak değerlendiriliyor. Hatırlanacağı üzere personel konusunda yaşadığı sıkıntılardan dolayı yelken ve deniz konusunda Dünyanın en tanınmış operatörlerinden olan “Sunsail” Ege Denizindeki üssünü Datça’dan Yunan adalarına taşımıştı.


Galeri