"Manchester ve Helsinki Fuarları" Değerlendirmesi

 

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) Başkanı Ali Acar, Ocak ayında katıldığı Manchester (İngiltere) ve Helsinki (Finlandiya) fuarlarının ardından değerlendirmelerde bulundu. Başkan Acar’ın turizm sektörünü yakından ilgilendiren değerlendirmeleri şu şekilde;

 

Bölgemizin Finlandiyalı turistlerin tercih ettiği tatil yeri özellikleri taşıyor olması nedeniyle bu pazardan aldığımız pay daha da yükseltilmelidir. Fuarda Marmaris ve çevresine olan yoğun ilgi bunun bir göstergesidir. Tur operatörleri ile yapılacak görüşmelerle bu payın nasıl arttırılacağı planlı hedeflerimiz arasındadır. Finlandiya’dan bölgemize turist getiren 3 önemli tur operatörü ile ayrıntılı görüşmelerimiz en kısa zamanda bize yol gösterecek sonuçlar doğuracaktır.

 

Aynı raporda yeralan Finlandiya Turizm Kurumu araştırmasına göre de Marmaris bölgesi Alanya (yüzde 31) ve İstanbul’dan (yüzde 15) sonra yüzde 11’lik pay ile en çok Finli turist alan 3. bölge durumundadır. Araştırmalar bir Fin ailesinin 1 haftalık tatil için ortalama 2500 Euro harcadığını da ortaya koymaktadır.

 

2009 yılında toplam 2 milyona yakın yurtdışı tatil paketi satılmış, bu tatillerin 140 bin adeti Türkiye’de gerçekleşmiştir. Bu seyahatlerin yüzde 62’si deniz-kum-güneş eksenli tatil turizmi, yüzde 19’u golf, yatçılık, spa ve inanç turizmi, yüzde 12’si alışveriş ve popüler mekanlar eksenli şehir turizmi, yüzde 7’si kültür turizmi şeklinde dağılmıştır.

 

Helsinki Kültür ve Turizm Müşavirliğimiz tarafından hazırlanan rapora göre Finlandiya pazarında Türkiye açısından 2009 yılında yüzde 32,34 oranında bir artış yaşandığı, bu oranın da OECD ülkelerinden ülkemize gelen turist sayısındaki en yüksek artış olduğu açıklanmıştır.

Helsinki’de düzenlenen Matka Turizm Fuarı da Kuzey Avrupa ve Baltıkların en büyük turizm fuarıdır. Bu yıl 70 ülkeden yaklaşık 1200 katılımcıyla gerçekleşen fuarda ziyaretçi sayısı  81.537 olup, bu rakamın 18.000’i sektörün profesyonel temsilcileridir.

 

Tüm bu olumlu havaya rağmen bu artışın nedenlerini iyi incelememiz gerekmektedir. Bu artış, son bir yıl içerisinde Euro/Pound değer farkının birbirine yaklaşması ile Britanyalı turistlerin kendilerine daha pahalı gelen İspanya, İtalya, Portekiz tatillerinden vazgeçip, paralarının daha değerli olduğu ülkemize yönelmesi üzerine yaşanmaktadır. Dış etkenlerle de olsa bu pazardaki artış beklentisi turizmcimizin artan turist sayısını kalıcı hale dönüştürmesine bir fırsat olmalıdır. Türkiye’ye ilk kez gelecek olan turistleri en iyi şekilde ağırlamalı, dönüşlerinde kendi çevrelerine yapacakları önerilerle her yıl yeni artışlar yaşamamız sağlanmalıdır. Londra Kültür ve Turizm Müşavirimiz Sayın İrfan ÖNAL ile yapılan görüşmemizde de bu pazara yönelik bölgemizin tanıtım çalışmaları konusunda birlikte hareket etme kararı alınmıştır.

 

Daha önce Londra’daki Dünya Seyahat Pazarı’ndan (WTM) gelen verileri Manchester’da da teyit ettirmiş bulunuyoruz. Tur operatörleri ve turizm müşavirliğimizin araştırmalarının yanısıra ziyaretçilerin ilgisi de Mayıs ayından itibaren Britanya’dan bölgemize gelen turist sayısında 2009 yılına göre yüzde 15-20 oranında bir artış olacağını gösteriyor. Ayrıca Thomas Cook ve TUI’nin Dalaman Havalimanına uçuş sayılarını aynı oranda arttırması, Pegasus Havayolları’nın da Mayıs ayıyla birlikte ilk kez ve haftada 2 gün olmak üzere Manchester-Dalaman uçuşlarına başlaması bizler için umut verici haberler oldu.

 

İlk olarak katıldığımız ve Birliğimiz aracılığı ile bölgesel bir tanıtım alanı hazırladığımız Manchester Tatil ve Seyahat Fuarı, Avrupa’nın klasikleşmiş fuarlarına göre oldukça küçük sayılan, ancak Akdeniz ülkelerinden onlarca farklı bölgenin yeraldığı bir fuar. Bu yıl 38.521 kişinin ziyaret ettiği fuardaki ziyaretçi profili yüksek gelirli ve doğrudan tatil odaklı müşterilerden oluşuyor. Yine de ekonomik krizin artan etkisi fuara gelen ziyaretçi sayısını etkilemiş görünüyor. 

 

Birliğimizin 8 belediyemizin yeraldığı bölgeyi en ayrıntılı şekilde tanıtan yayınları ile ziyaretçilere en doğru ve güncel bilgiler ulaştırılmış, sorulara en açıklayıcı yanıtlar verilmiş, en düzenli tanıtım çalışması sergilenmiştir.

 

Her 2 fuarda bölgemiz adına hazırlanan standlarda o ülkelerin dilini çok iyi konuşan, gerek Türk gerekse fuarların yeraldığı ülke kültürünü çok iyi bilen, bölgemizde profesyonel olarak tanıtım çalışmaları yapan genç turizmcilerden yararlanmış bulunuyoruz. TUI firmasının Londra’da olduğu gibi Manchester’da da fuar görevlileri konusunda Birliğimize vermiş olduğu destek ise çok önemli ve saygı duyulması gereken bir davranış olmuştur.

 

“15-17 Ocak’ta Manchester’da ve ardından 21-24 Ocak’ta Helsinki’de gerçekleştirilen turizm fuarlarında bölgemizi tanıtma görevinin yanısıra sektörümüz için önemli veriler de elde etmiş bulunuyoruz. Özellikle farklı 2 pazarda turizm eğilimlerinin ne yöne doğru gittiğini görmek, farklı ülke ve tatil bölgelerinin bizim de hedef pazarımız olan bu ülkelerdeki tanıtım çalışmalarını incelemek, ayrıca ülkemizin turizm müşavirleri ile büyük tur operatörlerinin görüşlerini alarak çalışmalarımıza yön vermek açısından büyük yararlar sağladığımıza inanıyoruz.


Galeri