Türkiye'nin En Büyük Turizm Fuarı EMITT ve Marmaris Tanıtımında Bir İlk

 

MARTAB (Marmaris Turizm Birliği) Koordinasyonunda fuarda aynı alanda yeralan 8 bölge belediyesi, 3 oda, 8 konaklama tesisi ve Yat Kulübü ile Marmaris tarihinde ilk kez bu kadar örgütlü ve geniş bir katılım gerçekleştiriliyor. Birliğe üye 8 belediyenin yanısıra Marmaris Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, Esnaf ve Sanaatkarlar Odası, Yat Kulübü de başkanları, yönetim kurulu üyeleri veya görevlileri ile bölge tanıtımına destek veriyor.

 

14. kez kapılarını turizm dünyasına açan EMITT/Doğu Akdeniz Turizm Fuarı, iç pazara yönelik tanıtım ve pazarlama çalışmalarının yoğunlaştığı bir fuar olarak dikkatleri çekiyor.

 

Sektörün uzmanları bu durumu erken rezervasyon garanti sisteminin ülkemizdeuygulanmaya başlamasıyla turizmde yeni bir dönemin başladığı şeklinde yorumluyor.

Garantisistemi ile Türk halkının erken rezervasyona daha çok yöneleceği ve daha uygun fiyatlarla tatil yapma olanağı bulacağını öngören turizmciler özellikle kıyı bölgelerinde iç ve dış pazarın bu şekilde dengeye oturacağını düşünüyorlar.

Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezindeki 10 salonun tamamını kullanan fuar organizatörleri de bu düşünceyi paylaşıyorlar. Ekin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu durumun farkına varan yerli tur operatörleri, acente ve yerel yönetimlerin bu yıl fuara daha fazla katılım sağladığını söylüyor. Bulutoğlu'na göre Türkiye'nin her köşesinden katılımcı olarak fuara gelen vali, belediye başkanı ve diğer bürokratların bölgelerine daha fazla turist çekme ve iç turizm pastasından daha çok pay alma çabaları önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek.

Marmaris tarihinde bir ilk yaşanıyor

MARTAB (Marmaris Turizm Birliği) Koordinasyonunda fuarda aynı alanda yeralan 8 bölge belediyesi, 3 oda, 8 konaklama tesisi ve Yat Kulübü ile Marmaris tarihinde ilk kez bu kadar örgütlü ve geniş bir katılım gerçekleştiriliyor. Birliğe üye 8 belediyenin yanısıra Marmaris Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, Esnaf ve Sanaatkarlar Odası, Yat Kulübü de başkanları, yönetim kurulu üyeleri veya görevlileri ile bölge tanıtımına destek veriyor. Marmaris tanıtım alanı içinde yeralan Armar Otel, Pineta Grubu, CettiaOtel, Paşa Grubu, Loryma Otel, Turunç Otel, Art Grubu ve Poseidon Otel etkin tanıtım çalışmaları, promosyon ürünleriyle tüketiciye doğrudan ulaşırken fuarı ziyaret eden bölge turizmcilerimiz de Marmaris standında toplantı salonundan kafeterya hizmetine kadar her türlü lojistik destekten ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Fuarın açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, görev yaptığı dönemde Muğla'da başarılı turizm çalışmalarına imza atan Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, tanınmış futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, eski milli kaleci Engin İpek, Kurtlar Vadisi dizisinin önemli karakteri Memati, Muğlalı ünlü yönetmen Yüksel Aksu, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı Marmaris standını ziyaret eden önemli isimler oldu.

Fuarın açılış törenine katılan ve standımızda bulunan Birlik Başkanı Ali Acar, Armutalan  Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan, İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren de turizmcileri yalnız bırakmadı. Başkan Acar 12 Şubat'ta açılan Avrasya Boat Show isimli deniz turizmine yönelik fuarında açılış törenine katılarak Marmarisli deniz turizmcileriyle birlikte oldu. MARTAB adına tanıtım ekibinin başında bulunan Marmaris Turizm Koordinasyon Kurulu Başkanı ve MARTAB  encümen üyesi Asım Geniş de tanıtım alanında günboyu görev yapıyor. Turizmcilerle ve ziyaretçilerle sürekli görüş alışverişinde bulunan, toplantılar yapan Geniş satndda görev yapanların motivasyonuna da katkı sağlıyor.

Ayrıca MARTAB koordinasyonunda standda yeralan odalarımızın başkanları da turizmcilerimizle omuz omuza olduklarını gösterdiler.Ticaret Odası Başkanı Mehmet BaysalDeniz Ticaret Odası Başkanı Hasan MengiGetob Başkanı İlhan Açıkgöz standda verilen hizmetle yakından ilgilenerek gelecek yıllara yönelik planlama düşüncelerini de oluşturmaya başladılar.

Daha önce İzmir'deki Travel Turkey Fuarında uygulanan seyyar tekne ve deniz kızı animasyonu İstanbul'da da yoğun ilgi görüyor. Hareketli tekne sayesinde 10 salonun tamamını gezen Marmaris tanıtım ekibini binlerce kişi fotoğraflıyor, görüntü alıyor, ayrıca tekneden dağıtılan tanıtım yayınlarına kolaylıkla ulaşabiliyor.

Marmaris teknesi ve Deniz Kızı etkisi

Marmaris Turizm Birliği tarafından hazırlanan standda yalnızca birlik alanındaki bölge değil, Muğla Belediyesinin yayınları aracılığı ile bölge tanıtılıyor. AkyakaTurunç,BozburunArmutalan belediyelerinin hazırlattığı kitapçıkcdharita ve posterlerbölgesel tanıtım çalışmasını zenginleştirirken, odalara ait masalarda ise bölgemizdeki işletmelerin yayınları da dağıtılarak tanıtım çalışmalarına destek sağlanıyor.

Belediye ve Oda Başkanlarının katkısı

Galeri