MARTAB Çalışmaları Sektörün İlgisini Çekmeye Devam Ediyor

 

Turizm sektörünün önemli yayınlarından birisi olan Resort Dergisi son sayısında geniş yer verdiği EMITT (Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat) Fuarı’nda MARTAB’ın çalışmalarını da değerlendirdi.
Büyük ilgi gören fuarda öne çıkan çalışmaların “bölgesel tanıtım” kapsamında yapıldığına dikkat çekilen yazıda, Marmaris Turizm Birliği’nin de başarılı bulunduğu ve modelin yakından incelenmesi gerektiği belirtildi.
Resort Dergisi’nin fuara ve Martab’a yer verdiği sayfaların bir bölümünü sunuyoruz;
MARTAB BÖLGE TANITIMINI YÜRÜTECEK 
Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve Marmaris ile çevresinin bir bütün olarak tanıtılmasını hedefleyen Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (MARTAB) de fuardan istediği sonucu alan birlikler arasında yer aldı.

 

Marmaris ve çevresindeki 7 ilçe ve 15 köyün bir araya gelmesiyle oluşturulan ve bölgedeki belediye, il özel idaresi, oteller, seyahat acenteleri ve tüm esnaftan bölge tanıtımı için para toplayacak olan birlik, bölgenin yeni turizm değerlerini ortaya çıkaracağı gibi tanıtım çalışmalarını da bir elden yürütecek. 

MARTAB çatısı altında fuara katılanlar şunları söylediler:
 

Ben 40 yıllık otelciyim. Otelci olarak turizmle ilgili bir kavgamız vardı. Bugüne kadar birçok bölgede tanıtımı genelde otelciler üstlenmiştir. 
Konaklama kesiminin bir yasası olmadığı için 2008 Ocak ayında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan bu birliğe, MARTAB'a girdik. Çünkü bir güç elde ediyorsunuz. 
Tanıtım parayla olan bir iş ve derneklerle bunu yürütmek mümkün değil. Bu birlikle yasal para toplama şansımız ve bölgeyi bir bütün olarak tanıtma şansımız oldu. 
Biz çalışmaya önce 15 köyü tanıma ve tanıtma işiyle uğraştık. Bölgede tanıtım için deniz-güneş-kum dışında ne bulabiliriz ona baktık. İzmir, İstanbul, ve yurtdışı fuarlarına katıldık, bundan sonrakilere de katılacağız. MARTAB Marmaris ve çevresindeki belde ve köyler için çok büyük bir fırsat. Birlik içinde çalışırsak güzel şeyler yaparız. Nitekim övgüler almaya başladık bile. Bizim dışımızda diğer bölgelerde bizim gibi kurumsallaşacak. Çünkü tanıtım onun bunun elinde olmamalı. Bölge bütüncül olarak tanıtılmalı. 
20 yıldır fuarlara katılıyoruz. Bugün EMITT fuarının Berlin fuarından fazla farkı yok, gurur duyuyorum. Ama bazılarının fuardan beklentileri yüksek. 
Biz fuarı şov yeri, tanışma ve görüşme yeri olarak kabul ediyoruz. İsmimizi nasıl pekiştiririz onu düşünüyoruz. Bu sene standına herkes özenmiş, biz de özendik.  Seneye daha da özeneceğiz. 

MARTAB kamu ve özel sektörün ayrı ayrı çalışmasını birleştiren bir birlik. 
Gerek fuarlara katılım, gerek planlama çalışmaları, gerekse sürdürülebilir turizm gibi çok değişik başlıklar altında çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar kuruluş aşamasını gerçekleştirdik. 
Mevzuatımızı otelcilere, bölge insanına ve köylere anlattık. MARTAB'ın bünyesinde 8 belediye ve 15 köy muhtarlığı var. Dolayısıyla temsilcilere tek tek neyi nasıl yapacağımızı anlattık. 
Bölgeyi bir bütün olarak tanıtan 6 dilde yayınlar hazırladık. Bu yayınlar İzmir, Londra, İstanbul gibi birçok fuarda dağıtıyoruz. Önümüzdeki 5 yılda yapılacak planlamaları yaptık. Halen devam ediyor. MARTAB, BAKAB'ın daha küçük çaplısı. MARTAB gibi Muğla'da 5 tane, Türkiye'de ise 66 tane birlik var. 
Bizim birliğimiz daha lokal ve sadece Marmaris ve çevresini kapsıyor. 
Önümüzdeki yıllarda EMITT başta olmak üzere yurtiçindeki turizm fuarlarının sayısının artacağını ve hacim olarak genişleyeceklerini öngörüyoruz. Erken rezervasyon garanti sistemi uygulamaya girdi. Hep şikayet edilen yabancıya ucuz yerliye pahalı algısı adım adım ortadan kalkacak ve bölgeler artık iç pazardan pay almaya çalışacak. Biz Marmaris olarak en az yüzde 30 yerli misafir almaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz buna yönelik. 


Galeri