Başkortostan'da "Marmaris Sevdası"

 

Rusya Federasyonu’nun önemli ve güçlü bölgesinden Martab’a ziyaret;  
Rusya Federasyonu’na bağlı ve Ural Dağları’nda yeralan Başkortostan Özerk Cumhuriyeti’nin Türkiye temsilcisi Kanşaubiy Miziev, Marmaris Turizm Birliği’nin davetlisi olarak geldiği Marmaris’te çeşitli temaslarda bulundu.

 

Marmaris Turizm Birliği Başkanı Ali Acar, Turizm Koordinasyon Kurulu Başkanı Asım Geniş, Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan, Marmaris’te faaliyet gösteren ve Rus pazarından bölgemize turist getiren tur operatörlerinin temsilcileri görüşen Miziev, önümüzdeki sezona yönelik olarak bölgelerinden daha fazla turistin Marmaris ve çevresine getirileceğini düşünüyor. 2004 yılından bu yana İstanbul’daki temsilcilik görevini başarıyla sürdüren Miziev, vatandaşlarının Marmaris’i çok seveceğinden ve tatil için her geçen yıl daha çok sayıda geleceklerinden emin görünüyor.

 

Özellikle Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetler içinde kendi petrol işleme tesisleri bulunan bir bölge olarak dikkat çeken Başkortostan’ın Türkiye ile tarihten gelen bağları bulunuyor. 4.1 milyonluk nüfusun yüzde 28’ini Başkortlar, yüzde 30’unu Ruslar, yüzde 22’sini Tatarlar oluşturuyor.

 

Ekonomik yönden Rusya’nın en güçlü bölgelerinden olan Başkortostan’ın başkenti Ufa’dan yaz döneminde Dalaman havalimanına Pegas ve Teztour firmalarının doğrudan uçuşları bulunuyor. THY ise İstanbul-Ufa arasında haftada 3 gün uçuyor. Temaslarda, Marmaris ve çevresinin Başkortostan’da daha fazla tanıtımı ile buna sağlanacak destek çalışmaları da görüşüldü.

 

Miziev’in temsilciliğe başladığı 2004 yılından bu yana hızla ivme kazanan Türkiye-Başkortostan ilişkilerinde Mayıs ayındaki Marmaris Denizcilik ve Bahar Festivali de pay sahibi olacak. Başkortların en önemli 2 gösteri grubundan birisi olan “Miras” isimli dans ve müzik grubu kültürel ilişkileri geliştirme amacıyla festival kapsamında ilçemizde gösteriler sunacak.

 

Yaz sezonu sonunda ise bölgemiz turizmcilerinden oluşan bir grubun Başkortostan’ı ziyaret ederek 2011 yılına yönelik temaslarda bulunması planlanıyor.


Galeri