Marmaris'te Turizm; Başlamadan Bitti Mi ?

Ege Telgraf / Muzaffer Cellek'in Köşe Yazısı - Marmaris nereye koşuyor? Yıllar yılı duracak değil ya! Bir yerlere gitmesi, bir yerlere de varması lazım. Meşhur değimle " Marmaris quo va dis?" Turizm otoritelerine sorup anket yaptık Marmariste.
2006 yılındaki bir tespiti, internet yayınlarında buldum. Diyor ki "internette en çok Marmaris arandı" diye.

Aranan on tatil beldesi arasında Marmaris, ilk sırayı alıyor. Daha evvel onuncu olan Marmaris, bakalım bu yıl nerelerde? İlgi alanları dağıldı mı?
Bunları da sorarak öğrendik muhtelif kesimlerden. "Bu yıl Marmaris ne âlemde?" diyerekten.

Bilge Delivelioğlu (Emre Otelleri) Valla görüyorsunuz turizmin hallerini.
Turistin canı kiraz istemiş, erik istemiş.  Bulup buluşturup, veriyoruz.. Bu yıl ful doluyuz. Gelecek yıl da. Bir bereket olacak bu yıl Marmaris'te. Mayıs 15 ten sonra ful doluyuz. Seneye de öyle.

Cihat Şenol (Fa- Beach- Aktaş) Turizmi geç anladık, iyi anladık. Turist, maviden çok, yeşil alanları seviyor. Memleketlerinde yok çünkü. Varsa da az.

Alison Güvenç ( Gren Hause Beach) Gün geçtikçe ilerliyor turizm Marmaris'te. Ama geçen yıllara göre gerilere düştü. Nedenlerini aramak lazım.

Taner Tin (Eski Turizm Md) Turizm yoğunluğu iyi. Sarıgermede yapılan 5 yıldızlı oteller. Marmaris'i etkiledi.

Ebru Karadağ ( Alm. Rehber) Marmarisin kültürel zenginliği, oluşmamış.  Gezdirdiğim turistler böyle ifade ediyor.  Doğal halini seviyorlar Marmarisin.

Hasan Sağlam (Mojo Cafe) Ebru Hanıma katılıyorum. İneğini, koyununu satan Marmaris'e geliyor. Olmaz ki!

Uğur Tay (Turizmci) Kapasite olarak gelişmedikçe, turizm, her yıl düşüyor. Fahiş fiyat politikasını Maramaris'te terk etmek lazım.


İsmail Zengin ( Orange RestaurantAktaş) Belediye Başkanının turizm danışmanı yok bir kere. Başkanı sever, takdir ederim amma, şehre dilek ve şikayet kutuları koyması lazım. Turistin nabzını tutması için. Marmaris bu yıl iyi olacakmış. Bu eksikliklerle nasıl iyi olsun?


Mustafa Öçalır ( Quenn Cocktail Bar) Turizm artık batıyor. Dünyada 11 ülke gezdim. Rusya ve Ukrayna'dan beteriz. Turlar ucuza kapatılıyor. Adam dolmuşa biniyor, para vermek istemiyor " Ben buraya her şey dahil geldim "diyor

Sebastiyan ( Kuaför-İçmeler) 30 yıldır bu işi yapıyorum. İyiye gitmiyor turizm. Müşteriye saygı gerek. Marmaris, parayı kolay kazanma yeri olmuş. Yazık ki yazık.


Mustafa Kırboğa ( Taksici-İçmeler) O yanardağı yine patladı. Bize de serpintisi gelirse, halimiz harap. Geçen yıl turistler bekledi burada.


Selda-Hasan Çimen (Natural mayogiyim) İyiye gitmiyor. Her şey dahil sistemin kalkması lâzım. Hepimiz, zincirin birer halkasıyız. Marmaris'te. 2000"li yılların işini bulamıyoruz. Ki, turist sayısı % 20 arttığı halde. En iyi gözlemci, bizleriz.


Atlan Karındaş ( Dublaj sanatçısı) Marmaris'i gördüm, çok beğendim. Yeşil ve mavi, iç içe. Turistik ilçelerimiz, burayı yakalasın. Bir eksiklik de var amma, bunu, bilirkişiler bilsin ve onarsınlar.


Gürkan Hacıömeroğlu (Green M ar Apart Otel) En büyük sorun, her şey dahil sistemi. Bir işsizlik maaşı ile Avrupalı, beyler gibi tatil yapıp dönüyor. Bu ne iş ya! Hava 9.00 da kararıyor. Müzik, 23.30 da kapattırılıyor. Her işletme, desibel denen alete sahip olacak.
Pahalı değil. Arabaların takometresi gibi. Kim ne yapmış, kim müziği açmış, gelip gelip kontrol edilecek. Mesele bu kadar basit. Mekan sahipleri desibel raporlarını sunacak. İş bitecek. 70-80 yaşındaki turistler bas bas bağırıyor "ben buraya müzik dinlemeğe geldim" diye.


Erol Şenol ( Ephesus Kuyumculuk İçmeler) İnsanlar, fikir ve düşüncelerini değiştirmedikçe geriye gitmeleri kaçınılmaz. Turistlerimize, misafirimiz, gözü ile bakmalıyız. Bacasız sanayi olan turizmin bacasını, olur olmaz davranışlarla tıkamamalıyız. Zararı, bölgede değil, yurt sathında sancılar doğurur. Devletimize döviz gereklidir. Çok dikkatli olmalıyız. Turizm, nazik bir konudur.

Galeri