"Avrupa ve Rusya'dan Sonra Ortadoğu, Türkiye'nin Turizmde 3. Büyük Pazarı Olma Yolunda"

RESORT DOSYA -Türkiye'nin bölge ülkeleri ve komşuları ile gelişen ilişkileri turizme yeni pazarlar açıyor, mevcut pazarları geliştiriyor. Bu kapsamda Suriye ve Lübnan ile vizenin kalkman ile gelişen sürecin önümüzdeki denemde Ortadoğu bölgelinin Türkiye'nin turizmde 3. büyük pazarı olabilmesine zemin hazırlıyor.

Ortadoğu ülkelerinden daha önce yılın yaz aylarında kısa süreliğine ve birkaç ülkeden sınırlı sayıda turist gelirken, son yıllarda Ortadoğulu turist sayısı arttığı gibi, yılın 12 ayında gelen ve her belgeye giden bir turist profili gelişti. Ortadoğu ile çalışan formalar, bu pazarın önümüzdeki denemde katlanarak büyüyeceğini söylüyor.

Ortadoğu ülkeleriyle işbirliğini artıran hükümetin başta Suriye olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesine vizeyi kaldırması bu ülkelerden Türkiye'ye gelen turist sayısını artırdı.

Geçtiğimiz yıllarda yükseliş trendine giren Ortadoğu ülkelerinden gelen turist sayısının Lübnan, Suriye, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Katar gibi ülkelerde vizenin kalkmasıyla birlikte, katlanarak artacağı belirtiliyor. Körfez ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri ve Ortadoğu ülkelerinden oluşan Ortadoğu'dan Türkiye'ye yönelik ziyaretçi hareketinin bu hızla devam etmesi halinde, bölgenin Türkiye için turizmde Avrupa ve Rusya pazarlarından sonra 3. büyük pazar olabileceği savunuluyor. Ortadoğu ülkeleriyle çalışan seyahat acenteleri ve oteller, 2010 yılında bölgedeki 19 ülkeden Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının 2 milyonu aşabileceğini savunuyor.

Türkiye'nin tarihi ve coğrafi güzelliklerinin yanı sıra, son yıllarda Türk hükümetinin Ortadoğu ülkeleriyle geliştirdiği işbirliği, THY başta olmak üzere bölgeye yapılan tarifeli ve charter seferlerinin artması, vize uygulamasının kaldırılması, bölgesel yakınlık ve Arap televizyonlarında gösterilen Türk dizileri gibi birçok unsurun etkilediği Arap pazarındaki yükseliş, en somut ifadesini Suriye'de gösterdi. Suriye'den Türkiye'de İstanbul, Bursa, Karadeniz, Marmaris, Bodrum, Antalya gibi destinasyonlara gelen Suriyeliler; onların hafta sonu olan Perşembe ve Cuma günleri Mersin, Adana, Antakya ve Gaziantep'e yoğun bir şekilde giriş yapıyorlar. Türkiye'nin ekonomik ve kültürel her alanda işbirliğini artırdığı sınır komşumuz Suriye'den Türkiye'ye gelen turist sayısı bu yıl yüzde 100 artacak. Bu pazarda çalışan acenteler, her yıl 2 milyon kişinin yurtdışına çıktığı Suriye pazarından 7 Türkiye'ye gelenlerin sayısının 1 milyonu bulacağını savunuyorlar.
Türkiye birinci destinasycn Vizenin kaldırılmasıyla birlikte Ortadoğu pazarında akşam karar verip sabah Türkiye'ye gelenlerin sayısının arttığını belirten Ortadoğu ile çalışan acente temsilcileri, pazarda son dakika satışlarının arttığının altını çizerek, Türkiye'nin birçok Ortadoğu ülkesi için özellikle de Suriye için birinci destinasyon haline geldiğine dikkat çekiyorlar. Daha önce hafta sonları eğlenmek ve alışveriş için Lübnan'a giden Suriyelilerin, Türkiye'yi tercih etmeye başladığına işaret eden acente yetkilileri, Suriye'den gelen turistlerin yüzde 100 oranında artacağını vurguluyorlar. Tatil için Mısır'ı da yoğun bir şekilde tercih eden Suriyeliler'in, Mısır'ın uzak olmasından dolayı yazın Türkiye'yi daha çok tercih edecekleri ifade ediliyor.
Vize kalkan tüm ülkelerde artı$ katlanıyor Vizenin kalktığı Lübnan, Ürdün, Cezayir, Fas, Tunus, Libya, Katar gibi ülkeler ile Körfez ülkelerinden de gelen turist sayıları katlanarak artıyor.
Ortadoğu pazarıyla çalışan acenteler 2010'da Ortadoğu pazarından gelen turist sayısının en az yüzde 50 artış göstereceğine dikkat çekiyorlar.

Ortadoğu'dan gelenler, Türkiye'de kültür, alışveriş, doğa turu yapıyorlar ve para harcamayı da oldukça seviyorlar.
Acente temsilcileri, Ortadoğu'dan gelen tekrar müşteri sayısının da arttığına işaret ediyorlar.
Paket tur fiyatları Avrupa'ya göre uygun olan Türkiye, Ortadoğu pazarı için sağlık turizmi ve kongre turizmi için de cazibe merkezi haline geliyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz birkaç acente, Ortadoğu pazarından aldığı payı artırmak için sağlık turizmi ve kongre turizmine yönelik çalışmalara yeni yeni başladıklarını belirtiyorlar.
Sezon uzadı, yelpaze genişledi Pazarda yaşanan bir diğer gelişme ise önceki yıllarda temmuz-ağustos dönemine sıkışan pazarın tüm yıla yayılması oldu. Önceki yıllarda Suriye ve Ortadoğu'dan kışın operasyon yapmayan acenteler, bu kış ciddi operasyon yaptıklarına işaret ediyorlar. Acente temsilcileri, 2010'un ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre 3-4 kat daha fazla iş yaptıklarını açıklıyorlar. Kışın özelikle kongre ve iş turizmine yönelik çalıştıkları pazarda, alışveriş ve gezmek için gelenlere de işaret eden acente temsilcileri, sezonun tüm yıla yayıldığına dikkat çekiyorlar. Ramazan nedeniyle durgun geçecek olan ağustos ayı rezervasyonlarının ise Ramazan ayının öncesine ve sonrasına yoğunlaştığını ifade ediyorlar.
Uçak seterleri arttı Başta THY olmak üzere bu bölgede çalışan birçok havayolu şirketi, Suriye'ye sefer sayısını artırdı. THY, İstanbulŞam arasında günde 3 sefer, Halep'e haftada 5 sefer koyarken Anadolujet ise Suriye'ye haftada 3 sefer düzenleyecek.

Yeni kurulan Cham Wings Airlines yine Suriye'den Atatürk Havalimanı'na haftada 3 sefer yapıyor. Bunların haricinde ise bölgede faaliyet gösteren Middle East Havayolları gibi ulusal ve özel havayolları Türkiye'ye yeni seferler koyduğu gibi varolan sefer sayılarını da artırıyor.

Öte yandan Ortadoğu ile çalışan tur operatörleri her yıl koydukları charter seferlerini ve uçak sayısını bu yıl artıracaklar. Acente yetkilileri Marmaris, Bodrum ve Antalya'ya yapılacak charter seferlerin, geçtiğimiz yıllarda haziranda başlarken, bu yıl nisan ayında başlayacağını kaydediyorlar. Yetkililer, ayrıca bu ülkelerin Avrupa'ya gidişlerde Türkiye'yi transit geçiş noktası olarak da kullandığına dikkat çekiyorlar.

Bölgeye otobüslerle geliyorlar Vizenin kalkması sınır komşumuz Suriye'den hafta sonu için gelişleri de artırdı. Mersin, Adana, Antakya ve Gaziantep gibi yakın şehirlere kendi hafta tatilleri olan perşembe ve cuma günü otobüslerle gelen Suriyeliler, alışveriş ve gezisini yaptıktan sonra bir gece konaklayıp ülkelerine dönüyorlar.

Acente yetkilileri, bu bölgeye gelen Suriyelilerin katlanarak arttığını belirtiyorlar.

Karnak Travel'dan Serdar Aliabet; Cilvegözü Kapısı, Kilis Kapısı, Antakya'daki sınır kapısı ile Şanlıurfa'daki Akçakale Kapısı'ndan sadece hafta sonları 200 bin Suriyelinin giriş yaptığını söylüyor.

Pazardaki gelişmeleri RESORT dergisine değerlendiren acenteler, önemli noktalara dikkat çekiyorlar.

Galeri