50 bin İsrailli Turist Türkiye'den Vazgeçti, Gemi Seferleri İptal Edildi

Hürriyet - İSRAİL'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara adlı Türk gemisine operasyon düzenlemesinin ardından, Türkiye'ye gelmesi planlanan 50 bin İsrailli turistin " rezervasyonları askıya alındı.

İsrail'den Türkiye'ye düzenlenecek olan gemi seferleri de iptal edildi.

THY günde 3 defa uçuş yapıyor ek sefer de gündemde. İSRAİL'e günde 3 sefer düzenleyen Türk Hava Yollan (THY) dün uçuşlarını iptal etmedi. Hava sahasının kapanması veya uçuşların iptal edilmesinin söz konusu olmadığım söyleyen yetkililer, "İsrail'e uçuşlar normal günlerde 3 defa yapılıyor. Son gelişmelerle İsral vatandaşlarının ülkelerine dönmesi için ise ek sefer de konulabilir" dedi.

50 bin İsrailli turist Türkiye'den vazgeçti gemi seferi iptal edildi.

GAZZE'ye yardım götüren Mavi Marmara adlı Türk gemisine İsraü'in operasyon düzenlenmesinin ardından, israilli turistler de Türkiye tatilini iptal etmeye başladı. İlk olarak Bodrum'a gelmesi planlanan 15 bin turistin rezervasyonları süresiz olarak ertelendi. Muğla'nın Marmaris Üçesi'nde de yaklaşık 35 bin İsrailli turistin rezervasyonları askıya alındı. Alanya'ya İsrailli turist getirecek gemi seferleri de iptal edildi. Zaten kriz vardı İsrail'den Dalaman ve Müas-Bodrum havalimanlarına yapılan uçak seferlerinin iptal edüdiği, İsraü'deki tur operatörlerinin Türkiye'ye turist göndermekten vazgeçtiği, yaklaşık 35 bin kişinin Marmaris'teki rezervasyonlannm askıya almdığı açıklandı.
 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Yürütme Kurulu Başkam İsmaü Nejat Özbozdağ, "İsraü pazarında zaten bir kriz vardı. Bu kriz tam olarak atlaülamamıştı. Bu yü daha önceki rakamlann en azından yansım yakalayabilme ümidiyle başlamıştık" dedi.

Haftada 2 uçak İsrailli turistleri Türkiye'ye getiren Brontes Travel Seyahat Acentesi'nin Bodrum Müdürü Yüksel Aslan, şu bilgüeri verdi: "Bodrum'da, politik sorunlar nedeniyle zaten az sayıda İsrailli turist var. İsrailli acentelerle yapüan görüşmelerde, 20 Haziran'da başlayacak olan rezervasyonlar için, haftada 2 uçak Bodrum'a inecekti. İsraü Dışişleri Bakanlığı'ndan yapüan açıklamada, 'Türkiye tehükeü ülke, yani seyahat etmeye uygun olmayan ülke' denüdi.

Türkiye'deki İsrailli turistleri geri çağıran İsraü hükümeti, yapüacak seferlerin de süresiz olarak durdulmasmı istedi."
Gemi seferleri Marmaris Liman İşletmeleri Genel Müdürü Şükrü Tugay da "Marmaris'e bugün gelecek olan 'Royal İris' isimli İsraülüeri taşıyan yolcu gemisinin seferi iptal oldu. Yü boyunca gelecek İsraüli yolculan taşıyan 20 geminin seferleri de iptal edildi" dedi.


Galeri