Turizmdeki İptalleri Engellemek İçin Barış Elçileri İsrail'e Gidiyor

Radikal - İsrail'le devam eden krizin turizme vurduğu darbe, sektörü harekete geçirdi. İsrailli turistlerin rezervasyon iptalleri üzerine harekete geçen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), Fethiye Otelciler Birliği(FETOB), Bodrum Otelciler Derneği (BODER) ve daha pek çok temsilci 'İsrail turizm barış elçileri' olarak İsrail'e giderek, İsraillileri ikna etmeye çalışacak. Turizm sektörü, İsrailli turisti yeniden Türkiye'ye çekmek için çalışacak.

Zarar büyüyor Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ali Kırlı, sadece Muğla bölgesi olarak ortalama 70 bin İsrailli turist ağırladıklarım ancak 'One Minute' olayının ardından, 2009 yazında bu rakamın 40 binlere gerildiğini kaydetti. O zaman bu çıkışın yüzde 50'lilik bir azalma yarattığına dikte çeken Kırlı, "Şu anda ise sıfırı çektik" diye konuştu.
İkinci bir karara kadar bu bölgelerdeki bütün rezervasyonların iptal edildiğini söyleyen Kırlı, "İsrailli tüm tur operatörleri, hükümetin kararı nedeniyle rezervasyonlarını geri çekmiş durumda.
Sektör temsilcileri Önümüzdeki hafta İsrail'e çıkarma yaparak, oradaki sektör temsilcileri ile bir araya gelecek. 'One Minute'in ardından gitmiştik ve olumlu bir etkisi olmuştu. Hiçbir ülkeyi reddetme lüksümüz yok" dedi. GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz de, turizmin ana misyonunun 'halkların barışı' olduğunu vurgulayarak, "Biz Musevilerle kardeşçe yaşadık. Bu tür sorunların geçici olduğunu düşünüyorum. En yakın zamanda israil'de tur operatörleri ile bir araya gelmemiz şart" dedi. (anka) İsrail'le Türkiye arasında yaşanan krizin ardından, İsrailli turistlerin rezervasyonlarını iptal etmesi turizmcileri zora soktu. Bir grup turizmci önümüzdeki günlerde İsrail'e giderek Türkiye'ye gelmeleri konusunda onları ikna edecek Türkiye'ye yılda 600 bin İsrailli turist gelirken bu sayı son dönemde 300 bine kadar düşmüş durumda.

Galeri