İç Turizme Erken Rezervasyon Serumu

Bizden Haberler - Dünyada turizm hareketlerinin büyük çoğunluğu iç turizm kapsamında gelişirken Türkiye'de durum biraz daha farklıydı. Ta ki erken rezervasyon hizmetiyle beraber iç turizmi canlandırmak için yerli turiste yönelik pazarlama çabaları artana kadar.

Küresel krizin, turizm sektörü açısından iyi bir yıl olarak değerlendirilen 2008'in son çeyreğinde başlaması, yıl sonu hedeflerinin çoğunu zaten gerçekleştiren turizmcile'in diğer sektörlere göre daha şanslı olmalarını sağlamıştı. Aynı dönemin 2009 yılı planlamalarının yapılmaya başlandığı dönem olması yurt dışına turist gönderen seyahat acentelerinin satın almalarda temkinli davranabilmelerini ve bunun yanında fiyat avantajını da getirdi. Türkiye, küresel ekonomik krize rağmen ziyaret eden turist sayısı açısından da yılı artı ile kapatan 10 ülke arasında yer aldı.
Türkiye'ye geçen yıl giriş yapan turist sayısının 26 milyon 300 binden. 27 milyon 177 bine çıktığını düşünürsek diğer ülkelere göre daha şanslı olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Ama turizmciler bu şanslarını rehavete kapılarak harcamak istemiyorlar ve krizden mümkün olduğunca zarar görmeden çıkmak için farklı stratejiler uyguluyorlar.
Bu arayışlar son yıllardaki olumlu gelişmeler nedeniyle gözden kaçan iç turizm potansiyelini bir çıkış yolu olarak yeniden gündeme getiriyor.

ERKENCİLERE YÜZDE 35-40 İNDİRİM

 

iç turizmi canlandırmak amacıyla geçen yıl Mayıs ayında başlatılan ve seyahat acentalarının satışlarında yüzde 40'a varan artış sağlayan erken rezervasyon kampanyası, bu sene daha da erkene alınarak Şubat ayında başlatıldı. "Tatil Herkesin Hakkı" ve "Yerinizi Şimdiden Ayırın" sloganlarıyla başlatılan çalışmalarda amaç, yerli turiste avantajlı ödeme imkanı ve bununla beraber tatil imkanı sağlamak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) öncülük ettiği, çeşitli kurum ve kuruluşların desteklediği ve Mayıs ayı sonuna kadar sürecek kampanya kapsamında erken rezervasyon yaptıranlar, yüzde 35 ile 40 arasında indirim imkanından yararlanıyorlar.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kampanyayı başlatırken yaptığı konuşmada Türkiye'nin zenginleşmesine turizmin sağlayacağı katkı üzerinde durarak, Türkiye'nin marka değeri kazanması, daha çok istihdam olanağı sağlanması, ekonomik gelirin artması, sosyal dönüşümün sağlanması konularına dikkat çekmişti. Günay, bunun bir yolunun da iç turizmin hareketlenmesi olduğunu yine yaptığı konuşmada vurguladı. Günay, Türkiye'nin tatil olanaklarından, dünyanın en iyi konaklama tesisleri arasına giren tesislerinden, arkeolojik zenginliklerinden yerli turistin de faydalanması gerektiğine inandığını belirtirken bu sosyal turizm anlayışının, turizmin gelişmesinin yanı sıra vatandaşların kendi yaşam kalitesinin yukarıya çekilmesi açısından da önemli olduğunu vurgulamıştı.

ULUSOY: "BİZ TURİZMCİLER KRİZ DOKTORUYUZ"

 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile aynı görüşte. Zira Ulusoy, geçen sene yüzde 30-35 civarında olan erken rezervasyon oranındaki artışın bu sene yüzde 60'lara vardığı bilgisini verirken erken rezervasyon döneminin Ocak ayında başlayıp Nisan sonunda bitecek bir uygulama olması gerektiğini ifade ediyor. Ulusoy, ülkemizde erken tatil planlama anlayışının artık oturacağını, halkın buna alışacağını düşündüğünü belirtiyor. Türk turistin son dakika alışkanlığını değerlendirirken ise erken rezervasyonun, hem fiyat açısından hem de tercih edilen yeri bulabilmek açısından son dakika fırsatlarından daha avantajlı olduğunu, son dakika fırsatlarında kalan yerlerle yetinilmek zorunda kalındığını hatırlatıyor.
Ulusoy, uluslararası kriz dönemlerinde dış turizme göre daha az etkilenen iç turizm hareketliliği ve talebinde sürekliliği sağlamak için neler yapılmalı sorumuzu ise şöyle cevaplandırıyor: "Kendi vatandaşımıza hizmeti geliştireceğiz, iç turizm gelişecek. Biz kriz doktoruyuz. Doktor çare bulur. Çaresi de erken rezervasyon ve kendi vatandaşımıza hizmet sunmak. Türkiye dünyada yaşanan krizden artıda çıkmaya çalışıyor. Dünya 8.4 küçülürken Türkiye 2.6 büyüdü.

ÖZBEY: "İPTAL GARANTİSİ ETKİLİ OLDU"

 

Geçtiğimiz günlerde Capital dergisinin düzenlediği "Türkiye'nin en beğenilen şirketleri" ödüllerinde Turizm dalında üst üste dördüncü kez En Beğenilen Şirket seçilen Setur'un Genel Müdürü Üstün Özbey de iç turizmde görülen büyük hareketlilikte erken rezervasyonun öne alınmasının etkili olduğunu dile getiriyor. Özbey, Setur olarak 2009 yılına oranla yüzde 100 artış sağlandığını belirtirken bu artışlardaki asıl etkinin tüketicinin rezervasyonunu otele girişinden İç turizmde özellikle Batı Karadeniz ve Kapadokya turları revaçta. En fazla tercih edilen destinasyonlar ise Fethiye, Marmaris, Bodrum ve Belek.
72 saat öncesine kadar iptal edebilme hakkına sahip olması olduğunu söylüyor.
Özbey sözlerine şöyle devam ediyor: "Erken rezervasyonda oteller bazında yüzde 35'e varan indirimler sunduk, bunun yanında THY, Pegasus ve Sun Ekspress'in de sabit fiyat garantili uçuşlarından faydalanarak paket bazında yüzde 50'ye varan avantajlar sağladık. 3 Mayıs tarihine kadar kampanya devam ediyor olacak, sonrasında da aynı oranda olmasa da farklı kampanyalar ile satışlarımıza devam edeceğiz."

EGE VE AKDENİZ RAĞBET GÖRÜYOR

 

Üstün Özbey, sezon öncesinde ülkemizin en güzel tatil köylerini, 5 yıldızlı otellerini, kültür turlarını özenle hazırlayarak müşterilerine sunduklarını anlatırken özellikle yaz sezonu için mart-mayıs aylarında yapılan erken rezervasyon kampanyalarına yurt içinde tatil yapmak isteyen misafirlerinin yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor. Yerli turist en fazla 5 yıldızlı otelleri ve tatil köylerini tercih ediyor. Özbey, yaz aylarında sahillerdeki tesisleri dolduran yerli turistlerin kış aylarındaki tercihi ise termal tesisler, kültür ve kayak turları olduğunu belirtiyor. Özbey her yıl olduğu gibi bu yıl da kültür turlarından Batı Karadeniz ve Kapadokya turlarının revaçta olduğunu ve Setur müşteri portföyünün en fazla tercih ettiği destinasyonların da Fethiye, Marmaris, Bodrum ve Belek olduğunu ifade ediyor.

TURİZMİN İÇİ-DIŞI OLMAZ

 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'de iç turizmin fazla gelişmemiş olması konusunda şöyle konuşuyor: "Turizmin içi-dışı olmaz. Turizm hareketi bir yerden bir yere gitme hareketidir. Kendi vatandaşlarımıza hizmet anlayışının ilerlemesinin gerektiği doğru bir yaklaşım. Biz de tatilin bir lüks değil, bir ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kendi insanımız gezerse görür, görürse sahip çıkar, sahip çıkarsa kollar, kollarsa korunur. Yani bir kültür varlığını biliyorsa, Ayasofya'yı.
Sultanahmet'i, ishak Paşa'yı, Kütahya'yı, Osmaniye'yi, Trabzon'u, Yaylaları korur. Bu ikili bir korumadır. Birisi kültürel korumadır, diğeri doğal korumadır. Doğaya sahip çıkılması, doğayla barışık yaşanması lazım.
Doğa tahrip ediliyor. Bu yüzden gezilsin, yanlışlar görülsün istiyoruz." Ülke olarak dövize ihtiyacımız olduğu bir dönemde yabancı turist çekmek için çok sayıda çalışma yapıldığına dikkat çeken Ulusoy, şimdi sıranın yerli turiste geldiğini söylüyor. "100 binlerden milyona, bugün 10 milyona koştuk. Erken rezervasyonla bunu aştık. Erken rezervasyonla tatilin önceden planlanan bir öğe olduğunu anlatmaya çalıştık." diyen Ulusoy sözlerine şöyle devam ediyor: "Avrupalı iki sene sonra gideceği yeri biliyor. Biz bayramın arefesinde aman yola çıkalım diye bir endişe içinde oluyoruz. Bu ortamın iyileştirilmesi için çalışıyoruz. Erken rezervasyon ile iç turizmi canlandırıyoruz. İç turizmi 12 aya yaymaya çalışıyoruz."

 

YERLİ TURİST SADECE KRİZLERDE MI HATIRLANIYOR?

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜRCFED) Başkanı Ahmet Barut ülkemizde turizmcilerin sadece kriz dönemlerinde yerli turiste yöneldiği fikrinin kıramadıkları bir önyargı olduğunu belirtiyor. Barut, Türkiye'de iç turizm oranının dünyanın gelişmiş turizm ülkelerinin altında olmasının ana sebebinin ekonomik olduğunu ifade ediyor. Barut şöyle devam ediyor, "Maalesef vatandaşlarımızın çok büyük bir bölümü tatile ayıracak bir bütçeye sahip değil. Yoksa yapılan araştırmalar tatil bilincinin gittikçe yükselmekte olduğunu gösteriyor. Artık tatil yapmak ülkemizde de bir lüks olmaktan çıkmış ihtiyaç olarak algılanmakta, ikinci önemli etken de vatandaşlarımızın ikinci konut eğilimi. Özellikle ZO'li 80'li yıllarda ikinci konut çılgınlığı yaşanmakta idi. Artık bunun azaldığını söyleyebiliriz. Çünkü vatandaşlarımız, ikinci konutun sabit giderleriyle rahatlıkla bir otelde tatil yapılabileceğini keşfetti." Son yıllarda tüm kurumlarla düzenlenen ortak çalışmalarla tatil alışkanlıklarını değiştirmeye odaklandıklarını belirten Barut, ülke olarak bayram gibi yüksek sezon dönemlerinde tatile çıkıldığını ve bu dönemlerin de en pahalı dönemler olduğuna dikkat çekiyor. Barut, "Antalya'da, Bodrum'da, Ağustos yerine Mayıs ayında tatil yapılırsa çok daha ekonomik olur" bilincini geliştirerek hem sürekliliği artrmayı hedeflediklerini hem de daha çok yerli Yerli turist en çok Fethiye, Marmaris, Bodrum, Belek gibi Ege ve Güney kıyılarını tercih ediyor.

DIŞ TURİZM BÜYÜDÜ AMA GELİRLER DÜŞTÜ

 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut dış turizmin her şeye rağmen yüzde 3 büyüdüğünü ama gelirlerin 1 milyar dolar kadar düştüğünü ifade ediyor. Barut, "Çünkü kriz döneminde tüketici harcarken artık çok dikkatli davranıyor.
2010 yılında hem iç turizmde hem dış turizmde büyüme bekliyorum. Hedef en az +5 puan ve 28 - 29 milyon turist. Gelir hedefimiz ise 24 milyar dolar. " diye belirtirken Türkiye'nin de krizden etkilendiğini, parası olanın bile psikolojik olarak harcamasını kıstığını ve bundan dolayı iç turizmde bir azalma olmuş olabileceğini söylüyor. Ancak Barut'a göre bu normal bir refleks.

GELİRLERİN ARTMASI ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİYLE MÜMKÜN

 

Özbey, Türkiye'nin son yıllarda turist sayısı ve turizm gelirleri açısından ciddi kazanımlar sağlasa da rakip ülkelere bakıldığında kaliteli ve çok para harcayan turistlerin ülkemize daha az geldiklerinin görüldüğünü, istenilen turist kalitesi ve gelirine ulaşmak amacıyla kültür turizmi, kongre turizmi, golf ve benzeri spora yönelik çalışmalar ile diğer turizm alanlarının ön plana çıkarılmasıyla birlikte daha büyük kitlelere ulaşmanın daha kolay olacağını belirtiyor.


Galeri