İsrailliler 100 Milyon Doları Geri İstedi!

Sabah - İSRAİL askerlerinin Gazze Şeridi'ne insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırmasının ardından, rezervasyonlarını iptal ettiren İsrailli turistler Türkiye'deki otellere peşin ödedikleri yaklaşık 100 milyon doları geri istedi. Türk turizmciler ise 2010'un peşinatlarım ancak 2011 sezonunda getirilecek turistlerin hesabından düşebileceklerini belirterek talebi reddetti.

Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkam îlhan Açıkgöz, Mavi Marmara olayının Türk turizmine en az 130 milyon dolar kaybettirdiğini, Türkiye'deki otellere ödenen yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki peşinatların ise anlaşmazlığa sebep olduğunu kaydetti. Açıkgöz, "Davos'taki kriz nedeniyle geçtiğimiz yıl da Türkiye'ye gelen İsrailli turist sayısında büyük düşüş yaşanmıştı.
Düşüş bu sezon da artarak sürerken, birden patlak veren olay, iki ülke arasındaki turizm hareketine olumsuz yansıdı. İsrail'den, 100 bin tatilcinin iptali geldi. Veriler, Israilliler'in, Türkiye'deki tatil masraflarının kişi basma bin 300 dolar olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, Türk turizminin İsrail pazarındaki bu yılki kaybı en az 130 milyon dolar civarmda oldu" dedi.

Galeri