İsrailli Turist Parasını Yaktı, Türk Acentalar Sıkıntıda

Referans - Türkiye ve İsrail arasında yaşanan diplomatik gerginliğin en fazla etkilediği sektörlerin başında turizm geliyor. 50 bin İsrallinin rezervasyonlarını süresiz iptal etmesinin ardından İsrail Seyahat Acenteleri Birliği'nin de Türkiye'ye yönelik 150 bin rezervasyondan 100 binini iptal ettiğini açıklaması üzerine, Türkiye ekonomisinin en az 400 milyon dolar zarar gördüğü belirtiliyor. Tur operatörleri zararlarının karşılanmasını istiyor.

İsrail'den 15 yıldan bu yana turist getiren Levantin Tour'un sahibi Levent Güner, şirket olarak 3-5 milyon liralık kaybı olduğunu belirterek "Firma olarak benim şahdamarını kesildi. Bu zaran kim karşılayacaksa karşılasın" dedi. Bu yıl için 17 bin turist getirmeyi hedefledikleri İsrail'den en fazla 200 turist getirebildiklerini söyleyen Güner, otellere 1 milyon 100 bin dolar ödeme yaptıklarını belirtti. Türkiye'nin asgari 400 milyon dolar zarara uğradığını kaydeden Güner şöyle konuştu: "İsrailli turist ortalama 650 dolar harcama yapıyor. Bu büyüklükte harcama yapan başka ülke turist sayısı çok az. Kimi acenteler, kapısına kilit vurmak durumunda kaldı."
Hedefler altüst oldu .
Bodrum'a en çok İsrailli turist getiren Brontes Travel Seyahat Acentesi'nin sahibi Yüksel Aslan ise İsrailli turistlerin rezervasyonlarını iptal etmeleri nedeniyle küçüldüklerini söyledi. Kartaca Tur'un sahibi Fatih Günay de özellikle Bodmm, Marmaris ve Fethiye'deki otellerde İsrailli turist göremediğini vurguladı. Günay, İsrailli turistlerin gelmemesi nedeniyle oluşan boşluğu doldurmak için 70 TL'ye satılacak oda 40 TL'ye satılabildiğini söyledi.
Kalanil Tur'un Genel Müdü\ rü Serdar Ünsalan, bu yılki 90 bin hedeflerinin ancak 33 binini getirebileceklerini söyledi.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Bölge Başkanı İsmail Özbozdağ ise "Bu kara bulutların bir an önce dağılmasını bekliyoruz" dedi.

Galeri