Sınavdan Çıkan Tatile Koştu Oteller Temmuz'u Kapattı

Vatan - SINAV maratonunun bitmesi ve Ağustos'a denk gelen Ramazan'dan önce tatillerini yapmak  isteyen yerli turist sayesinde Güney'deki otellerde 1 -10 Temmuz'da yer kalmadı. Fransa, İngiltere ve İskandinavlar'dan gelen sürpriz taleple de iş hacmi geçen yılın yüzde 20 üzerine çıktı.

Karnesini alan, üniversite sınavlarını tamamlayan soluğu tatilde alınca 'turizm merkezleri'nde doluluklar Temmuz'da yüzde lOO'e ulaştı. Türk turizminin en büyük pazarları Almanya ve Rusya'ya ek olarak bu yıl Fransa, İngiltere, İskandinav ülkeleri ve Ortadoğu'dan gelen :alep artışı yerli turistin talebiyle birleşince turizmde 'güneş' açtı. Bu yıl Ramazan'ın da Ağustos'un ilk haftasına denk gelmesi nedeniyle tatilini erken tamamlamak isteyen Türk tatilciler de rezervasyonların] Temmuz ayma sıkıştırınca güneydeki otellerde yer bulırak zorlaştı, rakamlar geçen yılın yüzde 20 üzerine çıktı.

Belekte yer yok

Cornelia Delme Genel Müdürü Hakan Duran, Belek'te 20 Temmuz'a kadar yer olmadığına dikkat çekerek, "özellikle hafta sonu üniversite sınavlarının tamamlanmasıyla yoğunluk en üst seviyeye ulaştı. En iyi Temmuz ayını geçiriyoruz diyebiliriz. Yerli turist talebine Avrupa özellikle İngiltere'den gelen talep de eklendi. Ruslar da akın akın geliyor" dedi.
Turizmde gelen turist sayısı açısından şu anda 'altın dönemi' yaşadıklarını aktaran Duran, "Ama gelir açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kurlar nedeniyle gelirde 'en perişan' dönemi geçiriyoruz" diye konuştu. Erken rezervasyonunun da bu dönemde talebi olumlu etkilediğini aktaran Duran, geçen yıla göre erken rezervasyonda yüzde 25'e varan artış olduğunu hatırlara.
Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ise Temmuz ayırım ilk 10 günü için Ege'den Güne/e dolulukların yüzde lOO'e ulaştığını vurgulayarak, tatilcileri eğer tatile Temmuz'da çıkmak istiyorlarsa hızlı davranmalan konusunda uyardı. Şu anda yer bulmakta birçok otelde sıkıntı çektiklerini vurgulayan Erkan, "Ağustos daha sakin görünüyor ama bu ay genelde son dakika tatil dönemi olduğu için planlama yaparken dikkatli olmak gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Dünya Turizmi 4 Ayda %7 Büyüdü

DÜNYA Turizm Örgütü (DTÖ), 2010'tın ilk 4 ayında dünya turizminin 2009'un aynı dönemine oranla yüzde 7 oranında büyüdüğünü açıkladı. 2010'un ilk 4 ayında dünyada toplam 258 milyon kişinin seyahat ettiği kaydedildi.

Aynı periyodun 2008 yılına göre kıyaslanmasında yüzde 2'lik (264 milyon kişi)  bir azalma görüldüğü belirtildi.

Araplar da yüzde 30 arttı

ARAPLAR DA tatillerini Ramazan öncesinde tamamlamak isteyince başta Bursa olmak üzere Güney Marmara genelinde Temmuz ayı rezervasyonlarında yüzde 30'luk artış yaşandı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, yılın ilk yarısında gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 arttığına dikkat çekerek, "2010'da Bursa'ya 500 binden fazla Arap bekliyoruz" dedi.


Antalya-Alanya arası trafik bile sıkışmaya başladı

YERLİ turistin talebindeki artışın 'trafikte' bile kendini gösterdiğine dikkat çeken Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya-Alanya-Kemer arasında sıkışıklığın başladığını söyledi. Bu yılın Temmuz ayında geçmiş dönemlerin üzerinde olduklarını vurgulayan Çorabatır, hareketliliğin Belek Lara, Kundu, Side ve Manavgat'la sınırlı olmadığını Marmaris ve Bodrum'da da talebin yüksek olduğunu vurguladı.

Galeri