Sahiller Kendine Geldi

Cumhuriyet Ege - Okulların kapanması ve yağışların ardından sıcakların yeniden etkili olmasıyla Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi Muğla'nın önemli turizm merkezlerindeki sahiller dolup taşmaya başladı. Konaklama tesislerinin yüzde 90 oranında dolulukla çalıştığı belirtiliyor. 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı ismail Özbozdağ, okulların tatil olmasıyla birlikte Marmaris ve çevresinde iç turizm hareketliliğinin başladığını söyledi. Marmaris'teki büyük otellerin yüksek doluluk oranlarına ulaştığını belirten Özbozdağ, ilçenin doğal güzellikleri ve tesis çeşitliliğiyle iç pazar için çok uygun bir tatil merkezi olduğunu kaydetti. 
Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz de Marmaris'teki 4 ve 5 yıldızlı otellerin yüzde 90'lan bulan doluluk oranlarına ulaştığına dikkat çekti. Bu arada, Marmaris'teki 4 ve 5 yıldızlı tesislerde "her şey dahil" sisteminin uygulandığı, kişi başı konuklama fiyatının 150 ile 200 lira arasında değiştiği öğrenildi. 
ilçedeki 3 yıldızlı oteller ile apart otellerde ise oda kahvaltı konaklama fiyatı kişi başı 30 ile 80 lira arasında değişiyor. 
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de, "Bodrum yabancı turistin yanı sıra yerli turistlerin de ağırlıklı olarak tercih ettiği yerlerden. Okulların kapanması sadece Bodrum'da değil, tüm Türkiye'de turizmi hareketlendirecek" diye konuştu. 
Bodrum Otelciler Derneği Başkanı (BODER) Halil Özyurt, tatil için her kesime uygun fiyatların bulunduğunu belirterek, "ilçemizde günlüğü 20 liradan 250 liraya kadar olan otel ve apartlar var. Şu anda doluluk oranları gayet iyi. Temmuz ve ağustos ayları büyük ölçüde dolu geçecek" diye konuştu. 
Fethiye ve Datça'daki turizmciler de doluluk oranlarından hoşnut olduklarını vurguladılar. Özellikle 11 Ağustos'ta başlayacak olan Ramazan ayında tur bağlantısı olmayan tesislerde konaklama fiyatlarının önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. 
Muğla'da tur bağlantısı olmayan tesislerin önemli bölümü ise Datça, Köyceğiz, Gökova Körfezi'nde Ören, Akyaka, Marmaris'in Bozburun, Selimiye ile Bodrum'un Gündoğan, Yalıçiftliği, Turgutreis, Yalıkavak beldelerinde toplanıyor. 

Galeri