Akyaka, Sörf Tutkunlarının Gözdesi

AA - Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi, rüzganyla yerli ve yabancı sörf tutkunlarının ilgi odağı oldu. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, AA muhabirine, Akyaka'da 3 bin 500 metrelik sahilde birinci derece sit alanı içerisindeki bir alanın Anıtlar Kurulu ve Özel Çevre Koruma Kurumu'nun (ÖÇK) izniyle "Kıtesörf Alanı" olarak tescillendiğini belirtti.

Gökova körfezinin 20 yıllık rüzgar haritasına bakıldığında buranın sörf için çok uygun alan olduğunun görüldüğünü anlatan Çalca. "Akyaka hem yelken yarışları hem de deniz içerisinde su sporları yapmaya uygun.
Doğal çevreye zararı olmayan sörf turizminin gelişmesine destek oluyoruz" dedi.
Akyaka'da "Uluslararası Sörf Yarışmaları" yapmayı planladıklarını bildiren Çalca, şunları söyledi: "Akyaka mimari yapısını koruyup doğal kaynaklarını koruma kullanma yöntemleri oluşturan bir bölge olarak turizmde önemli adımlar atıyor. Beldemizde Bodrum ve Marmaris'e alternatif bir gelişim süreci var. Akyaka'nın rüzgarı ile Alaçatı ve Kilyos'a rakip olabiliriz. Akyaka, sörf yapanlar arasında her geçen gün daha popüler hale geliyor. Yılın farklı dönemlerinde bölgemizde uçurtma ve rüzgar sörfii yapma şansı var. Gökova körfezi 6 ay düzenli esen rüzgarı ve kiteboard (uçurtma sörfü) sporuna uygun doğal yapısı nedeniyle pek çok tecrübeli sörfçüyü kendisine hayran bırakıyor."

10 FARKLI ÜLKEDEN SÖRF TUTKUNLARI

Gökova Rüzgar Kiteboard Okulu' nun yöneticisi Özgür Ceylan.
2002 yılında Akyaka'da sörf okulu açtıklarını ifade ederek, "Ekolojik bir spor olan uçurtma sörfünü yapmak isteyen ve aralarında İngiltere, İspanya, Almanya, İsveç'in de bulunduğu Avrupa'nın 10 farklı ülkesinden sörf tutkunlarını Akyaka'da ağırlıyoruz. Türkiye'nin 3 tarafı denizlerle çevrili, ancak biz bunu kullanamıyoruz. Spor turizmi dediğimiz kavramı Türkiye'de yaygınlaştırarak sörf tutkunlarını Türkiye'ye getirebiliriz" dedi.
Uçurtma sörfü yapmak için İspanya'dan kız arkadaşı ile Akyaka'ya geldiğini anlatan İspanyol Carlos Puente, Gökova körfezinin rüzgarına hayran kaldığını belirterek, "Dünyanın farklı ülkelerinde sörf yaptım.
Akyaka'da rüzgar sörf için çok uygun. Bölgenin doğal güzellikleri adeta insanı büyülüyor" diye konuştu.
Almanya'dan 4 arkadaşı ile sörf yapmak için Akyaka'ya geldiğini anlatan Mark Aulner ise Muğla'nın doğal güzellikleri ile Akyaka'nın rüzgarını çok sevdiğini söyledi.
Akyaka'da Kitesörf eğitmenliği yapan Merve Ceylan ise 2008-2009 Türkiye Bayanlar Kiteboard Freestyle Şampiyonu olduğunu anlatarak.
"Bu yıl Fethiye'de yapılan yarış öncesi hazırlık programlarında da birinci oldum. Akyaka sörfe başlamak için en iyi merkezlerden biri. Ben de 2007 yılında sörfe burada başladım.
Türkiye'de düzenlenen yarışmalara katılıyorum. Rüzgar sörfü, şimdiye kadar yaptığım sporlardan farklı ve doğayla iç içe bir spor" dedi.
Gökova Rüzgar Kiteboard Okulu'nun yöneticilerinden Yavuz Aksakal da 2000'li yılların başından beri Brezilya, Mısır ve İspanya'nın dünyada ismi kitcboardla anılan birkaç önemli merkez olduğunu ifade ederek, Türkiye'de ise bu alanda yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığını söyledi.
Rüzgar sörfü yapmak için Akyaka'ya gelen 10 farklı ülkeden sörf tutkunlarının deniz üzerinde yaptıkları gösteriyi turistler ve tatilciler hayranlık içinde izlediler.


Galeri