Kıyı Otellerinde Yer Kalmadı

Ekonomist - Turizmin duayenleri, bundan birkaç yıl önce sektörün başarılı yükselişinin devam ederek, 2009 yılından itibaren Türk turizminin çok parlak bir döneme gireceği yönünde tahminlerde bulunmuşlardı.

Ancak birçok kişi bu tahminlere pek itibar etmemiş, hatta 2008'de başlayan küresel krizin 2009'u, 3-4 ay önce İzlanda'da padayan volkanın yaratüğı kül krizi gibi birçok gelişmenin 2010'da sektörü olumsuz etiuleyeceğini ifade edenler dahi çıkmışo. .Ancak tüm bu gelişmelere inat turizmin yıldızı, parlamaya devam etti.
Bu yıl turizm sezonu rakiplerdeki krizin Türkiye'ye olumsuz yansıyacağı ve Türkiye'nin turistlerini komşu'ya kaptıracağı söylentileriyle açıldı. Ancak beklenen olmadı ve turizmin başkenti Antalya nisan ayı sonunda 1 milyon turist ağırlayarak sezonun parlak geçeceğinin ilk sinyallerini verdi. Yüksek sezon olan Haziran ayında yüzde 100'leri bulan dolulukları yakalayan kıyı otelleri Temmuz ayında da en parlak günlerini yaşıyor.
Ağustos ayına kadar yüzde 100 dolulukların devam etmesi beklenen Antalya'nın bu yıl ki hedefi 10 milyon turist.

Kıyıda boş yer yok
Rakip ülkeler krizin gölgesinde geçen 2009 yılında turizmde düşüş yaşarken, Türkiye bir önceki yılı geçerek 28 milyon turist ile 22.5 milyar dolar turizm geliri sağladı. Önündeki parlak yıllara odaklanan sektör, 2010'da vites büyüterek 30 milyon turist ve 27 milyar dolar turizm geliri hedefine kilidendi.
Bundan 2.5 ay önce yaptığımız yüksek sezondaki doluluklara ilişkin beklenti haberimizde sezonun hızlı başlayacağını ve doluluk oranlarında yüzde 100'lerin zorlanacağını yazmıştık.
O dönemde İzlanda'da patlayan volkanın yaratüğı birkaç günlük duraklama bile Antalya'nın sezona hızlı başlamasını engelleyememişti. Bugün ise İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi rakipleri küresel kriz nedeniyle turizmde duraklama yaşarken Türk turizmi yoluna tam gaz devam ediyor.
Türkiye'nin en önemli pazarları olan Almanya, İngiltere ve Rusya pazarlarından gelen turistlere komşu ülkelerden ve Körfez ülkelerinden gelenler de eklenince kıyı otellerinde boş yer kalmadı. Beş yıldızlı otellerde doluluklar yüzde 100'leri aşarken, buradan taşan turistlerin de dört yıldızlı otellere kaydırıldığı belirtiliyor.

Parlak bir sezon
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya'da doluluk oranlarının çok iyi olduğunu ve parlak bir sezon yaşandığını söylüyor.
Nisan ayında 1 milyon turist rakamına ulaşan Antalya, mayıs ayından itibaren yüzde 80-100 arası doluluklara ulaştı. Haziran'da yüzde 100'leri bulan doluluklar yaşanırken, Ağustos ayına kadar dolulukların yine aynı seviyede devam etmesi eylülde ise yüzde 80-90 seviyelerine düşmesi bekleniyor.
Alanya'dan Kemer'e, Belek'ten Side ve Manavgat'a kadar tesislerin dolulukları yüzde 100'leri aşarken, beş yıldızlı tesislerde yer kalmaması dört yıldızlı tesislere yaradı. Üç yıldızlı tesislerin doluluk oranlarının da yüzde 50-60 seviyelerine ulaştığı belirtiliyor.
Lykia Group Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu Baykal, krizin etkisi ile bu yıl rezervasyonların çok kısa vadeli gerçekleştiğini ve dünyada seyahat eden insanların fiyat hassasiyetinin artüğını söylüyor.
Gelişen Türkiye'nin cazip bir destinasyon olmasının avantaj yaratüğına dikkat çeken Baykal, 'Tesislerimiz yeniliğinden dolayı dikkat çekiyor. Maddi hassasiyet yaşayan bütün insanlara yönelik ürünler Türkiye'de bulunuyor" diyor.

Fiyatlar da arttı
Belek Bölgesinde faaliyet gösteren Cornelia De Luxe Hotel Genel Müdürü Hakan Duran, bu yıl parlak bir turizm sezonu yaşandığını ve dolulukların şu an yüzde 100'ler seviyesinde olduğunu söylüyor.
Bu yıl fiyatların da geçen yıla oranla yüzde 6-10 arası arttığına dikkat çeken Duran, erken rezervasyon indirimi ile fiyat artışının geçen yıla göre yüzde 4-5 artış gösterdiğini belirtiyor.
Antalya'nın golf merkezi olarak ön plana çıkan Belek'te 2009 yılında golf oynamaya gelen turist sayısının 100 bine düşmesi beklenirken, tam aksine yüzde 30 arüşla 380 bin turist sayısına ulaşılmışü. Bu arüşta, İspanya, Portekiz, Güney Fransa gibi pahalı destinasyonlan tercih eden turistlerin Türkiye'yi seçmesi etkili olmuştu.

Diğer bölgeler de iyi
Antalya'daki doluluk oranlarının yanı sıra Kuşadası, Bodrum ve Marmaris de bu yıl dolu bir sezon geçiriyor.
Kuşadası Otelciler ve Yaünmcılar Derneği (KODER) Başkanı Gürhan Hurda, Kuşadası'nın cruise gemileri sayesinde bu yıl canlılık yaşadığını ve yüzde 85 doluluk oranlarının yakalandığını söylüyor.
Nisan ayında başlayan cruise sezonunun şu ana kadar iyi gittiğine dikkat çeken Hurda, geçtiğimiz yıl 625 bin turist ağırlayan Kuşadası'nda bu yıl yüzde 15'lik bir artış beklediklerini belirtiyor.
Türkiye'de özellikle kültür turlarının ilk ayağı olan İstanbul'da düşük sezonda olmasına rağmen yüzde 100'lere varan doluluklar yaşıyor. Bu yılı 10 milyon turist ve 12 milyar dolar turizm geliri ile kapamayı planlayan İstanbul'un bu hedefine rahatça ulaşabileceği belirtiliyor.
Hilton, Swissotel, The Marmara ve Ceylan gibi beş yıldızlı otellerin doluluk oranlarının Haziran ayı içinde yüzde 100'lere ulaşüğı da belirtiliyor.
Turistik Otelciler Yatırımcılar ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, kongre ve eüunlikler ile Haziran ayı doluluklarının çok iyi olmasını sağladığını söylüyor.


Galeri