ÖGER'i İngilizler Alıyor

 

Posta - İngiliz Thomas Cook, Almanya'da Türkiye tatil paketleri satan Öger Tur'u alıyor. Öger Tur'un bir Türk markası olarak Avrupa'da daha güçlü şekilde faaliyetine devam edeceğini belirten Öger Tur'un sahibi Vural Öger, satın alma sürecinin Eylül 2010'da tamamlanacağını söyledi.

 

 30 milyon euro'luk satın alma

 

İngiliz Thomas Cook Grubu, Almanya'da Türkiye tatil paketleri satarak faaliyet gösteren Öger Tur'un yüzde 100'ünü satn alacağını duyurdu. Şirket, Öger'i 30 milyon euro'ya alacak. Öger bünyesindeki firmalar, Türkiye'de 2.5 milyon euro'luk acente ve konaklama hizmetini Thomas Cook'a karşılıksız sağlayacak.
Thomas Cook, Öger markasını ve firmanın Hamburg ofislerini kullanacak. Dünyanın önde gelen turizm grubu olan Thomas Cook, faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda birinci ya da ikinci sırada bulunuyor.

 


Eylül 2010'da tamamlanacak
Satın alma sürecinin Eylül 2010'da tamamlanması bekleniyor. Öger Tur'un sahibi Vural Öger, Thomas Cook'ta yönetim ve denetleme kurulu üyeliğine getirildiğini belirterek, "Öger Türk markası olarak Avrupa'da daha güçlü şekilde faaliyetine devam edecek. Öger Türk Tur, Türkiye'deki otelcilik şirketi, Türkiye'deki 7 otel ve Öger Tours'un Türkiye'deki servislerini yapan Holiday Plan Otelcilik benim elimde kalarak faaliyetine devam edecek. Personel açısından bir değişme olmayacak" diye konuştu. 
 
Almanya'daki konumu güçlenecek

 

Thomas Cook Grubu CEO'su (icra kurulu başkanı) Manny Fontenla-Novoa bu satın alma ile Avrupa'daki tüm pazarları için önemli bir güzergâh olan Türkiye'deki varlıklarını güçlendireceklerini söyledi. Manny Fontenla-Novoa şöyle konuştu: "Grubumuzun en önemli faaliyet alanlarından biri olan Almanya'daki güçlü konumunu daha da sağlamlaştıracak fırsatlar araştırıyorduk. Öger Tur'u satın almamızın bu hedefimizi gerçekleştirme stratejimizde önemli bir adım olacağına inanıyorum."

 

İç turizmde fiyat artışı yüzde 17 oldu

 

Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin gazetelere verilen ilanlardan yaptığı yurtiçi seyahat pazarı fiyat analizleri çalışması, okulların kapanmasıyla tesislerin iç turizme yönelik fiyatlarının yüzde 17 arttığını ortaya çıkardı. İncelemeye alınan 93 tesisten 65'i fiyatlarım artırırken, 3 tesis fiyatlarını düşürdü, 25 tesis ise fiyatlarını değiştirmedi. Alanya, Kuşadası, Didim, Marmaris-Dalaman, Side-Manavgat'ta fiyatlar ortalamanın üzerinde arttı.
Ayvalık ile Kemer'deki artışlar da ortalamanın üzerinde gerçekleşti.
Bodrum, Antalya-Lara, Antalya-Belek ve Çeşme'deki tesislerin fiyatlarındaki artış ise geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye ortalamasının altında kaldı.
Ayvalık'ta 24.7 artan tesis fiyatları, Kuşadası-Didim bölgesinde yüzde 24.1, Alanya'da yüzde 23.2, Marmaris-Dalaman bölgesinde yüzde 17.7, Side-Manavgat bölgesinde yüzde 17.7, Kemer'de yüzde 17.1, Bodrum'da yüzde 16.3 yükseldi.


Galeri