Maliye Bakanlığı'nın Marmaris Kampı Altıncı Kez Satışa Çıkarıldı

Referans - Maliye, birkaç yıl önce gerçekleştirmeye çalıştığı sosyal tesis salış projesini yeniden canlandırmak için harekele geçti. 12 sosyal tesisi satışa çıkaran Maliye, diğer kamu kuruluşlarına da örnek olmak isliyor.
Satış listesinde en çok gelir beklenen tesislerden birisi olan Marmaris kampı geçmişte 5 kere satılmak islendi ancak satılamadı.

En son 2007 yılında 34 milyon liradan satılmak istenen Marmaris kampı için şimdi 46.2 milyon liradan ihaleye çıkılması planlanıyor. Kampın neden satılamadığına ilişkin daha önce kontrolör görevlendiren Maliye, ihaleden önce de merkezi denelim elemanı görevlendirdi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek pazartesi günü yaptığı basın toplantısında 12 sosyal tesisi satışa çıkardıklarını ve ihalelerin 2-6 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını söyledi. Satılacak sosyal tesislerin tahmini bedeli 152 milyon lira. Bunlar içinde en önemli gelirin beklendiği Marmaris İçmeler'deki kamp için ilk olarak 2005'te ihaleye çıkılmak istendi. Ancak imarla ilgili bir sorun ortaya çıktı. İmar sorunu çözüldükten sonra 2006'da ihaleye çıkıldı. Önce döşeme ve demirbaşları satış haricinde tutularak satılmak istendi. Kapalı teklif usulü ile yapılan ihaleye ilgi oldu ancak teklif veren olmadı. 2006'da tesis için üç kere ihaleye çıkıldı. İhalede hem peşin hem de vade seçeneği de sunulmuştu. 2007'de de iki kere ihaleye çıkıldı. Ancak beş ihale açılmasına rağmen kamp bir türlü satılamadı. Kampta, 30 oda ve 98 yatak kapasiteli sosyal tesisle birlikte 4 adet taşınmaz mal var.

32 sosyal tesis satılabildi
İçmeler'deki kampın neden satılmadığına ilişkin denelim de yapıldı. Kampa önce Milli Emlak Genel Müdürlüğü Kontrolörü gönderildi, ihaleye çıkılmadan önce de merkezi denetim elemanı incelemelerde bulundu. Yapılan bu çalışmaların ardından şimdi tekrar ihaleye çıkıldı.
Hükümet, 2007 yılında sosyal tesislerin satılmasını öncelikli proje olarak kabul etmiş ve birçok ilde sosyal tesisler satışa çıkarılmıştı. Maliye Bakanı Şimşek'in verdiği bilgiye göre 2002-2010 yılları arasında 32 tesis satıldı ve 36.3 milyon liralık gelir elde edildi. Hazine mülkiyelinde 779 sosyal tesis bulunuyor. Eğer Maliye Bakanlığı'nın satışları başarılı olursa kamunun diğer kampları için de satış çalışmalar hızlandırılacak.


Galeri