Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Turizm Raporu - Haziran 2010 Açıklandı

Türkiye Otelciler Federasyonu’nun(TÜROFED) Akbank’ın sponsorluğunda üç ayda bir yayınlayacağı Turizm Raporu’nun ilki İstanbul’da düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. 

Turizm sektörünün lokomotifi olan konaklama kesiminin, hem bankalara olan kredi borcunu en düzgün ödeyen hem de işsizliğe çözüm olarak yarattığı yıllık ortalama 17 bin kişilik istihdam olanağı ile öncü sektör olduğu belirlendi.
 
Türkiye Otelciler Federasyonu’nun(TÜROFED) Akbank’ın sponsorluğunda üç ayda bir yayınlayacağı Turizm Raporu’nun ilki İstanbul’da düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. En güncel veriler ile turizm sektörüne ilişkin özel araştırmaların yer aldığı ‘Turizm Raporu’nun diğer sayıları Ekim ve Aralık ayında çıkacak.
 
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, TÜROFED Yönetim Kurulu Üyeleri, Akbank üst düzey yöneticileri ve medya kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı basın toplantısı 15 Temmuz 2010 Perşembe günü İstanbul Nippon Hotel’de gerçekleştirildi.
 
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut toplantıda yaptığı konuşmada; TÜROFED Turizm Raporu’nu diğerlerinden ayıran en önemli özelliğin, “günümüzde bir endüstri haline gelmiş olan turizmde, durum ve beklentilerin ölçülebilir verilerle değerlendirilmesini sağlaması” olduğunu belirtti.
Turizm raporunun bu hedefinin, aynı zamanda sektörün dünden bugünlere gelişimi ile birlikte ulaşılan noktadan, yarınlara gidişinin de bir gereği olduğunu söyleyen Barut “Zira ölçülemeyen hiçbir sektör yönetilemez ve değeri bilinemez” dedi. Türkiye’de turizm verilerinin neredeyse havaalanı giriş ve çıkışlarından ibaret olduğunu da hatırlatan Ahmet Barut, turizmin ülke ekonomisine, istihdama, diğer sektörlere olan olumlu katkısının ülke genelinde algılanmadığını ve bu algı eksikliğinin de turizmin yarattığı katma değer oranında bir gücü kamuoyu ve hükümet katında yaratamadığını söyledi. Barut, son dönemde Türk turizmindeki gelişmelere paralel olarak turizme olan yatırımını ve ilgisini artırarak birçok önemli projeye destek olan Türkiye’nin vizyoner bankası Akbank’a da TÜROFED’in bu yayınına katkıları dolayısıyla teşekkür etti.
 
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, sektörün 2010 yılına yönelik değerlendirmesinde ise şunları söyledi: “Hazırladığımız raporda da görüleceği gibi ilk aylardaki artışımızın birçok olumsuzluğa rağmen sürdüğü görülmektedir. İzlanda’da volkan patlaması sonucu oluşan kayıp, Antalya’da 13 Rus misafirin ölümüyle sonuçlanan kaza, Mavi Marmara kriziyle duran İsrail trafiği gibi gelişmelere rağmen bu rakamlara ulaşılabilmiştir. Bunun yanında geçtiğimiz hafta faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan bir Rus operatörü de yine binlerce yolcunun acaba ülkeme dönemeyecek miyim, otel beni atar mı korkusu yaşamasına sebep olmuştur. Ama her zaman olduğu gibi otellerimiz fedakârlık göstererek firmadan alacaklı olmalarına rağmen yine misafirlerimizin dönemlerinin sonuna kadar konaklamalarını sağlamıştır. Bu olay ne ilk ne de son olacaktır. Başta yolcular olmak üzere tüm alacaklıların haklarını koruyacak sigorta sisteminin geliştirilmesi gereklidir. Bu olay bize sektördeki örgütlenme gerekliliğini tekrar hatırlatmıştır. Konaklama sektörüne yasal bir örgütlenme sağlayacak taslak konusunda bakanlıkla mutabık kalınmıştır. Meclis açılır açılmaz gündeme alınacağını tahmin ediyoruz.”
 
Turizm sektörünün Türkiye gibi birçok ülkenin en önemli sorunu olan işsizliğe çözüm bulmada yarattığı istihdam olanakları ile ne kadar önemli bir rol oynadığının altını çizen Ahmet Barut, “Daha önce sanayi alanına yapılan yatırımlarla sağlanan istihdamı, artık turizm sektörü, özellikle de sektörün lokomotifi olan konaklama kesimi yaratıyor. Turizmde konaklama alanında yapılacak yatırımlar için Hazine Müsteşarlığı’ndan alınan teşvik belgelerinde öngörülen istihdam verilerine göre konaklama tesisleri yatırımları ile Türkiye’de yılda ortalama 17 bin kişiye istihdam olanağı yaratılıyor” dedi.
 
Merkez Bankası’nın bankaların kullandırdığı kredilerin sektörel dağılımını gösteren verilerine göre, turizm sektörünün kredi borcunu en düzenli ödeyen kesimlerden olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çeken Ahmet Barut, “Merkez bankası verilerine göre, bankaların turizm sektörüne 2009 yılında kullandırdığı toplam kredi miktarı 11.5 milyar TL iken, bu kredilerden geri dönmeyip tasfiye olacak hesaplara giren miktar 364 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2010 yılı Mart ayı itibari ile ise 355 milyon TL’ye gerileyerek yüzde 2.96’ya düşmüş durumda. Bu dönemde diğer sektörlerde geri dönmeyen kredilerin toplama oranı ise; toptan ve perakende ticarette yüzde 14, tekstilde yüzde 8, inşaatta yüzde 6 olarak belirlenmiştir” dedi.
 
Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, basın toplantısında yaptığı konuşmada “Türkiye’nin turizm sektöründeki hedeflerine ulaşabilmesi için turizm sektörüne desteğimiz artarak devam ediyor. Bu kapsamda bugün Türkiye Otelciler Federasyonu ile birlikte “Turizm Raporu”nu yayınlamaktan dolayı çok mutluyuz. Turizm Raporu en güncel veriler ile sektöre ilişkin özel araştırmaları içerecek, sektördeki gelişmeleri yansıtarak gelecek için yol gösterici olacaktır” dedi.
 
Akbank olarak, global ekonomik kriz nedeniyle meydana gelen yavaşlamanın sadece geçici bir trend olduğuna ve ekonomi düzeldikçe sektörün olumlu gelişmeler yaşayacağına inandıklarını belirten Besli, “Türkiye’nin önümüzdeki dönemde dünya ekonomisinde hedeflenen noktaya ulaşması için en önemli sektörlerden birinin turizm olduğunu vurguladı. Bugüne kadar Akbank KOBİ Bankacılığı nezdinde hep işletmelerin yanında olduklarını belirten Besli, “çeşitli destek paketleri, uygun vade ve faiz oranlarıyla turizm sektörünün yükselişine katkıda bulunmaya çalıştık” dedi. Besli enerji tüketiminin sebep olduğu çevre kirliliğinin boyutunun her geçen gün arttığına dikkat çekerek sektörde yapılan yenileme veya yeni yatırımların enerji verimliliği sağlayacak şekilde yapılmasının da gerekliliğini vurguladı.
 
‘Turizm Raporu’, seyahat endüstrisi kapsamına giren şirket ve işletmeler ile ilişkili kesimlerden bankalar, finans kurum ve kuruluşları, araştırma ve danışmanlık şirketleri, kamu yönetimi ve basına dağıtılacak. Rapor ayrıca TÜROFED’in belirleyeceği adres ve kişilere kargo ile gönderilecek, seçilecek tesis ve yöneticilere de TÜROFED ve RESORT Dergisi ile birlikte dağıtılacak. “Turizm Raporu” ayrıca web sitesinden de e-dergi formatında yayınlanarak yurtiçinden ve yurtdışından ulaşılabilir olacak.
 
TUROFED Haziran 2010 Turizm Raporunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:
 
http://www.turofed.org.tr/webfolders/istatistik/TURIZM_RAPORU(1).pdf

Galeri