Turunç, Turizmini "Yavaş"latacak

Dünya -Bilim ve sanat çevrelerinin gözdesi Turunç, tatillerini doğayı sindire sindire geçirmek isteyen kitleleri hedefleyen bir konsept uyguluyor. Citta Slow (yavaş şehir) seçilmek için bu ay içinde başvuruda bulunan Turunç Belediyesi ilçede referandum yapacak.
Dünya - Bilim ve sanat çevrelerinin gözdesi Turunç, tatillerini doğayı sindire sindire geçirmek isteyen kitleleri hedefleyen bir konsept uyguluyor. Citta Slow (yavaş şehir) seçilmek için bu ay içinde başvuruda bulunan Turunç Belediyesi, eylül ayında ilçede referandum yapacak.
Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan, Citta Slow'la birlikte Turunç'ta önemli değişiklikler olacağını belirterek, "Gürültü kirliliğinden, yolların, kalitesine, ağaçlandırma ve bitkilendirmeye kadar çok şey otomatikman değişecek. Yeni bir kimliğe bürüneceğiz" dedi.
 
Ege ile Akdeniz'in buluştuğu noktada, Türkiye'nin güneybatı ucundaki Bozburun Yarımadası'nın kuzeybatısında küçük bir belde olan Turunç, son yıllarda gerçekleştirdiği turizm hamlesi ile Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden Marmaris'in gölgesinden sıyrılarak, kendine has bir turizm anlayışı ile hızla gelişiyor.
Sandal ağaçları, zeytin ve çam ormanlarıyla örtülü yamaçları masmavi denizle buluşan, 2 bin nüfuslu Turunç'ta yaz nüfusu 15 bini buluyor. 2 bini teknelerle olmak üzere 7 bin günübirlik ziyaretçisi olan beldedeki 7 bin yatak kapasitesinin 2 bin 500'ü turizm belgeli. Yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Turunç'da 100 İngiliz aile devamlı yaşıyor. Bölgede büyük tesislerden çok butik otellerin yaygınlaşmasını teşvik eden Turunç Belediyesi, Türkiye'nin önde gelen sanat çevrelerinin kurduğu Internationale Akademie Marmaris (IAM) ile işbirliği içinde, Turunç'u bilim, kültür, sanat ve doğa aktiviteleri merkezi haline getirmek için Turunç Projesi'ni (ProTurunç) hayata geçirdi. Bölgedeki işletmelerin yanı sıra Marmara, Kocaeli ve Muğla üniversitelerinin desteği de alınarak sürdürülen IAM projesi ile Türkiye ve dünyanın her yerinden, çoğu öğretim üyelerinden oluşan kültür, sanat ve bilim dünyasının önde gelen isimleri her yıl Turunç'ta buluşturuluyor.
Turunç, turizmin yanı sıra arıcılıkta da Türkiye'nin önde gelen üretim merkezi. En güzel çam balını veren sandal ağaçları ve çam ormanlarıyla kaplı Turunç yamaçlanndan Türkiye'nin çam balının yüzde 80'i üretiliyor. Gürültü ve kalabalıktan kaçan, tatilde doğanın güzelliğini yaşarken bir yandan da kendi dünyasından kopmayan sanatçı, akademisyen ve çeşitli meslek gruplannın tercihi olan Turunç, Citta Slow( yavaş şehir) konseptini benimseyerek, konuklarına acelesi olmayan bir turizm anlayışını sunma yönünde adım atıyor. Citta Slow unvanını almak için başvurmaya hazırlanan Turunç Belediyesi, bu konuda Turunçluların görüşlerini almak üzere referanduma gidiyor.
Ekonomilerinin turizm ve arıcılığa dayalı olduğunu söyleyen Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fiden, Citta Slow unvanını almak için bu ay içinde Citta Slow International'e başvuracaklarını, öncesinde Turunçluların görüşlerini almak için bir ay içerisinde referandum yapacaklarını söyledi. Türkiye'de ilk olarak Seferihisar'ın Citta Slow unvanını aldığını anımsatan Fidan, Turuncun yanı sıra Ege'nin önemli turizm merkezlerinden Akyaka'nın da bu unvanı almak için hazırlık yaptığı bilgisini verdi. Fidan, Turunç'un benimsediği turizm anlayışı ve sahip olduğu altyapı olanaklan ile Citta Slow konseptine daha yakın olduğunu belirterek, "Citta Slovv olmamızla beraber Turunç'ta, çevre düzenlemesi, bitkilendirme ve yaşamın bazı alanlarında önemli değişiklikler olacak. Gürültü kirliliğinden, yolların kalitesine, ağaçlandırma ve bitkilendirmeye kadar çok şey otomatikman değişecek. Yeni bir kimliğe bürüneceğiz. Son 2 yıldır Turunç'ta büyük turizm tesislerinden daha çok butik otellerin kurulmasını teşvik ediyoruz. Burada turistin istediği her şey var. Organik tarım, hayvancılık yanında şehirde istediği her şeyi de bulabiliyor" dedi.
Heykeltıraş ve fizikçiler müdavimlerimiz Turunç'un yerli ve yabancı turizme hitap eden bir turizm merkezi olduğunu aktaran Fidan, Türkiye'de mavi bayrak alan ilk turizm merkezlerinden biri olduklarını söyledi. Fidan, burayı gürültüden hoşlanmayan, doğaya önem veren ve eğitim seviyesi yüksek kesimlerin tercih ettiğini belirterek, son 2 yıldır ressam, heykeltıraş gibi sanat çevreleri ile fizikçilerden oluşan akademisyen grupların bazı çalışmalarını Turunç'ta yapmaya başladığını belirtti. Turunç'ta vakfın işlettiği IAM tesislerinde bir dönem ressamların, bir dönem akademisyen ve başka sanatçı gruplarının gelip çalıştığını aktaran Fidan, "Bu gruplar aynı zamanda öğrencilerini de getiriyorlar. Buradaki çalışmalara halk da katılabiliyor. 2 yıldır dünyanın her yerinden fizikçiler gelip burada çalışıyor. Bu şekilde alternatif turizmi de yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Yıllarca Türkiye deniz kanosu şampiyonası burada yapıldı. Şampiyona önümüzdeki sene uluslararası düzeyde düzenlenecek" diye konuştu.
Kumsal uzayacak küçük marina kurulacak
Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan, artan turizm potansiyeli sonucunda Turunç'un kumsalının yetmemeye başladığını, bu yüzden plajı büyütmek için bir proje hazırladıklarını söyledi. Kumsalı denize doğru 40 metre genişletecek proje için yabancı firmalarla görüşmelerin sürdüğünü aktaran Fidan, bu konuda izin için İlgili bakanlıklara başvurduklarını vurguladı. Plajı büyütmenin ve butik otellerin sayısını arttırmanın yanı sıra beldede küçük bir de marina kuracaklarını belirten Fidan, daha önce Marmaris'in gölgesinde kalan Turunç'un artık adıyla bilinen bir turizm merkezi haline geldiğini belirtti. Her şey dahil sistemi beldelerinde istemediklerini belirten Fidan, bu sistemle çalışan az sayıda tesisin de sistemden çıkacağını kaydederek; ''Biz belediye olarak butik hizmet veren tesislerin yaygınlaşmasını teşvik ediyoruz. Son 2 yıldır yapılan tesisleri büyük tutmadık, butik kalitesinde tesisler yaptırdık. Şuanda büyük bir yabancı firmanın burada butik otel kurma girişimi var. Bu konuda oldukça mesafe kat ettik. Kurulacak tesis her şey dahil sistemle çalışmayacak. Butik hizmet verecek. Daha çok zengin turist çekmeye yönelik olacak. Biz bu tur yatırımları çekmek istiyoruz" diye konuştu.
 
Rakamlarla Turunç
80 %   Turunç'un Türkiye'nin çam balı üretimindeki payı
2 bin   Turunç Beldesi'nde sürekli ikamet eden nüfus
15 bin Turunç Beldesi'nde yaz aylarındaki nüfus
7 bin   Turunç Beldesi'ndeki toplam yatak kapasitesi
2.500  Turunç Beldesindeki turizm belgeli yatak sayısı

Galeri