2010 Yılında Türkiye'ye 3 Milyonu Aşkın Rus Turist Bekleniyor

TÜROFED -Türkiye ve Rusya arasında vizelerin kaldırılması konusunda sağlanan mutabakat, turizm sektörüne hedef değiştirtti.

TÜROFED - Türkiye ve Rusya arasında vizelerin kaldırılması konusunda sağlanan mutabakat, turizm sektörüne hedef değiştirtti. 

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, “Vizelerin kaldırılması her iki ülke turizminin gelişmesi açısından da yararlı sonuçlar yaratacaktır. Biz 2010 yılında 3 milyon barajını aşan sayıda Rus misafiri ağırlamayı hedefliyoruz. Bu yeni gelişmelerle sayının üç yıl içinde 5 milyona yükselmesi sürpriz olmayacak. Vizenin kaldırılması Türkiye’den Rusya’ya gidecek turist potansiyelini de yükseltecektir.” dedi.


Türkiye’nin Almanya’dan sonraki en büyük ikinci turist potansiyeline sahip ülkesi Rusya ile vizelerin kaldırılması konusunda sağlanan mutabakatın her iki ülke halkı açısından ekonomik ve bürokratik avantajların yanı sıra ağırlıklı olarak olumlu psikolojik etkiler yaratacağını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut,” 20 milyonluk Suriye, 4 milyonluk Lübnan’la vizelerin kaldırılmasının Türk turizmi açısından olumlu etkilerini gördük. Bu, 142 milyon nüfusa sahip Rusya’da çok daha büyük ölçekli olacaktır. Rus vatandaşlarının sınır kapılarında 20 dolar karşılığında kolayca vize alabilmesine karşın, Türkiye ile vizenin kaldırılmasıyla ilgili haberlerin Rusya'da gerek halk gerekse Rus turizm sektörünce çok yakından izlendiğini oradaki meslektaşlarımızdan öğreniyoruz. Bu bile psikolojik etkinin önemini ortaya koymaktadır. Olumlu psikolojik etkiler, tatil kararlarında ve zamanlamada önemli ve belirleyici bir rol oynamaktadır.” dedi.

2009 yılında küresel ekonomik kriz nedeni ile Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının küçük bir düşüşle yaklaşık 2 milyon 600 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Ahmet Barut şunları söyledi: “Rusya ile Türkiye arasında ekonomik, siyasi, kültürel alanda ilişkiler olumlu yönde seyrediyor. Vize konusunda varılan nokta da dikkate alındığında halkta oluşan olumlu psikoloji, tatil kararlarına da yansıyacaktır. Bu çerçevede biz 2010 yılında 3 milyon barajını aşan sayıda Rus misafiri ağırlamayı hedefliyoruz. Bu sayının üç yıl içinde 5 milyona yükselmesi sürpriz olmayacaktır.”

Vize konusunda varılan mutabakatın Türkiye’den Rusya’ya gidecek turist potansiyelini de olumlu etkileyeceğinin altını çizen Ahmet Barut, “sonuç olarak gelinen nokta her iki ülkenin de yararına olmuştur” dedi.

Galeri