İngiliz tur operatörü Goldtrail, 16 bin müşterisi tatildeyken kepenk indirdi TURİZMDE BİR İFLAS DAHA

Cumhuriyet - Ankara merkezli Kayra Tur'un ardından Türkiye'ye ve Yunanistan'a turlar düzenleyen İngiliz Goldtrail de mali krize yenik düştü. Şirket, yaklaşık on gün önce iflas eden Kayra gibi henüz tatiline devam eden müşterilerinin haklarının korunacağını açıkladı. 

İngiltere'de Türkiye'ye yönelik tatil satışları ile de tanınan özellikle Ege Bölgesi'nde bulunan küçük kapasiteli konaklama tesislerine turist gönderen ve uçak firması da olan Goldtrail Holidays'in iflas ettiği belirtiliyor.
Turizm gazetesinin haberine göre, acentenin dünyanın birçok ülkesinde tatile gönderdiği 16 bin kişinin mağdur olabileceği ifade ediliyor. DHA, İngiliz turistlerin ödenmeyen otel masrafları nedeniyle rehin alındıkları iddiasıyla İngiltere televizyonlarından yardım çağrısında bulunduğunu duyurdu.
Goldtrail kendi web sitesinde yayımladığı duyuru ile sıkıntının önemini ifade ederek İngiliz Havacılık Kurumu'na (CAA) müracaat ettiklerini belirtti. CAA da mali sıkıntıyı doğruladı.
CAA, Goldtrail firmasıyla seyahat eden ve şu anda İngiltere dışında olan kişilerin tatil bitiminde ülkelerine dönmeleri için gerekli düzenlemelerin yapıldığını duyurdu.
Goldtrail Holidays'in iflas ettiği haberi Muğla'da gözleri küçük otellerde kalan turistlere yöneltti.
Küçük kapasiteli tesislerde tatillerini geçiren İngiliz turistleri getiren Goldtrail'in yolcularının sigortalı olması nedeniyle sıkıntı yaşanmayacağı açıklandı. Marmaris, Datça, Ula, Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca yöresindeki tesislere Goldtrail kanalıyla gelen yolcu sayısı araştırılıyor. İngiliz firmasının Muğla'ya yıllık 50 bin kişilik bir müşteri kapasitesi bulunuyor.

Galeri