Fazla Harcayıp Gözde Turist Grubu Olduk

Habertürk Ekonomi -Tur Operatörleri Platformu sözcüsü Cem Polatoğlu, Türk turistlerin halen Avrupalıdan 4 kat fazla para harcadığını ve bu nedenle gözde olduklarını söyledi. Türk turist 1 hafta için 2 bin-2.500 Euro harcıyor.
Türk turist Avrupalıdan dört kat fazla harcıyor
Türk turistlerin, Avrupalı tur operatörlerinin yeni gözdesi haline geldiği bildirildi. Tur Operatörleri Platformu sözcüsü Cem Polatoğlu, Türk turistlerin genellikle Avrupa ülkelerini tercih ettiğini anlatarak şöyle konuştu: "Avrupa ülkeleri, krizde Avrupalılara göre 4 kat daha fazla para harcayan Türk turistinin kıymetini anladı. En çok gezen turist sayısında Almanların başı çekmesine rağmen kişi başı en çok para harcayan turist sıralamasında Avrupalıların çok önünde bulunan Türkler; Uzakdoğulular, Araplar ve Amerikalılardan sonra 4. sırada yer alıyor."

Kapımız aşındırılıyor 
Türk turistlerin haftalık turlarda kişi başı ortalama, 2 bin - 2 bin 500 Euro harcadığını bildiren Polatoğlu, 3 gecelik konaklamalarda ise bu rakamın bin-bin 200 Euro'ya düştüğünü söyledi. Polatoğlu, şunları kaydetti: "Geçmiş yıllarda birkaç grup kapalım diye Avrupalı tur operatörlerinin kapısında yatardık. Şimdi işler değişti, Türk turistin ülkelerine gelmemesi için her türlü zorluğu çıkartan Avrupa ülkeleri Türk turistin peşinde. Türk turizmcinin kapısı, Türk turist çekmek amacı ile gelen Avrupalı tur operatörleri tarafından aşındırılıyor. 35 yıllık turizmciyim, böyle güzel günler hiç yaşamadım."

Galeri