Koylara Dijital Koruma

Cumhuriyet Ege - Mavi yolculuk koylarında kirlenmenin önüne geçilmesi için tasarlanan 'mavi kart' uygulaması yaşama geçiriliyor . TURMEPA'nın öncülük ettiği uygulamanın yaygınlaşmasıyla Muğla kıyılarında dolaşan yaklaşık 10 bin teknenin atıklarını nereye bıraktığı izlenebilecek. 
Tekne atıkları nedeniyle tehlikeli biçimde kirlenen Göcek Koyları'nın temiz kalması için, teknelerden düzenli biçimde atık toplanmasını sağlayacak kartlı kontrol sistemi "mavi kart" uygulamasına geçiliyor.
Deniz kirliliğine karşı mücadele eden Deniz Temiz Derneği TURMEPA, Türkiye'nin "Özel Koruma Alanlarından Göcek koyları için de çalışma yürütüyor.
TURMEPA'nın girişimleri sonucunda, 4 Mayıs 2010 tarihinde "Göcek Dalaman Koyları Kullanma Usul ve Esasları" devreye girdi. Buna göre teknelerde, atık transfer formu ya da "mavi kart" bulundurulması zorunlu duruma getirildi.
Tekne sahiplerinin tepkisi nedeniyle hemen gerçekleştirilemeyen uygulama, TURMEPA'nın ısrarı üzerine bu yaz uygulanıyor.
Edinilen bilgilere göre TURMEPA, Muğla Valiliği'ne "mavi kart"ların tekne sahiplerine bedelsiz verilmesini ve tüm sezon boyunca koylardan bedelsiz atık almayı önerdi. Muğla Valisi Fatih Şahin de konuyla ilgili genelge yayımladı. Buna göre artık tekneler ataklarını ya gezici TURMEPA teknesine ya da Göcek Belediyesi'nin yaptırdığı toplama tanklarına verecek.
Tur teknelerinin yanaştığı bölgelere tankları yerleştirmeye başlayan Fethiye Belediyesi ise en kısa zamanda hizmet verecek. Uygulamanın denetimini ise Sahil Güvenlik Komutanlığı, Liman Başkanlığı ve Özel Çevre Koruma Kurumu botları tarafından gerçekleştirilecek.

TEKNELERE YAPTIRIM 
Uygulama ile yerli ve yabancı tekneler Göcek Koyları'nda atıklarını mobil veya sabit atık bırakma yerlerine bırakarak, bu işlemi mavi kartlarına işletecekler.
Koylardaki kontrollerde, dijital mavi kartlarında boşaltım işlemi görülmeyenlere yaptırım uygulanacak.
Böylelikle Muğla kıyılarında dolaşan 10 bine yakın teknenin katı ve sıvı atıklarını nereye bıraktıkları izlenebilecek. Muğla kıyılarının tamamında zorunlu hale gelecek mavi kart uygulamasında sıvı atık alım noktalarının belirlendiği yerler şunlar: Fethiye Körfezi'nde, Göcek Belediye Başkanlığı, Ölüdeniz Belediye Başkanlığı, Ecesaray Yat Limanı, Göcek Marina, Türk Yat Limanı Göcek, Port Göcek Yat Limanı, Göcek Skopae Yat Limanı, Göcek Club Marina Yat Limanı.
Uygulama yaygınlaşıncada, Gökova Körfezi'nde Akyaka Belediye Başkanlığı; Marmaris'te Martı Marina, Orhaniye Köyü, Martı Marina Karacasöğüt, İçmeler Belediye Başkanlığı, Marmaris Liman İşletmesi (Cruise Port), Yat Marin Yat Limanı. Yalancıboğaz, Albatros Yat Limanı, Netsel Yat Limanı; Bodrum'da Yolcu Limanı. Milta Yat Limanı, DMarin Yat Limanı Turgutreis, Port Yalıkavak Yat Limanı, Torba Balıkçı Barınağı, Göltürkbükü Balıkçı Barınağı, Türkbükü İskelesi, Gündoğan İskelesi; Köyceğiz'de Dalyan Belediye Başkanlığı, Ekincik My Marina Yat Limanı, Ekincik Deniz Taşıyıcı lan Kooperatifi ve Milas'ta Güllük Liman İşletmesi'nde alım yapılacak.

Galeri