MARTAB Sektöre, Sektör MARTAB'a Kulak Verdi

Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (MARTAB) çalışmalarına yön vermek ve sektör temsilcilerinin görüşlerini almak için 6 Ağustos Cuma günü bir toplantı düzenledi. 
Martab Koordinasyon Kurulu üyeleri, MARTAB meclis üyeleri, konaklama tesisleri, acenteler, çeşitli meslek kuruluşları ile bazı özel işletmelerin temsilcilerinin katıldığı toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özarslan ,Muğla Vali Yardımcısı Recep Yüksel ile  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü  katıldı.

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda ilk olarak söz alan Martab Koordinasyon Kurulu Başkanı Asım Geniş, Martab'ın 2009-2010 dönemini değerlendirerek, 2010-2011 döneminde yapılması planlananlar hakkında bilgi verdi.

Martab'ın kurulan diğer 66 birliğe kıyasla daha çok yol aldığına dikkat çeken Martab Başkanı Ali Acar ise bir çok birlik yöneticisinin yapılanma süreci hakkında bilgi ve görüş almak için kendilerine başvurduklarını söyleyerek kısa zamanda Martab'ın önemli çalışmalar yaptığını belirtti. Bundan sonra da hep birlikte hareket ederek daha büyük projelerin ortaya konulabileceğini söyledi.
Toplantıda söz alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özarslan Martab’ın kısa sürede gerçekleştirdiği ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığı çalışmaların takdir edilmesi gerektiğini söyledi. Turizm sektörünün acımasız bir sektör olduğunu söyleyen Özarslan, özellikler Doğu Akdeniz'de bulunan destinasyonlar arasında büyük bir rekabetin bulunduğunu belirtti. Son yıllarda özellikle İran'dan gelen turistlerde önemli bir artış olduğuna dikkat çeken Özarslan, turizmcilerin İran, Suriye, Dubai gibi ülkelerde düzenlenen fuarlara da katılmaları gerektiğini söyledi.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel de konuşmasında, Martab’ın çok hızlı yol aldığını ve çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi. Türkiye’deki turizm hizmet birliklerini bir çatı altında toplamak için çalışmaların son aşamaya geldiğini söyleyen Yüksel, Martab’ın bu yapılanmada başı çeken birlikler arasında olabileceği belitti.
Toplantıya katılan diğer temsilciler de görüşlerini bildirdikten sonra toplantının kapanış konuşmasını Birlik Başkanı Ali Acar yaptı. Başkan Ali Acar konuşmasında turizm sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılardan bahsetti. Bu sıkıntıları aşmak için birlikte hareket edilmesinin önemini vurgulayan Ali Acar, turizmin önümüzdeki dönemlerde daha iyice gideceğine olan inancını da dile getirdi.

Galeri