Yabancılar İzinsiz Pansiyonculuk Yapıyor

Marmaris, Köyceğiz, Dalaman ve Fethiye ilçelerinde yaşayan yabancıların bir bölümünün "izinsiz emlakçılık ve pansiyonculuk" yaptığı iddia edildi.

MUĞLA Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ziya Ercan, yabancıların satın aldıkları mülkleri pansiyon olarak kullanmaları konusunda çok büyük sıkıntıları olduğunu belirterek, "Türkiye'deki kanunlara göre bu şekilde izinsiz pansiyonculuk yapan yabancıların bu işi yaptığının 3 defa tespiti gerekiyor. Yapılan 3 tespitten sonra izinsiz emlakçilik ve pansiyonculuk yapan yabancılara vergi dairesinin kesebildiği ceza maalesef 75 lira. Bu çok cüzi bir rakam.
Ama biz bunu İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği ve İzmir'deki İngiltere Başkonsolosluğu ile görüşerek çözmeye çalışıyoruz. İngiliz yetkililere vatandaşlarının yaptığının yanlış olduğunu, Türkiye'de yabancıların emlakçilik yapmasının yasalara göre yasak olduğunu bildirdik" dedi.
Sınır dışı edildi
Muğla ve ilçelerinde izinsiz olarak emlakçilik ve pansiyonculuk yapan İngiliz vatandaşlan ile yaptıkları tespitlerin yer aldığı bir dosyayı İngiltere'nin İzmir'deki Başkonsolosuna takdim ettiklerine işaret eden Ercan, "Muğla Emlak Müşavirleri Derneği'nin girişimleri sonucu Köyceğiz'de izinsiz emlakçilik yapan bir İngiliz vatandaşı sınır dışı edildi.
Türkiye'de emlakçilik yapıyormuş gibi gayrimenkul sitesi açarak, emlakçilik sitesi açarak satış yapan 6 yabancıyı daha tespit ettik. Bunlar isim ve adres belirtmeden kendi isimleri ile satış yapıyorlar. Gayeleri kendi memleketlerindeki vatandaşlarına bizleri devre dışı bırakarak satış yapmak" diye konuştu.
Ercan, Köyceğiz'de izinsiz emlakçilik yaptığı iddiasıyla sınır dışı edilen İngiliz vatandaşının iş yerinin de kapatıldığını anlatarak, "Bu süreçte İzmir'deki İngiltere Başkonsolosu bize yardımcı oldu ve sınır dışı edilen İngiliz vatandaşına yaptığının yasal olmadığını söyledi. Köyceğiz Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü de bize yardımcı oldu ve kendisi sınır dışı edildi. Aynca, Dalyan'da bu işi yapan 3 yabancı var, onlarla ilgili de yasal girişimlerde bulunacağız" diye bildirdi.
Ercan, turizm merkezi olan ilçelerde yaptıkları araştırmada evlerini "izinsiz pansiyon" olarak kullanan yabancıların evlerinde tatil amacıyla konaklayan kişileri görevlilere, "akrabam, dayım, teyzem, amcam" şeklinde tanıttıklarını söyledi. Ercan, "Yabancıların izinsiz pansiyonculuk ve emlakçilik yapmasının nedeni vergi kaçırmak. Bu konuda yasal girişimlerde bulunuyoruz. Muğla valiliği ve Vergi Dairesi Başkanlığı ve Emniyet Müdürlüklerimize tespitlerimizi bildirdik. Bizim demek olarak yasal yaptırım gücümüz olamadığı için 
bu olayı yetkili mercilere ulaştırıyoruz." diye ifade etti.

Galeri