Magic Life Satıştan Döndü

Ekonomist - TUl tarafından iki yıldır satış masasına konulan Magic Life'ların satışından, bir iç operasyonun ardından vazgeçildi. 
Satışla Türk turizmcilerden oluşan Barut-Cömertoğlu konsorsiyumu ilgilenmişti. Magic Life, artık TUI'nin bir iştiraki olan İngiliz First Choice şirketi bünyesinden yönetilecek.
 
Türkiye'yi her şey dahil sistemi ile tanıştıran Club Magic Life'lar 1990 yılında Cem Kınay ve Oğuz Serim tarafından kurulmuştu. 2004 yılında Alman turizm devi TUI'ye satılan Magic Life, son iki yıldan bu yana satış masasında yer alıyordu.
Geçtiğimiz aylarda Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut ile Dolphin Otelleri'nin sahipleri Tolga-Ufuk Cömertoğlu tarafından oluşturulan Barut-Cömertoğlu konsorsiyumu da Magic Life ile ilgilendi ancak iki taraf arasında anlaşma sağlanamadı.
Alman TUI bünyesinde yer alan Magic Life, geçtiğimiz ay düzenlenen bir operasyonla TUI'nin bir iştiraki olan İngiliz First Choice şirketi bünyesine geçti. İflasın eşiğine gelen Joy Grup'un sahibi olduğu 16 oteli ile 25 bin yatak kapasiteli Joy Otelleri'ni de çatısı altında barındıran First Choice şirketi, 13 kulübü ve bir gezi teknesi olan Magic Life'larla birlikte otel yelpazesini daha da genişletmiş oldu.

Yeni tesisler açacak
TUI Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner, Magic Life'ın İngiliz First Choice şirketi bünyesine geçmesi ile birlikte satış karmaşasının ortadan kalktığını söylüyor.
Bu yıl 20'nci yaşını kutlayan Club Magic Life, 2010'da tüm kulüplerinde 300 bin kişi ve 2.5 milyon gecelemeye ulaşmayı hedefliyor. 2009 yılını iç pazarda hem doluluk, hem de ciro bazında yüzde 10 artışla kapatan grup, bu yıl İspanya ve Türkiye'de iki yeni tesis açacak.
Club Magic Life'lar, Mısır'da iki kulübü, bir gezi teknesi, Yunanistan ve İspanya'da birer kulübü, Tunus'ta üç kulübü, Türkiye'de altı kulübü olmak üzere beş ülkede 13 kulübü ve bir gezi teknesi ile hizmet veriyor.
Türkiye'yi 'herşeydahil" sistemiyle tanıştran Magic Life, geçtiğimiz yıl 'herşey dahil'i 'her şey içinde' konsepti ile değiştirmişti. Geçmişte Bulgaristan ve Kanarya adalarında da tesisleri olan Magic Life bu tesislerin işletmeciliğini bir süre sonra bırakmıştı.

TUI'ye satılmıştı
2001 yılında TUI'ye hisselerinin yarısı satılan Magic Life'ın hisselerinin tamamı 2004 yılında tamamen TUI'ye satılmıştı. Böylece, 7'si Türkiye'de toplam 19 Magic Life kulübünün tek sahibi TUI olmuştu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Cem Kınay satışın gerçekleşmesiyle birlikte şirket yönetiminden ayrılırken, Oğuz Serim bir yıl kadar yönetimde kalmıştı.
Merkezi Viyana'da bulunan Gulet Holding bünyesindeki Magic Life Der Club International ile merkezi Almanya'da bulunan dünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI arasındaki işbirliğinin temelleri 2000 yılına dayanıyordu. TUI'nin Kemer ve Side'deki Robinson'larla, Sarı Germe'deki İber Otel'i, Gulet Holding'in de Magic Life çatısı altındaki Kemer, Marmaris ve Bodrum otellerini koyduğu Turkotel projesi ile başlayan işbirliği Ağustos 2001'de yüzde 50'şer ortaklığa dönüşmüştü.
TUI'nin otel ortaklığı şirketi olan TBG'nin Magiclife International'ın yüzde 50'sini almasıyla Magic Life, TUI markası ve Avrupa'nın en büyük turizm şirketi Preussag ile de aynı çatı altında olma avantajını elde etmişti.

ANALIZ 
1990'da kuruldu
Avusturya'da okurken turizmciliğe başlayan ve Viyana'da Magic Life oteller zincirini kuran Cem Kınay ve ortağı Oğuz Serim, 2001 yılında Magic Life'ın yüzde 50 hissesini, 2004 yılında da tamamını Alman turizm devi TUI'ye satmıştı.
İki Türk tarafından kurulan Magic Life'lar bir dünya markası olarak halen Alman Turizm devi tarafından işletiliyor.

Galeri