Sıcaklar Otelcileri Yaktı!

Yeni Asır - Kavurucu sıcaklardan bunalan turistlerin otellerinden çıkmayarak sürekli klima çalıştırması, işletmelerin elektrik faturalarının 10 kat artmasına neden oluyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan kavurucu sıcaklar, otelcilerin enerji masrafını milyonlarca lira artırdı. Turistlerin aşırı sıcaklar yüzünden otelden çıkmayarak sürekli klima çalıştırması nedeniyle işletmecilerin Ağustos faturalarının en az 10 bin lira arttığı açıklandı.
Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, sorumluluk sahaları olan Muğla'nın Dalaman ilçesinden Datça'ya kadar uzanan bölgedeki 491 konaklama tesisinin, artan klima ve vantilatör kullanımı sebebiyle elektrik harcamalarının rekor seviyeye ulaştığını bildirdi. Bu durumun, kavurucu sıcaklardan zarar görmek istemeyen turistlerin, otellerinden hatta odalarından çıkmamasından kaynaklandığını belirten Açıkgöz, "Sıcaklar bunaltınca, turistler dışarıda az daha vakit geçirip, klimalı odalarında, otellerinde daha çok vakit geçirmeye başladı. Böyle olunca da elektrik tüketimi arttı" dedi.
Temmuz ayı elektrik faturalarının da bir hayli yüksek olduğunu kaydeden Açıkgöz, "Ancak Ağustos çok daha sıcak geçiyor, bu ayın faturaları rekor seviyeye ulaşacak, meslektaşlarımız şimdiye dek gelen en yüksek meblağlı borçla karşı karşıya kalacak. Sadece bizim bölgemizde, enerji masrafı otel başına en az 10 bin lira arttı. Yani kavurucu sıcaklar, toplamda 491 oteli yaklaşık 50 milyon lira zarara uğrattı. Tüm Türkiye'deki konaklama tesislerinin zararı ise yüz milyonlarca doları buldu" dedi. Açıkgöz, otelcilere 'sıcaklardan yanmamaları' için özel elektrik indirimi uygulanmasını istedi.

Galeri