Acente İflasları Şüphe Uyandırdı

Yabancı turist getiren 10 seyahat acentesi peş peşe iflas etti. GETOB Başkanı, incelenmesini istedi, "Kötü niyetliler, para kaçırıyorlar" dedi 

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkam ilhan Açıkgöz, çarpıcı açıklama yaptı. Açıkgöz, iflas eden acentelere dikkatleri çekti. Açıkgöz, mayıs sonundan itibaren Muğla'nın turistik ilçelerine ciddi sayıda İngiliz ve Rus turist getiren 10 acentenin iflas başvurusunda bulunduğunu belirtti. 
Bu firmaların batmasının arkasında art niyetler bulunduğunu, amacın para kaçırmak olduğunu öne süren Açıkgöz, sahiplerinin bakanlıklar tarafından mercek altına alınmasını istedi, şunları söyledi: "Son iki yılda ve özellikle bu sene iflas veren turizm acentelerinin yüzde 100 kötü niyetli olduğunu çok iyi biliyorum. Tur opsratörleri koltuk satamayınca zararı minimize etmek için ve çok kaybedeceğime az kaybedeyim mantığıyla zararına satışlara giriyor. Belli bir süreçten sonra zararına satışlaI.Özbozdag rı döndüremeyecek noktaya geliyorlar. İflas edeceğini fark eden firma, söz sahibi acentelerle gizli pazarlıklara oturuyor. Bu pazarlıklarla tekelleşmeler başlıyor." 
Yabancılar devrede GETOB Başkam şöyle devam etti: "Türkiye'ye turist getiren acentelerin çoğu yabancı şirketlerin elinde. Bu büyük firmalar küçük acenteleri yutma operasyonu başlattı. Zaten şu anda tekeller oluşmuş durumda. 
TUI, Thomas Cook, REWE gibi gruplar perakende satış zincirlerini ülke ülke satın alıyor. Belli bir süre sonra hem Türkiye hem dünya açısmdan bağımsız satıcıların ortadan kalkması, rekabetin zayıflamasına neden olacak.',' ( TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail özbozdağ da benzer konuştu: "Büyük balık küçük balığı yutuyor. Dünya genelinde tekelleşmeye doğru gidiliyor. Türk acentelere devlet sahip çıkmalı."

Galeri