Turizmden Kısa Kısa

Yüksek sezona İM 'iflas' ve bir 'satış' damga vurdu 
Türk turizminin zirve yaptığı haziran ve temmuz aylarında iki tur operatörünün iflası ve bir tur operatörünün satışı gündeme bomba gibi düştü. Karya Tour ve Goldtrail'in iflasının Ukrayna ve İngiliz pazarlarına olası etkileri tartışılırken Vural Öger, Öger Tours'u Thomas Cook'a sattığını açıkladı.

HAZİRAN 2010

01.06.2010 israilli turistin profili mercek altında... 
Türkiye ile İsrail arasında başlayan yeni kriz sonrası 50 bin israilli turistin Türkiye tatilini iptal etti. 
TurizmdeBuSabah 90'lı yıllardan başlayarak israilli turist sayılarını ve ortalama harcamalarını mercek altına aldı. 

02.06.2010 İstanbul Park Genel Müdürü Bülent Özerdim değerlendirdi 
istanbul Park Genel Müdürü Bülent Özerdim, bu yıl 6'ıncı kez düzenlenen Türkiye Grand Prix'siyle ilgili TurizmdeBuSabah'a özel açıklamalarda bulundu, özerdim, seyirci sayısında artış yaşandığını belirtirken organizasyonun şehir turizmine olan katkısını anlattı. 

08.06.2010 Etstur erken rezervasyonu yüzde 33 artışla kapattı 
Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, Türkiye'de tatil kültürünü geliştirmeyi amaçlayarak geliştirdikleri "inanılmaz iş Teklifi"ni kazanan çifti açıkladı. Ersoy, erken rezervasyon döneminde, yüzde 33 artış sağlayarak 183 bin kişiye ulaştıklarını da açıkladı. 

09.06.2010 Türkiye'de oda fiyatları yükseldi İstanbul'da düştü 
Dünya genelinde 300 binin üzerinde otelin fiyatlarını karşılaştıran Trivago, haziran ayı Otel fiyat Endeksi Raporu'nu yayınladı. Türkiye genelindeki yükselmeye karşın istanbul'da gecelik konaklama fiyatları, beş aylık yükselişin ardından 2010 yılında ilk kez gerileme gösterdi, 

10.06.2010 İstanbul'a gelen turist sayısı azaldı
istanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2010 Mayıs ayı istanbul istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2010 yılı OcakNisan aylannda İstanbul'a gelen yabancı sayısında geçen yıl ile karşılaştırıldığında yüzde 5 azalma meydana geldi. 

11.06.2010 TUI, Türkiye'ye daha fazla yatırım yapacağını açıkladı 
Dünyanın en büyük tur cperatörlerinden TUI AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Michael Frenzel, Türk-Alman Dostluk Federasyonu'nun 2010 yılı Dostluk Ûdülü'ne layık görüldü, ödül töreni için İstanbul'a gelen Frerizel, Türkiye'de yeni yatırımlar yapmak istediklerini ifade etti. 

14.06.2010 İngiliz acenteler krizden yüksek iflas riskiyle çıktı 
ingiliz acentelerin mali durumunu mercek altına alan bir araştırma, tehlikeli gidişatı gözler önüne serdi. 
Araştırmaya göre küresel ekonomik krizden ciddi zarar gören çok sayıda İngiliz acente kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, ingiliz pazarı ile çalışan Türk turizmcileri de yakından ilgilendiriyor. 

16.06.2010 ihracatçı konumundaki turizmciye iyi haber 
TÜRSAB üyesi A grubu seyahat acenteleri, tur operatörleri ve özel havayolu şirketleri ile turizm şirketlerine sağlanacak Eximbank kredi desteği için şartlar belli oldu. 

17.06.2010 Almanya'da sektör temsilcileri yeni vergiye karşı birleşti 
Alman Hükümeti'nin havayolu ile seyahat edecek yolculardan alınmasını öngördüğü "ekolojik ek ödeme" vergisine havayolu ve seyahat endüstrisi temsilcilerinden tepkiler yükseliyor. Sektör temsilcileri, yeni verginin havayolu ve seyahat endüstrisinin iş yapısını tamamen bozacağı endişesini dile getiriyor. 

22.06.2010 Yunan hükümetinden tatilciye grev güvencesi 
Kriz nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan'da hükümet grev ve sokak gösterilerinin turizme zarar vermesinden endişeli. Yunan Kültür ve Turizm Bakanı Pavlos Geroulanos, grev nedeniyle mahsur kalan turistlerin harcamalannı karşılayacaklan garantisini verdi.

23.06.2010 Thomas Cook, Türkiye uçuş ağını genişletecek 
Thomas Cook, önümüzdeki yaz sezonunda ingiltere'nin 13 farklı havalimanından 17 farklı noktaya uçuşlar gerçekleştireceğini açıkladı. Planlanan uçuşlar arasında Türkiye'den Dalaman, Antalya ve izmir uçuşları da var. 

25.06.2010 Barut: Kalitenin sürmesi için fiyat artışı kaçınılmaz 
FVW Çalıştayı'nda konuşan Türk otelciler Bodrum'u ve Alman pazarının potansiyelini masaya yatırdılar. 
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut 2011 yılı fiyat beklentileri ile ilgili olarak "İyi fiyat olmazsa iyi servis vermek zor. 
Otelciler sihirbaz değil" dedi. 

28.06.2010 Ruslar kriz mağduru, Almanlar ucuz fiyat avcısı çıktı 
Dünyanın farklı ülkelerinde yapılan bir araştırma krizin tüketici davranışlarına nasıl yansıdığını ortaya koydu. 
Araştırmaya göre Ruslar krz mağduru olurken ucuz ürün bulabilmek için en çok araştırma yapanlar Almanlar oldu. 

 

Galeri