Zeybekli, Sirtakili Şenlik; Söğüt Denizcilik ve Kültür Şenliği

Marmaris’e bağlı Söğüt Köyü ilk kez düzenlenen 1. Uluslararası Söğüt Denizcilik ve Kültür Şenliği’ne ev sahipliği yaptı. 18 Eylül Cumartesi günü düzenlenen etkinlik kapsamında komşu ada Rodos’tan gelen bir gösteri ekibi şenliğe renk kattı.

Marmaris Belediyesi, Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, Gallus ve Marmaris Ambalaj"ın sponsorluğunda İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Erden"in destekleriyle gerçekleşen 1.Uluslararası Söğüt Denizcilik ve Kültür Şenliklerine CHP Milletvekili Güray Ergin, CHP İl Başkanı Süleyman Uslu, Marmaris Belediye Başkanı M.Ali Acar, Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, Bozburun Belediye Başkanı Cemil Şener, emekli Amiral Özer Karabulut, CHP İl Genel Meclisi’nin Marmaris ve Bodrumlu üyeleri, Söğüt Muhtarı Kemal Karaca ile çok sayıda davetli ve köylülerin yanı sıra Rodos’tan gelen 20 kişilik Osman Osmancık Sanat Grubu, Ortaca Belediyesi Folklor ekibi, Muğla Art Müzik Grubu katıldı. Şenlikler öncesinde köyün bir sokağına köyden yetişen tüm öğretmenlere öğretmenlik yapan köyün ilk öğretmeni Hasan Hüseyin İnal’ın adı verildi. Peşinden Kızılyer mahallesindeki yat limanının önünde yapılan Piri Reis Parkı ve heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Akşam başlayan eğlenceler ise gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. 

Park açılışı yapıldı
Kızılyer Mahallesinde gerçekleştirilen parkın açılışında konuşan köy muhtarı Kemal Karaca “Eski süngerci bir köy olması ve yaşayanlarının da denizcilikle uğraşması nedeniyle Piri Reis heykeli dikmeyi tasarladık. Bize emekli amiralimiz Özer Karabulut çok yardımcı oldu. Eksiklerimiz olduğunu biliyoruz. Sizlerin de desteği ile kısa zamanda bunlardan kurtulup çok daha güzel şenlikler düzenleyeceğimize inanıyoruz” dedi. Marmaris Belediye Başkanı M.Ali Acar da “Söğüt, güzel coğrafik yapısıyla gerekse köy yaşayanlarının sosyal ve kültür adına örnek birer insan ordusunun teşkil ettiği bir köyümüz. Denizden ekmek yiyen ve bunun kıymetini bilen yaşayan bir halkı var. Doğal yapısını koruyup kendi özünü hiçbir zaman saptırmayarak bugünlere gelmesine vesile olan tüm Söğütlü hemşehrilerimi yürekten kutluyorum. Söğüt ilk defa uluslar arası bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu da bana göre çok anlamlı bir olay” dedi. Acar, parkta eksik olan ağaçlandırmayla ilgili olarak da bölgeyi kısa zamanda botanik parkı haline getirme ve jimnastik aletleri koyma sözü verdi. 

Yunanlılar coşturdu 
Vacide Tugay İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleştirilen şenliklerin başlangıç müziğini Muğla Art Müzik Grubu Türkçe ve Yunanca parçalarıyla gerçekleştirdi. Peşinden sahneyi Ortaca Belediyesi Folklor ekibi aldı. Plaketlerin ve açılış konuşmalarının ardından havai fişek gösterileri gerçekleştirildi. Osman Osmancık Sanat Grubu içinde yer alan folklor ekibi birbirinden güzel gösterilerinin yanı sıra izleyenleri sahneye kaldırdı. Türk ve Yunanlıların dakikalarca birlikte yaptığı dans izleyenler tarafından da büyük alkış aldı.

Galeri