MARTAB Çalışma Programı

Marmaris Turizm Birliği'ni Ekim ayı içinde yoğun bir iş programı bekliyor. Yakın zamanda yapılanları ve önümüzdeki dönemde yapılacak olanları Martab Koordinasyon Kurulu Başkanı Asım Geniş özetledi;

1. 2010-2011 yılı fuarlarına hazırlık: Bu kapsamda ilk olarak Polonya'nın başkenti Varşova'da tur operatörlerine yönelik düzenlenen "TT Warsaw" isimli fuara Birlik Başkanımız, bölge otelcilerimiz ve acente yetkilileri katıldı. Başkanımız alternatif bir pazar olarak gördüğümüz Polonya'da tur operatörleri ve Türkiye'nin Varşova'daki Kültür ve Turizm Müşaviri ile görüştü. Polonya pazarı otelcilerimizi istikrarı ve alternatif bir pazar olması nedeniyle memnun ediyor. Gelecek için yükselen ekonomisiyle değerli bir pazar olabilir. Sezonu uzatmak, hatta kış aylarında bazı Akdeniz ülkelerine uygulanan 3. yaş grubuna yönelik tatil paketleri açısından görüşmeler sürüyor. Bu yıl katılacağımız fuarlara turizmcilerimiz www.martab.gov.tr adresinden ulaşabilirler. İzmir ve İstanbul fuarlarında Martab olarak 120'şer metrekare yer aldık. Bu fuarlara katılmak isteyen turizmcilerimizden uygun miktarda katılım payı alarak geçen yıl başarıyla gerçekleştirdiğimiz birlikte çalışma modelini bu yıl da devam ettireceğiz. Tabi yine odalarımızı ve meslek kuruluşlarımızı da yanımıza alarak birlikte bu fuarlara gideceğiz ve bölge tanıtımı yapacağız.

2. Yayın çalışmaları: 
- Gerek fuarlarda gerekse bölgemizde ihtiyaç duyulduğu anda kullanılmak üzere yayınlarımızı çeşitlendiriyoruz. Martab üyesi 8 belde için ayrı ayrı ve 15 köyümüz için de tek olmak üzere yayın hazırlık çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda şu anda bölgemizde fotoğraf çekimleri yapılıyor. 

- Bu yıl için önem verdiğimiz bir başka çalışma da bölgemizde bulunan konaklama tesislerinin yeralacağı bir interaktif dvd paketi. Otellerimiz www.martab.gov.tr sayfasında doldurdukları formlarla hem fuarlarda dağıtılacak dvd'de, hem de web sayfamızda ücretsiz olarak yer alacaklar. Böylece yabancı acentelere ve tatilcilere Martab aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilecekler. Bu çalışmanın filtre özellikleriyle tatilcilerin istediği gibi bir konaklama tesisi bulması da çok kolaylaşacak.

- Yine sürekli ihtiyaçlarımızdan olan bölge haritası ve şehir planlarında güncelleme yapıyoruz. Yabancı turistlerin en çok aradığı hizmetlerden birisi olan harita konusunda uzmanlarla çalışarak en güncel ve en pratik haritaları oluşturmak istiyoruz.

- Bölgemizde yaşayan fotoğraf meraklılarının ve sanatçıların çekmiş olduğu fotoğraf karelerini fuarlarda dağıtılacak poster ve takvimlerde kullanmaya başlamıştık geçen yıl. Bu yıl da buna devam edeceğiz. Farklı bakış açılarıyla ve farklı noktalarda çekilen bu fotoğraflar fotoğrafçılarımızın emeklerini de daha anlamlı kılıyor.

- Ekim ayı içerisinde oda başkanlarımız ve koordinasyon kurulu üyeleriyle yapacağımız toplantılarla görüş alışverişinde bulunup, fuarlarda onların da düşünceleriyle hareket etmek istiyoruz.

- Köylerimizde turizm bilincinin geliştirilmesi amacıyla farklı kültürel çalışmalara da destek veriyoruz. Bunlardan birisi Söğüt Köyü'nde 18 Eylül'de yapılan Denizcilik ve Kültür Şenliği'ydi. Martab'ın ve Ticaret Odası'nın katkısı ile hazırlanan bu şenlikte köylülerimiz Rodos'tan ve Muğla'dan gelen müzik ve halkoyunları gruplarını izleme olanağı buldu. Yakın zaman içinde Orhaniye Köyümüz bir "bal şenliği" planlıyor. Onlara da teknik destek sağlayarak bu işi başarıyla gerçekleştirmelerini istiyoruz.

- Kasım ayında meclis toplantımız var. 1 yıllık faaliyet raporumuzu hazırlıyoruz. Üyelerimize ve kamuoyuna çok ayrıntılı bilgilendirmede bulunacağız. Şu anda Fethiye ve Didim Turizm Birlikleriyle koordinasyon halindeyiz. Birlikte hareket ediyoruz denilebilir. Bu kış döneminde bölgemizdeki diğer birliklerle de ortak çalışmalarımız olacak. Özeliikle Dalaman bölgesine inen uçak sayısını arttırmak için birlikte çalışmakta büyük yarar olduğuna inanıyoruz.

Galeri