Marmaris Ve Fethiye Turizm birlikleri 'Birlikte Hareket' Yolunda

2007 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Muğla’da kurulan 5 turizm birliği ayrı ayrı yapılanma çalışmalarını sürdürmenin yanında “birlikte hareket” ederek daha hızlı yol almak amacıyla yoğun çaba içindeler.

Hızlı yapılanması ve etkin tanıtım çalışmalarıyla önemli bir konuma gelen Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), Fethiye Turizm Birliği’nin (FETAB) daveti üzerine yönetim toplantısında bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu. En önemli ortak paydası Dalaman Havalimanı olan 2 komşu birlik “kardeş birlik” anlayışı içerisinde bir süredir her çalışma öncesinde karşılıklı bilgi alışverişini sürdürüyordu. Gelinen noktada ise fuarlar başta olmak üzere bölge tanıtımı konusunda ortak hareket etmeye yönelik düşünceler paylaşıldı.

13 Ekim’de Fethiye Turizm Birliği’nin daveti üzerine encümen toplantısına katılan Martab Koordinasyon Kurulu Başkanı ve encümen üyesi Asım Geniş, Marmaris Turizm Birliği’nin kuruluşundan bu yana gelişimi hakkında bilgi verdi. Özellikle yeni kurulan Muğla turizm birliklerinin kamuoyunda tanınmasında büyük çaba harcanması gerektiğine dikkat çekti ve öncelikle her birliğin yasayla belirlenen doğal meclis üyelerinin kurumunu sahiplenmesi gerektiğini anlattı. Bu anlamda Marmaris Turizm Birliği olarak hızlı yol aldıklarına inandıklarını belirten Geniş, özellikle son 1 yılda ivmenin arttığını söyledi. Meclis üyeleri ve konaklama tesisleri dışında artık bankaların, özel hastanelerin, büyük alışveriş merkezlerinin de tanıtım için katkı payı ödemesinin Martab adına sevindirici, diğer birlikler için de örnek olduğuna vurgu yapan Asım Geniş, Martab’ın bölgedeki her turizm birliğine bu konuda her zaman bilgi vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Toplantıya katılan Martab koordinatörü Sedat Kirt de birliğin tanıtım çalışmaları, tanıtım yöntemleri, yurtiçi ve yurtdışı faaliyetler ile geleceğe yönelik planlamalar hakkında Fethiye Turizm Birliği encümen üyelerine bilgi verdi.

Marmaris’e göre çok daha geniş bir alanı kapsayan Fethiye Turizm Birliği Başkanı ve aynı zamanda İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Üyük, bir geçiş sürecinde olan birliklerinin sık sık Martab ile görüş ve bilgi alışverişinde bulunduğunu söyledi. Bundan sonraki haftalarda daha sık bir araya gelerek birlikte hareket etme isteklerini dile getiren Fetab Başkanı, bölgelerindeki çalışmaları ve karşılaştıkları zorlukları anlattı. Kurumsal yapılanmasını hızla tamamlayan Fetab’ın kısa vadeli hedefinin meclis üyelerine odaklanmak ve birliğin varlığını hep birlikte güçlendirmek istediklerini açıkladı.

Toplantıda ortaya çıkan bir diğer görüş de bölgemizdeki diğer birlikler olan Dalaman, Milsa ve Bodrum Turizm Birlikleri ile benzer toplantılarda bir araya gelerek daha güçlü ve etkin tanıtım yollarına birlikte karar verme yönünde oldu.

Marmaris ve Fethiye Turizm Birlikleri’nin “birlikte” tanıtım konusunda ilk ve en yakın çalışması İzmir’de 9-12 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan “Travel Turkey” isimli fuarda gerçekleşecek. Her iki birlik yan yana oluşturacakları tanıtım alanlarında bölge tanıtımı konusunda birbirini tamamlamış olacak.

Galeri