Polonya'da 2010'da Artış Yok, Geleceğe Yönelik Güçlü Umut Var!

Polonya’nın en eski ve en büyük turizm fuarı olan Poznan Turizm Fuarı “Toursalon”, kapılarını 15. kez açtı. “Invest Hotel” isimli otel ekipmanları fuarıyla birlikte başlayan organizasyon Polonya’nın fuarlar şehri olarak bilinen ve Avrupa’nın en büyük fuar alanlarından birine sahip olan Poznan’da gerçekleştiriliyor.

Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin ilgi gösterdiği fuarda Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Varşova Müşavirliği tarafından hazırlanan 70 metrekarelik alanda tanıtılıyor. Türkiye tanıtım alanında yeralan Marmaris Turizm Birliği, bu yıl ilk kez Polonya pazarında tanıtım çalışmalarını başlatmış oldu. Bölgemiz Lehçe hazırlanan broşür, İngilizce kongre ve toplantı otelleri katalogu, köy ve beldelerimizi tanıtan bölge haritası, çeşitli poster çalışmaları ve Datça Belediyesi tarafından hazırlatılan resimli 2011 masa takvimi ile tur operatörlerine ve tüketiciye ulaşıyor.

20 Ekim’de açılan ve 23 Ekim’de sona erecek olan fuarda bölgesel tanıtım amacıyla ülkemizden Marmaris Turizm Birliği dışında yalnızca Alanya Tanıtım Vakfı’nın yeralması dikkat çekiyor. Türkiye’ye Polonya’dan ilk charter uçuşlarını başlatan Jet Touristic firması da Marmaris Turizm Birliği’yle yan yana tanıtım çalışmasında bulunuyor. Firmanın ortaklarından Ekmel Akdeniz 2010 yılında Polonya pazarında 2009 yılına göre turist sayısında herhangi bir artış görülmediğini, elde edilen gelirde de düşüş olduğunu açıkladı. Polonyalıların Anadolu turuna en çok çıkan gruplardan biri olmasına rağmen fiyatların düşmesiyle 2010 yılında 2 tur operatörünün iflas ettiğini söyleyen Akdeniz, riskin diğer tur operatörleri için de devam ettiğine dikkat çekti. Jet Touristic’in patronu Ekmel Akdeniz 2011 yılına yönelik satışların yüzde 35’inin Mart ayına kadar kesinleşeceğini, şu anda herhangi bir yorum yapmak için erken olduğunu da sözlerine ekledi.

Varşova Kültür ve Turizm Müşaviri Faruk Amil ise Polonya pazarının gelecek vaat ettiğini, ancak ekonomik krizin etkisiyle piyasada bir düşüş yaşandığını belirtti. Her yıl 14 milyon Polonyalının tatile çıktığını ve bu tatillerin 3,5 milyon kadarının yurtdışında gerçekleştiğini söyleyen Amil, Türkiye’nin payının 2009 ve 2010 yıllarında 420 bin civarında olduğunu açıkladı. Amil’e göre Polonya pazarında 2010 yılında artışı engelleyen çok önemli olumsuzluklar yaşandı. Nisan ayında Polonya Cumhurbaşkanı’nın uçak kazasında ölümü, Mayıs ayında İzlanda’daki yanardağın oluşturduğu kül bulutu, Mayıs ve Haziran aylarında ülke genelindeki sel baskınları, Temmuz ayında yeni cumhurbaşkanı seçimi ve ulusal para birimleri Zloti’de yaşanan yüzde 25’lik değer kaybı yurtdışına tatile çıkan turist sayısını doğrudan etkiledi. Tüm bu olumsuzluklara karşın 2009’a göre herhangi bir düşüş yaşanmamasının da başarı olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Varşova Müşavirimiz Polonya nüfusunun çoğunluğunu 40 yaş altı insanların oluşturduğunu ve bunların gelecekte Türkiye’yi sık ziyaret etme potansiyelinin bulunduğunu vurguladı.

Türk otelcilerin cephesinden de Polonya pazarı umut verici görünüyor. Fuara katılan Turunç Otel yöneticileri pazarın bugüne kadar “garantili ve ön ödemeli” çalışan istikrarlı bir pazar olduğunu belirtiyor. Polonya’nın Avrupa’da önemli bir alternatif pazar olacağına inançlarını dile getiren Marmarisli turizmciler, pazarın özelliğinin “temiz ve yeni” tesis araması olduğunu düşünüyorlar.

Galeri