Turizm Sektörünün Kalbi Londra'da Atıyor; WTM 2010

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından birisi olan WTM (World Travel Market/Dünya Seyahat Fuarı) İngiltere’nin başkenti Londra’da sürüyor. 8-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarda bu yıl Türkiye 1000 metrekarelik alanda tanıtılıyor. Fuarın en büyük katılımcılarından birisi olan Türkiye tanıtım alanı içinde ise 67 bölge ve firma yeralıyor. Bölgemizden çeşitli otellerin, acentelerin yanısıra Muğla Valiliği, Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), Bodrum Tanıtım Vakfı (BOYTAV) da tanıtım çalışmalarında bulunuyor.

Fuarın açılış günü bir basın toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Özgen Özarslan ile Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı yerli ve yabancı basını Türk turizmindeki gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Müsteşar yardımcısı, krize rağmen Türk turizminde 2009 ve 2010 yıllarında büyüme kaydedildiğini, 2009 yılında 27 milyon, 2010 yılının ilk 9 ayında ise 23 milyon turist rakamına ulaşıldığını açıkladı.
Türkiye’nin turizmi çeşitlendirerek 2023 yılına kadar büyük bir aşama kaydedeceğini ve şu anda Dünya turizminde turist alan ülkeler sıralamasında yedincilikten beşinciliğe yükseleceğini öngördü. Özarslan, bir yabancı basın mensubunun sorusu üzerine Belek dışında yeni golf alanları yaratılacağını, özellikle Güney Ege ve Tarsus bölgesinde çalışmaların başlatıldığını ve yakın zamanda duyurulacağını, başvuran firmaların teşvikten yararlanacağını açıkladı.

 TÜRKİYE “YOUTUBE”DA TANITILIYOR

Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ise Facebook, Twitter, Google, Yahoo gibi internetteki sosyal paylaşım siteleriyle görüşmelerde bulunulduğunu ve 2011 yılında Türkiye’nin bu sitelerde de tanıtımının yapılacağını söyledi. Şu anda Youtube’da Türkiye için bir sonbahar kampanya çalışmasının yapıldığının açıklanması ise bir başka dikkat çekici konuydu.

Geçtiğimiz ay Suriye’de düzenlenen fuarın ardından ikinci turizm fuarı deneyimini Londra’da yaşayan Muğla Valisi Fatih Şahin ise ilk günü oldukça yoğun bir programla geçirdi. Bakanlık yetkililerinin basın toplantısını izleyen Şahin, daha sonra arka arkaya 4 tur operatörüyle toplantı gerçekleştirdi. Tulip Holidays, Thomas Cook, Cosmos ve Jet Holidays firmalarının üst düzey yetkilileriyle bir araya gelen Muğla Valisi, operatörlere bölgeye verdikleri önem için teşekkür etti, sorunlarını dinledi.

 MARMARİS VE ÇEVRESİNİN TANITIM ÇEŞİTLİLİĞİ DİKKAT ÇEKİYOR

Marmaris ve çevresinin tanıtımını 2 yıldır son derece etkin bir şekilde gerçekleştiren Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) masası bir kez daha Marmarisli turizmcilerin bir araya geldiği yer oldu. Bakanlık tanıtım alanı içinde yer alan MARTAB, bölgeyi tanıtan yayınların çeşitliliği ve disiplinli çalışmasıyla bir kez daha örnek bir birlik görüntüsü sergiledi. 3 kişilik profesyonel bir ekibin görev yaptığı Marmaris Turizm Birliği masası bölgemizi rehber kitap, broşür, Marmaris Milli Parkı broşürü, interaktif otel rehberi, bölge tanıtım CD’si, ilçedeki spor tesislerimizi tanıtan broşür, kongre ve toplantı otelleri kataloğu, belde ve köyleri tanıtan harita-rehber broşürü, şehir planı ve harita, Datça 2011 fotoğraflı takvimi ile çeşitli posterler ve promosyon ürünleri ile profesyonellere ve tatilcilere ulaşıyor.

Galeri