Dünya Turizmi Nereye Gidiyor?

Her WTM Fuarında olduğu gibi bu yıl da “Euromonitor International” tarafından hazırlanan özel turizm raporu dikkat çekici değerlendirmeler içeriyor. Krizin genel olarak iyileşme sürecine irdiğini, ancak etkilerinin hala devam ettiğini ortaya koyan rapor, 2011 yılında çok Dünya turizm sektörünün genelinde çok hafif bir kıpırdanma görülebileceğinin öngörüldüğü açıklıyor. Raporda ayrıca 2010 yılına İzlanda’dan yükselen volkanik kül bulutunun ve internetteki sosyal paylaşım sitelerinin turizm amaçlı kullanılmasındaki artışın damga vurduğu belirtiliyor.

 “Britanya, Otadoğu sermayesinin işgali altında!”

Her kıta için ayrı değerlendirmelerde bulunulan raporda Birleşik Krallık için özel bir bölüme yer verilmiş. Ülkenin krizden en çok etkilenenlerden biri olduğu, hatta 2. Dünya Savaşından sonraki en büyük durgunluğun yaşandığı belirtilen rapora göre kırılgan hale dönüşen ekonominin, yüksek işsizlik oranının ve kamu harcamalarındaki açığın iyileşme sürecinin yıllarca sürmesine yol açabileceğine dikkat çekiliyor.

Birleşik Krallık turizm sektörünün Ortadoğu sermayesinin yatırımlarıyla tam bir “yatırım istilası”na uğradığı, ünlü İngiliz oteller zinciri Harrods’un Katar kraliyet ailesine satışının bunun en çarpıcı örneği olduğu belirtiliyor. Poundun dolar karşısındaki durumunun zayıflaması nedeniyle Ortadoğu sermayesinin ülkeye adeta aktığının, özellikle gayrimenkul piyasasının yatırım arayanlar için çok cazip hale geldiğinin altı çiziliyor.

Ortadoğu’da sayısı 400 bini geçen ve 2009 yılı verilerine göre toplam servetleri 1.5 trilyon doları bulan dolar milyonerlerinin Birleşik Krallık turizm endüstrisi için bir “cansuyu” olması durumu özetleyen bir değerlendirme. Özellikle Abu Dabi, Dubai, Riyad ve Cidde’den ciddi sayıda ikamet başvurusu alındığı da somut bir örnek olarak veriliyor. Gümrüksüz alışveriş rakamlarından yola çıkılarak Ortadoğu kökenli turistlerin 2009 yılında İngiltere’de 810 milyon pound harcama yapması bir diğer gösterge olarak veriliyor.

 Avrupa’ya Bakış

Euromonitor International tarafından hazırlanan raporda Kıta Avrupası’nın turizm ve seyahat sektörünün 2010 yılında küresel kriz ve diğer bölgelerin rekabete girmesi nedeniyle zayıf bir yıl geçirdiği belirtiliyor. Avrupalı turizmciler için umut ışığı olarak ise tur operatörlerinin yeni ürünler geliştirmeye açık olması ve teknolojiyi kullanmaları gösteriliyor.

2009’da – 4,6 küçülen, 2009’da 1.6 büyüyebilen pazarda 2011 yılında ise 2.1 oranında büyüme öngörülüyor.

“Mobil seyahat uygulamaları” başlığı altında ise son yıllarda hızla gelişen mobil telefon teknolojisinin turizmde artan kullanımının özellikle “son dakika” satışlarının takip edilmesinde ve hızlı şekilde rezervasyon yapılmasında tercih edildiği tespit ediliyor.

Galeri