Utrecht Fuarı Başladı

Marmaris, Armutalan, İçmeler, Beldibi, Akyaka, Gökova, Turunç ve Bozburun Avrupa’da tanıtıma devam ediyor. Datça da MARTAB ile birlikte ilk fuarına katılıyor;

 UTRECHT FUARI BAŞLADI

 Avrupa’nın ve Dünyanın en önemli turizm fuarlarından birisi olan “Vakantiebeurs” Hollanda’nun Utrecht kentinde başladı. 11-16 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen fuarda Avrupa’nın önemli turizm pazarı Hollandalı tatilcilere ve sektör temsilcilerine ulaşmak isteyen binlerce firma ve destinasyon yetkilisi yeralıyor.

 Küresel ekonomik krizle birlikte inişe geçen Hollanda pazarında yeniden artış yakalamayı hedefleyen bölge turizmcilerimiz de “Marmaris Turizm Birliği” çatısı altında Utrech’te çalışmalarını sürdürüyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı Lahey Müşavirliği tarafından hazırlanan 750 metrekarelik tanıtım alanı içerisinde yeralan “Marmaris” bölümünde hem MARTAB personeli tarafından bölge anıtım çalışması, hem de otel ve acente yetkilileri arasındaki görüşmeler yapılıyor.

Her yıl ortalama 135 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda Türkiye en büyük 10 katılımcı arasında yeralıyor. Hollanda pazarında 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4.06 oranında kayba uğrayan ve 1.045.159 Hollanda vatandaşını ağırlayan ülkemiz 2011 yılı satışlarında daha iyi bir grafik yakalamış görünüyor. Hollanda’nın turizm istatistiklerini hazırlayan GFK isimli pazar araştırma şirketi verilerine göre paket tur satışları göz önünde bulundurulduğunda Türkiye açısından geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,91 oranında bir artış yaşanıyor. Bu verilere göre Türkiye, Yunanistan ve İspanya ile birlikte Hollanda pazarında en popüler tatil ülkelerinden birisi olmaya devam ediyor.

6 gün süren fuarın ilk günü tamamen profesyonellere ayrılıyor. Diğer günlerde ise sektör temsilcilerinin yanı sıra halka da açılan fuara bu yıl MARTAB ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da katılıyor. Başkan Acar Hollandalı tur operatörleriyle yapacağı görüşmelerde bölgemizi Hollanda pazarında daha iyi tanıtmak ve pazardan daha fazla pay almak için birlikte neler yapılabileceği konularını ele alacak.

MARTAB’a katılma düşüncesini daha önce açıklayan ve hazırlıklarını başlatan Datça Belediyesi de Utrecht Fuarında ilk kez yeralıyor. Kısa süre içerisinde Birliğimize katılması beklenen Datça’nın tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri çeşitli yayın ve promosyon malzemesi olarak MARTAB masasından Hollandalılara ulaştırılıyor. Datça, fuarda bir belediye meclis üyesi ve bir de belediye personeli tarafından temsil ediliyor.

Galeri