Danimarka, Marmaris İçin "El Değmemiş" Pazarlardan Birisi Olarak Bekliyor

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), Danimarka’nın Herning şehrinde düzenlenen fuara bu yıl ilk kez katıldı ve bu önemli pazarda ciddi bir çalışma başlatmış oldu. 25-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen ve 3 günde 66 bin 112 kişinin ziyaret ettiği Herning Fuarı 12 farklı salonda ziyaretçi ağırladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kopenhag Müşavirliği tarafından hazırlanan 120 metrekarelik tanıtım alanında bulunan tek turizm merkezi olan Marmaris ve çevresi, Danimarka halkının ilgisini çekmeyi başardı. Bugüne kadar yalnızca tur operatörleri üzerinden tanıtım ve satış yapılan bu önemli İskandinav ülkesinde Akyaka’dan Datça’ya kadar sahip olduğumuz doğal, tarihi ve turistik değerler çeşitli yayınlarla doğrudan tatil planı yapmaya başlayan Danimarkalılara ulaştırıldı.

Genelde farklı turizm seçeneklerine ilgi duyan, su sporları, golf, bisiklet, kamping, karavan turizmi, macera turizmini seven, çocuklu ailelerin ise apart otel veya tatil köylerini tercih ettiği Danimarka halkı Marmaris ve çevresine oldukça sıcak bakıyor. Bugüne kadar Türkiye’de Alanya’nın en bilinen tatil merkezi olduğunu düşünen fuar ziyaretçileri ve yerel acente temsilcileri, Marmaris ve çevresinin fuarda tanıtım yapmasının yeni bir dönem başlatacağına yönelik görüşler taşıyorlar.

Bölgemizi yeterince tanımadıklarını söyleyen tatilciler, Danimarkalıların yeni yerlerin arayışında olduklarını, bu nedenle Marmaris’i daha fazla tanıdıkça daha çok tercih edeceklerini de belirttiler. Danimarkalı tur operatörleri ile görüşen MARTAB, yaz sezonu başında Danimarkalı bazı tur operatörlerini Marmarisli turizmcilerle bir araya getirmek için çalışmalara başladı.

Avrupa’nın en büyük tüketici fuarlarından birisi olan Herning Fuarı’nda 3 gün boyunca tur operatörleri erken rezervasyon seçenekleriyle çok sayıda satış gerçekleştirdi. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre şu ana kadar yapılan rezervasyonlara bakıldığında Danimarka pazarında bu yıl yüzde 28 civarında bir artış görünüyor. Sektör temsilcileri bu artışı son aylarda Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmelerin de etkilediğini hatırlatıyorlar.

Galeri