MARTAB 2011 Yurtdışı Tanıtım Çalışmaları Rusya ve Ukrayna İle Tamamlandı

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), kış dönemi tanıtım çalışmalarını Rusya ve Ukrayna pazarlarında katıldığı organizasyonlar ile tamamladı.

Mart ayında ilk olarak Rusya’nın başkenti Moskova’da 16-19 Mart tarihleri arasında düzenlenen MITT Uluslararası Turizm Fuarı’na katılan MARTAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı tanıtım alanında bölge tanıtımı yaptı.  MARTAB’ı Armutalan Belediye Başkanı ve meclis üyesi Muhammed Ünlü ile TÜRSAB BYK Başkanı ve yine MARTAB meclis üyesi olan İsmail Özbozdağ temsil ederken, tanıtım masasında Rusça ve İngilizce konuşan profesyonel personel görev yaptı.

MARTAB’ın yeraldığı bir başka önemli fuar olan ITB Berlin Turizm Fuarı’nın hemen ardından gerçekleşen bir başka küresel organizasyon olan MITT Fuarı’nda Birliğimiz her zamanki gibi geniş bir coğrafyayı tanıttı. Datça’dan Muğla’ya, Fethiye’den Bodrum’a kadar tüm bölgeyi ayrıntılı şekilde anlatan Rusça yayınların yanısıra doğal ve kültürel özelliklerimizi yansıtan afişlerin büyük ilgi gördüğü MARTAB masasını binlerce profesyonel turizmci ve Rus vatandaşı ziyaret etti.

Kış mevsiminin son tanıtım etkinliği ise Ukrayna’da gerçekleşti. Rus ve Ukrayna pazarlarında son yıllarda acente yetkilileri ve satış personeline yönelik yapılan doğrudan tanıtım çalışmalarının daha etkili olması nedeniyle bu yöntemi uygulayan tur operatörlerine katkı sağlandı. Operatörlerin talebi doğrultusunda bu pazarlara yönelik özel bir tanıtım filmi hazırlatılarak, broşür ve cd’lerle birlikte 2 ayrı şehirde düzenlenen toplantı ve tanıtımlarda Ukraynalı acentecilere dağıtıldı. Başkent Kiev’deki “acente-otel” buluşmasına bölgemizden çok sayıda otelci ve acente temsilcisi katılırken, Birlik Başkanı Ali Acar Lviv şehrinde bir tur operatörünün yerel acenteler için düzenlediği tanıtım toplantısında “özel konuk” oldu. Başkan Acar, toplantının açılışında yaptığı konuşmada salonu dolduran Ukraynalı acentecilere seslendi. Ukrayna halkının tatil amaçlı sık seyahat eden bir toplum olduğuna ve Türkiye’nin de en sevdikleri ülkelerin başında geldiğine dikkat çeken Başkan Acar, Lviv çevresinden bu yıl başlatılacak uçuşlarla daha fazla Ukraynalının Marmaris ve çevresini görme şansı bulacağını söyledi. Marmaris Turizm Birliği’nin ve Marmaris Belediyesi’nin, bölgemize gelen her turistin kurumsal olarak yanında olduğunu belirten Acar “müşteri memnuniyeti” için her türlü çabanın gösterildiğini de sözlerine ekledi. Yeni pazarlar yaratmak ve bölgemize gelen ziyaretçi sayısını arttırmak isteyen tüm tur operatörlerine ve onlara yardımcı olan acentelere teşekkür eden MARTAB Başkanı Acar, Ukraynalıların Marmaris’i “ikinci evleri” olarak görmelerini diledi. Gecede Türkiye’den gelen çeşitli otel yetkilisi de tesislerini yerel acente temsilcilerine tanıtma olanağı buldu.

Ukrayna, komşusu Rusya gibi, kamu hizmetlerinde zayıf bir görüntü sergilemesine karşın halkının yeme-içme, eğlence ve tatil amaçlı harcamalarıyla dikkat çekiyor. Bu ülke vatandaşları düşük kişibaşı gelire sahip olsa da eğlence ve dinlenme ihtiyaçlarında kesintiye gitmemesiyle biliniyor.

Galeri