Bakanlık, İngiliz Turist İçin Kesenin Ağzını Açtı

Bakanlık, İngiliz turist için kesenin ağzını açtı Bu yıl 31 milyon turisti ağırlamayı hedefleyen Turizm Bakanlığı, düşüşe geçen İngiltere pazarı için harekete geçti. Bakanlık İngiltere'de daha fazla tanıtım ve İngiliz turizm şirketlerine sağlanacak çeşitli indirimlerden oluşan bir destek paketi hazırladı

Unsal EREKE/EKONOMI

2011 yılı sonunda 31 milyon gelen turist sayısını aşmayı hedefleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı bu amaçla geçen yıldan bu yana kan kaybetmeye başlayan İngiltere pazarı için harekete geçti. 
Avrupa'nın dev seyahat acenteleri Thomas Cook ve TUI ile toplantıya oturan Bakanlık yetkilileri, İngiltere'de yapılacak tanıtım faaliyetlerinden İngiliz turizm şirketlerine sağlanacak desteklere kadar geniş içerikli bir paket hazırladılar. 

12 AY AÇIK TESİSLER ÇOĞALDI Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) yetkililerinden alman bilgilere göre 2011 yılı için belirlenen 110 milyon dolarlık tanıtım bütçesinden kalan yaklaşık 1.5 milyon dolarlık kısmı İngiltere'deki tanıtım faaliyetleri için kullanılacak. 
Bunun yanı sıra İngiltere'den turist getiren charter uçaklarından alınan havalimanı vergileri yarı yarıya düşürülecek. Bu da uçak başına 3 ile 8 bin dolarlık indirimler olarak yansıyacak. 
Akbank'ın katkılarıyla hazırlanan 'Turizm Raporu'nu açıklayan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, ilk çeyrekteki rakamların 2011 yılı hedeflerinin rahatlıkla yakalanacağını ortaya koyduğunu söyledi. 
2011 yılının ilk üç ayında Türkiye'nin ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.6 artarak 1.8 milyondan 2.1 milyona yükseldiğini ifade eden Barut, Türkiye'ye gelen ziyaretçilerin ülkelere dağılımında, ilk 25 ülkenin 2008 yılında yüzde 23 olan toplamdaki payının yüzde 17'ye düştüğünü söyledi. 
Ahmet Barut, Türkiye'de turizmin 12 aya yayılması kapsamında kışın açık tesis sayısının sürekli olarak arttığını belirterek, şunları söyledi: "Geçen yılın kış döneminde açık tesis sayısı 122 iken, bu yıl krize rağmen açık kalan tesis sayısı 141'e yükseldi. Daha önce açık tesisler Antalya ve çevresindeyken şimdi Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Fethiye gibi bölgelere yayılması dikkat çekiyor." OF D 'Turizmci aday azlığına üzüldük' 12 Haziran'da yapılacak genel seçimler için 3 partiden 1650 aday gösterildiğini, ancak bunların mesleklerine göre dağılımı göz önünde bulundurulduğunda sadece 7'sinin turizmci olduğuna dikkat çeken TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, şöyle devam etti: "Bütün partiler söylemlerinde, seçim bildirgelerinde turizme ağırlık vereceğini ifade ediyorlar. Ancak Meclis'teki 3 partinin turizmci olarak 7 adayı bulunuyor. Yüzde 0.42'lik ortama ortaya çıkıyor. Biz turizm sektörü olarak siyasi partilerden turizmin önemi ve ağırlığına paralel bir yaklaşım bekliyorduk.

" RUS TURİST TÜRKİYE AŞKINA ERKEN REZERVASYONA KOŞTU 2 AY İÇİNDE 643 MİLYON LİRALIK TEŞVİK

Ahmet Barut, turizm sektörünün yeni yatırım, yenileme ve tamamlama gibi nedenlerle 2011 'in 2 aylık döneminde 57 proje için 643 milyon liralık yatırım teşvik belgesi aldığını bunun da 5 bin 422 yeni oda anlamına geldiğini söyledi. 

Antalya'da 5 otelde yaklaşık 2600 yatağın sahibi olan Fame Otelleri'nin Genel Koordinatörü Erkut Kara, turizmde rakip ülkelerde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Türkiye'de yer bulmaktan korkan Rus turistlerin bu yıl erken rezervasyon yaptırdığını söyledi. 
Erkut Kara, "Avrupa pazarında erken rezervasyon oranı yüzde 30'ları buldu. Bu dönemde Ruslar 'Ya Antalya'da yaz dönemi için yer kalmazsa' diye düşünmeye başladılar. Aslında son dakikacı olarak bilinen Rus turistler böyle olunca erken rezervasyona yöneldi. 
Daha önce neredeyse sıfır olan Ruslarda erken rezervasyon oranı bu yıl yüzde 30'lara kadar yükseldi" diye konuştu.

Galeri