Açikgöz: Turizm de Şiş-kebaptan Öteye Gidemedik

Açikgöz: Turizm de Şiş-kebaptan öteye gidemedik MUĞLA - Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen, "Muğla'da Turizm Çeşitliliği konulu panel, Muğla Üniversitesi Ahmet Altıntaş Salonu'nda yapıldı. Panele konuşmacı olarak Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, Muğla Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Ercan Baldemir, Doç. Dr. Umut Avcı ve Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl katıldı. 
Muğla Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Kamil Özer, üniversite öğretim üyeleri ile öğrencilerin izlediği panelde Turizm Stratejileri konusunda konuşan GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz, önemli açıklamalarda bulundu. 

TURİZM SON 15 YILDA GELİŞTİ 
Açıkgöz, Türkiye'de turizm sektöründe son 15 yılda bir başarı hikâyesi yakaladı. 1,5 milyon turistten ülke genelinde 28 milyon turiste ulaşıldı. Eskiden Rodos Adasında bile Türkiye'nin tamamından daha fazla yatak kapasitesi mevcuttu. Şu anda ise Yunanistan, Mısır, Tunus ve Fas'ın toplamı, Türkiye'nin yatak kapasitesinin yarısına erişmiyor" dedi. 

"KOMŞULARIMIZDAKİ SIKINTIYI LEHİMİZE ÇEVİREMEDİK" 
Turizmde belirli bir strateji olmadığı için sıkıntılar yaşandığını ifade eden Açıkgöz, "Komşularımızda büyük sıkıntılar yaşanmasına rağmen, biz bunu turizmde olumlu hale getiremiyoruz. Ülkemize bu yılın ilk üç ayında gelen İngiliz turist sayısı geçtiğimiz yıla oranla eksi yüzde 26'da. Çünkü biz kendi ürünlerimizin farkındalığına kavuşmuş değiliz. Şu ana kadar sadece ürün ve otel odaklı turizm yapıldı. 
Çevre, kültür ve tarih konuları kısıtlı kaldı. Antalya dışında spor ve kongre turizmi konusunda gelişmiş bir bölgemiz yok" dedi. 

"ŞİŞ KEBAPTAN ÖTEYE GİDEMEDİK" Turizm Bakanlığının son 5 yılda önemli atılımlar gerçekleştirdiğini belirten Açıkgöz, 'Turiste hitap ederken şiş kebap ve rakı güzel cümlesinden öteye gideceğimiz yerler olmadı. Turizm Bakanlığı son beş altı yıldır ciddi stratejiler ortaya koymaya başladı. 2023 yılında 50 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir hedefliyoruz. 
Türkiye bunu başarabilecek güçtü. Sadece Muğla'nın 1124 km sahili var. 
İspanya'nın tamamının ise sahili 900 km. Muğla 3 milyon 100 bin turist, Türkiye'de 28 milyon turisti konuk ederken, sahili Muğla'dan az olan İspanya ise yılda 48 milyon turist ağırlıyor" dedi. 

TURİZM SEKTÖRÜNDE GENÇ BEYİNLERE İHTİYAÇ VAR 
Özel sektörle devlet arasındaki turizm sinerjisinin belli dönemlerde iyi yakalandığını, ancak bazı dönemlerde bu sinerjinin kaybolduğunu ifade eden Açıkgöz, Türkiye'nin dünya ile rekabet edebileceği iki sektör var. 
Bunlardan bir tanesi ağır sanayi, diğeri ise turizmi ana kalemi olan hizmet sektörü. 
Mesela otomotiv sektöründe üretimin yüzde 92'si ithalata dayalı. Turizmde ise yüzde 92'si kendi öz kaynaklarımızla gerçekleşiyor. 
Turizmde hizmet üretirken, sizler gibi genç beyinlere ihtiyaç var. Sektör yatak sayısı ile doğru orantılı insan kaynaklarını üretemiyor" dedi. 

"DENİZ TURİZMİNDE OLMAMIZ GEREKEN YERDE DEĞİLİZ" 
Muğla'nın deniz turizminde olması gereken yerin ellide birine sahip olduğunu dile getiren GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz, "Muğla merkez ve ilçeleri her türlü turizmin rahatlıkla yapılabileceği önemli bir ilimiz. Turizmde en büyük eksikliklerimizden birisi yerel yönetimlerle genel yönetim arasındaki kopukluk. Bu kopukluk turizme olumsuz olarak yansıyor. 
Marmaris'te 217 bin sandalye var, ancak 72 bin yatak var. Hiçbir otel yemek vermese bile restoranların üçte biri dolmuyor. Ancak Marmaris'te hala restoran açılmaya devam ediyor. 
Bodrum'da benzer sıkıntılar yaşanıyor. Bodrum herhalde dünyanın en çok ölü ikinci konut yöresi. Kış nüfusu 47 bin, yaz nüfusu ise yaklaşık 900 bin. Kış nüfusuna göre iller bankasından destek aldığı için yazın büyük sıkıntı yaşanıyor. 1,5 milyon turistin geldiği ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olarak kabul edilen Bodrum'da su hala tankerle taşınıyor, kanalizasyon ve arıtma sistemi oluşmuş değil. Ancak son zamanlarda Bodrum'un sıkıntılarının giderilmesi yönünde çok olumlu gelişmeler yaşanıyor. 
Ancak bu gelişmelerin çok daha hızlanması gerekiyor" dedi. 

"TURİZM VALİLERİ ÖZEL YETKİLİ OLMALI" 
Yerinden yönetim sisteminin mutlaka gelişmesi gerekiyor. Muğla'ya gelen vali, Marmaris'e gelen kaymakam donanımının, Karaman valisi ile, Kayseri'nin bir ilçesindeki kaymakamla aynı donanımda olmaması gerekiyor. Aynı yetkiler olmaması gerekiyor. 3 milyon misafir ağırlayan Muğla bölgesinin kendi başına kararlar vermesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Galeri